Wiemy, że pozbywanie się kilogramów jest względnie łatwe, jednak osiągnięte rezultaty nie są trwałe. Naukowcy wzięli pod lupę badania dotyczące osób z nadwagą i otyłością. Uwzględniono osiem eksperymentów. Okazało się, że osoby, które były objęte nadzorem w okresie po zakończeniu terapii odchudzającej, w mniejszym stopniu odzyskiwały „zgubione” kilogramy, niezależnie czy wcześniejsza interwencja polegała na doradztwie dietetycznym, podawaniu farmakologii (Orlistat) czy sposobie mieszanym.
Wyniki analizy – czy wsparcie jest przydatne?
Osoby objęte nadzorem i dalszym wsparciem:
odzyskały średnio 1,44 kg masy ciała mniej, w porównaniu do grupy, której nie zapewniono nadzoru,
wolniej odzyskiwały centymetry w pasie, w porównaniu do grupy, której nie zapewniono nadzoru, a różnica wynosiła 2,3 cm, a więc sporo.
Ponadto okazało się, że uczestnicy poddawani interwencjom farmakologicznym i behawioralnym 33% częściej utrzymywali utratę 5% lub więcej początkowej masy ciała niż ci z grupy kontrolnej. Nie stwierdzono różnicy w utrzymaniu spadku masy ciała o 10% lub więcej.
Wnioski
Dorośli z nadwagą i otyłością mogą odnieść korzyści z dalszej pomocy po zakończeniu procesu redukcji masy ciała. Nie ma jednak wystarczających dowodów na długoterminową trwałość tych korzyści.
Problem tkwi w głowie
Moim zdaniem problem większości osób odchudzających się wcale nie tkwi w ciele, ale w głowie. Dlatego terapie farmakologiczne są tylko próbą łatania przeciekającego wiadra. Rezultaty są chwilowe. Potrzeba głębszych zmian w życiu i sposobie postępowania danej osoby.
Najlepsza dieta i środki farmakologiczne działają do momentu, gdy utrzymuje się określony reżim. Dlatego po zakończeniu procesu odchudzania bardzo często obserwuje się efekt jojo, gdyż pacjent uważa, iż zakończył proces pozbywania się nadwagi, więc teraz może sobie pofolgować. Na dietę powinno się przejść do końca życia, środki farmakologiczne są tylko wisienką na torcie.
Źródła:
Peirson L. i in. Strategies for weight maintenance in adult populations treated for overweight and obesity: a systematic review and meta-analysis https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4382032/
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.