Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego nie chudnę na diecie ketogenicznej?

Dlaczego nie chudnę na diecie ketogenicznej?
W uproszczeniu dieta ketonowa to dieta, która drastycznie ogranicza spożycie węglowodanów. Nasz organizm wykorzystuje węglowodany jako paliwo i kiedy nie ma ich w wystarczającej ilości, to przechodzi w stan zwany ketozą. Podczas ketozy organizm bardzo efektywnie spala tłuszcz i wykorzystuje go jako podstawowe źródło energii. To właśnie dlatego dieta ketogeniczna jest tak popularnym wyborem wśród osób, które chcą schudnąć.

Okazuje się jednak, że nie wszystko jest takie banalne i zdarza się, że niektórzy skarżą się na brak efektów. Co może stanąć na drodze do nowej sylwetki i spowalniać utratę nadmiarowych kilogramów?

Nie jesteś w stanie ketozy

Zwykle, kiedy ktoś nie traci na wadze w oczekiwany sposób, to prawdopodobnie nie osiągnął stanu ketozy. Najczęstszym powodem jest niewystarczające ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów, które powinny stanowić tylko 5%-10% dziennego spożycia kalorii. Zazwyczaj jest to 20-50 g. Warto kupić testy paskowe, które sprawdzają obecność ciał ketonowych w moczu. Wynik dodatni wskazuje, że organizm jest w stanie ketozy.

Spożywasz zbyt dużo białka

Wiele diet o niskiej zawartości węglowodanów pozwala na większą ilość białka. Niektórzy błędnie myślą, że dieta niskowęglowodanowa i wysokobiałkowa to dieta ketonowa, ale tak nie jest. Organizm może rozkładać nadmiar białka na aminokwasy i przekształcać je w pewien rodzaj cukru. Na diecie ketonowej zdecydowana większość energii powinna pochodzić z tłuszczów.

Spożywanie zbyt wielu akceptowalnych źródeł węglowodanów

W diecie ketonowej dopuszczalnych jest kilka rodzajów/źródeł węglowodanów, w tym orzechy i nabiał. Są to produkty wysokotłuszczowe, zawierają sporo składników odżywczych i stanowią doskonały dodatek do diety. Pamiętać jednak trzeba, że mają także węglowodany, dlatego nie można z nimi przesadzać, gdyż nie uda się osiągnąć ketozy.

Nie liczysz kalorii

Tutaj nie ma niczego niezwykłego — jeśli Twój bilans energetyczny jest dodatni (zjadasz więcej, niż spalasz), to nie schudniesz, niezależnie czy jest to dieta ketogeniczna, czy jakakolwiek inna. Będąc na diecie z dużą ilością tłuszczu, warto liczyć kalorie, ponieważ łatwo jest przesadzić.

Podjadasz

Dieta ketogeniczna to nie tylko dozwolone produkty. To także w dalszym ciągu plan działania z uwzględnieniem wartości kalorycznej. Jeśli masz ustalone i wyliczone posiłki, a poza nimi ciągle podjadasz, wówczas bardzo łatwo przekroczysz swój limit kaloryczny.

Pijesz alkohol

Wiele napojów alkoholowych, w tym wino i piwo, zawiera większe ilości węglowodanów, które nie są mile widziane w diecie ketogenicznej. Cięższe alkohole, takie jak gin i wódka, mają ich mniej, co oznacza, że teoretycznie są akceptowane w diecie. Warto jednak pamiętać, że wciąż zawierają dużo kalorii, w związku z czym mogą utrudniać utratę kilogramów.

Za mało się ruszasz

Ćwiczenia są ważnym elementem każdego cyklu odchudzania, stymulują metabolizm organizmu i spalają kalorie. Na diecie ketonowej są tak samo ważne, jak na każdej innej, szczególnie jeśli dopisuje Ci duży apetyt i możesz spożywać więcej kalorii, niż powinieneś.

Stres

Stres może powodować zmiany w poziomie hormonów, co sprzyja przyrostowi masy ciała lub trudnościom z redukcją, i to niezależnie od stosowanej diety.

Stan zdrowia

Czasami może się wydawać, że wszystko robimy dobrze, a waga wciąż nie spada. W niektórych przypadkach może to wynikać ze stanu chorobowego, który powoduje przyrost masy ciała lub zapobiega jej utracie (np. niedoczynność tarczycy, depresja itp.). Warto też pamiętać, że niektóre leki, jako efekt uboczny, wzmagają apetyt.

Podsumowanie

Osiągnięcie i utrzymanie ketozy może być dla wielu osób trudnym zadaniem. Dieta ketogeniczna wymaga dużej samodyscypliny i dokładnego przestrzegania zasad. Jeśli popełniasz któryś z powyższych błędów, możesz nie być w stanie osiągnąć stanu ketozy. Wystarczy jednak kilka poprawek, żeby to zmienić.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.