Dużo mówi się o tym, jak ważne jest wystarczające spożycie wody w ciągu dnia. Wzrastająca świadomość klientów przekłada się na dynamiczny rozwój rynku wód butelkowanych i innych napoi. Na sklepowych półkach znajdziemy wody źródlane, wody średnio i mocno zmineralizowane, wody gazowane i niegazowane, wody w butelkach plastikowych oraz szklanych, a także wody smakowe. Co w nich siedzi i czy warto po nie sięgać?
Dlaczego niektórzy piją tak mało wody?
Wiele osób nie posiada wykształconego nawyku spożywania wód mineralnych. Bardzo często niechęć do picia wody związana jest z tym, że woda im nie smakuje, ponieważ przywykli do słodkich smaków. W dobie coraz większej świadomości tego, jak istotne jest spożycie wody, ludzie często się sięgają po wody smakowe, gdyż te bardziej im smakują.
Warto jednak przyjrzeć się temu, co w nich znajdziemy. Czy będzie to dużo lepszy wybór od innych smakowych napoi?
Czy woda smakowa jest dobrym zamiennikiem wód mineralnych?
Skład przykładowej wody smakowej: woda, cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy, kwas cytrynowy (E330), sok z zagęszczonego soku owocowego (0,1%), benzoesan sodu (E211), aromat, witaminy: B6, B12, kwas foliowy.
W 100 ml znajduje się 25 kcal, 6 g cukru. Niekiedy znajdziemy również substancje słodzące: aspartam, acesulfam K, substancje konserwujące sorbinian potasu.
Smakowe wody mają więc niewiele wspólnego z niegazowaną wodą mineralną. Dużo bliżej im do słodkich, gazowanych napoi, ponieważ ich skład jest zbliżony. Dla porównania spójrzmy, jak wygląda skład jednego z popularnych słodzonych, gazowanych napoi.
Skład: woda, cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy, sok pomarańczowy z zagęszczonego soku pomarańczowego (3 proc.), ekstrakt z cytrusów, dwutlenek węgla, kwas: kwas cytrynowy, aromaty, przeciwutleniacz: kwas askorbinowy, stabilizator: guma guar, barwnik: karoteny.
W 100 ml znajduje się 37 kcal, 9 g cukru.
Szklanka wspominanej wody smakowej, uchodzącej za zdrowy produkt to 60 kcal i 14,5 g cukru, podczas gdy szklanka gazowanego napoju uznanego za niezdrowy element diety to 90 kcal i 21,5 g cukru.
Skutki uboczne picia dosładzanej wody
Regularne spożywanie wody słodzonej może prowadzić do rozwoju próchnicy, nadwagi i cukrzycy typu II tak samo, jak nadmierne spożywanie słodyczy czy dosładzanych napojów gazowanych. Jak więc widzimy, iż woda smakowa nie jest substytutem zmineralizowanej wody. Poza tym, że jest źródłem cukru oraz substancji słodzących, dostarcza również konserwantów, barwników oraz aromatów.
Powszechnie stosowanym dodatkiem w wodzie smakowej jest kwas cytrynowy (E330), regulujący kwasowość. Hamuje on rozwój bakterii i wydłuża okres przydatności do spożycia. W dużych dawkach może on zaburzać wchłanianie wapnia.
Benzoesan sodu (E211) to konserwant cieszący się ogromną popularnością wśród producentów żywności. Najczęściej znajdziemy go w słodkich, gazowanych napojach oraz przetworach owocowo-warzywnych. Ma on na celu zapobiegać rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów w produkcie. Jego nadmierne spożycie może przyczyniać się do zatrzymania wody w organizmie, powodując obrzęki. Środek ten utrudnia również prawidłową pracę przewodu pokarmowego i trawiennego, ponieważ podrażnia śluzówkę żołądka.
Pomysły na zdrową wodę smakową
Jeśli z trudem przychodzi nam picie wód mineralnych, spróbujmy przygotować własne wody smakowe. Pomysłów jest wiele, a ich wykonanie zajmuje jedynie kilka minut.
Woda z sokiem z cytryny i rozmarynem, woda z rozgniecionymi owocami leśnymi, woda z plasterkami ogórka i listkami mięty.
Podsumowanie
Nie warto sięgać po gotowe wody smakowe. Nie są one substytutem zmineralizowanej wody. Regularne spożywanie wody słodzonej może prowadzić do rozwoju próchnicy, nadwagi i cukrzycy typu II. Jeśli z trudem przychodzi nam picie wód mineralnych, spróbujmy przygotować własne napoje smakowe.