Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego warto jeść pomelo?

Dlaczego warto jeść pomelo?
Pomelo, nazywane także pomarańczą olbrzymią jest największym ze wszystkich cytrusów. Wrażenie robi jednak nie tylko swoimi rozmiarami, ale także wartością odżywczą i prozdrowotną, którą przewyższa wiele innych owoców. Istnieje przynajmniej pięć dobrym powodów by włączyć je do swojej diety.

Niskokaloryczne, ale sycące

Pomelo należy do stosunkowo niskokalorycznych owoców. Po obraniu, w stugramowej porcji dostarcza zaledwie niespełna 40 kilokalorii, czyli niemal dwa i pół raza mniej niż banany. Dzięki temu mogą je śmiało spożywać osoby stosujące niskokaloryczne diety odchudzające. Co ciekawe, pomelo znakomicie syci, (zwłaszcza jeśli spożywane jest z częścią albedo, czyli białawej warstwy znajdującej się pod skórką), w efekcie może stanowić mniej kaloryczną i zdrowszą alternatywę dla słodyczy.

Bogactwo witaminy C

Odpowiednio wysoka podaż witaminy C jest niezmiernie ważna zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy łatwiej o różnego rodzaju infekcje górnych dróg oddechowych. Związek ten ze względu na to, że wywiera pozytywny wpływ na układ odpornościowy pomaga ustrzec się przeziębienia i grypy. Dodatkowo witamina C chroni organizm przed destrukcyjnym wpływem wolnych rodników i uczestniczy w procesie syntezy kolagenu. Pomelo należy do owoców szczególnie w ten składnik zasobnych. Pod tym względem przewyższa pomarańcze, grejpfruty, a nawet cytryny (dostarcza bowiem około 65 mg witaminy C w 100 g).

Znakomite źródło błonnika

Odpowiednie spożycie błonnika ma istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Dodatkowo korzystnie wpływa na gospodarkę lipidową, obniża poposiłkową glikemię i pomaga kontrolować łaknienie. Owoce cytrusowe generalnie okazują się być bardzo dobrym źródłem włókna pokarmowego. Niestety często konsumowane są w takiej formie, że dostarczają go niewiele. Błonnik bowiem zawarty jest głównie pod skórką w warstwie zwanej albedo, o której już pokrótce wspominałem w jednym z poprzednich akapitów.

Działa silnie zasadotwórczo

Nasza dieta opiera się głównie na produktach kwasotwórczych takich jak zboża, mięsa, ryby, sery podpuszczkowe, jaja. W konsekwencji tego, fizjologiczne mechanizmy regulujące równowagę kwasowo-zasadową są chronicznie nadwyrężone. Może się to w praktyce niekorzystnie odbijać na kondycji zdrowotnej organizmu i prowadzić do zwiększonego ryzyka rozwoju niektórych, groźnych chorób. Pomelo posiada właściwości zasadotwórcze ze względu na fakt, iż nie zawiera niemalże zakwaszających pierwiastków takich jak siarka i fosfor, a dostarcza alkalizujących składników takich jak potas, magnez i wapń.

Podsumowanie

Jak widać istnieją przynajmniej cztery dobre powody by sięgnąć po pomelo. W rzeczywistości można byłoby ich wymienić o wiele więcej. Dodatkowo warto pamiętać, że owoc ten, oprócz walorów prozdrowotnych jest także aromatyczny i bardzo smaczny.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.