Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Nie mam czasu na ćwiczenia - jak schudnąć?

Nie mam czasu na ćwiczenia - jak schudnąć?
Zacznijmy może od tego, że aby schudnąć, wcale nie potrzebujemy ćwiczyć! Oczywiście optymalnym byłoby włączenie aktywności ruchowej w cały proces, jednak w żaden sposób nie jest ona wymagana.

Co więcej, trudno w procesie redukcji tkanki tłuszczowej jednakowo rozpatrywać różne rodzaje aktywności ruchowych, czyli ćwiczeń. Jedne bowiem będą służyły głównie zwiększeniu wydatkowania kalorii - mam tutaj na myśli głównie ćwiczenia aerobowe.

Inne, a więc siłowe, będą oczywiście również wydatkowały energię, ale jednocześnie będą stanowiły sygnał dla organizmu, że dodatkowej energii nie ma szukać we własnych mięśniach, rozkładając je na cele energetyczne, ale głównie w tkance tłuszczowej. 

Skoro ćwiczenia nie są wymagane do tego, aby schudnąć, co jest warunkiem niezbędnym do schudnięcia? W największym uproszczeniu mówiąc, aby schudnąć, należy wydatkować więcej energii, niż się spożywa! Jest to zatem warunek odwrotny do tego, który powoduje wpierw zwiększenie tkanki tłuszczowej - nadmiaru kalorii. 

Jak wydatkować więcej energii niż się spożywa?

Najczęściej dochodzi się do tego trzema drogami:

  • zjadam mniej niż spalam - oczywiście zakłada to ograniczenie ilości spożywanych produktów.
  • zjadam tyle samo co do tej pory, ale zwiększam ilość ćwiczeń - ta opcja w głównej mierze w tym artykule nas nie dotyczy. Choć nie do końca, o czym za chwilę…
  • zindywidualizowana dla konkretnej osoby i w danym momencie kombinacja obu przedstawionych wyżej strategii. 

Z reguły najlepsze rezultaty otrzymuje się, wybierając opcję numer 3.

Nie mam czasu na ćwiczenia - jak schudnąć?

Mimo tego, że nie masz czasu na ćwiczenia, spróbujmy zastosować jednak najlepszą opcję, czyli tę oznaczoną numerem 3. Z pewnością konieczne będzie ograniczenie spożywania pokarmów. 

Warto obliczyć swoje, choć przybliżone zapotrzebowanie energetyczne - można skorzystać z ogólnie dostępnych wzorów lub kalkulatorów online, odjąć od tego +/- 20%. Uzyskana wielkość może być dobrym punktem startowym do rozpoczęcia procesu redukcji. 

Oczywiście należy sprawdzić przez min. 2-3 tygodnie, jak reagujesz na nowy poziom spożycia pokarmów. Krótko mówiąc, czy waga pokazuje mniej, a to, co widzisz w lustrze, wygląda atrakcyjniej. Przy konstruowaniu diety redukcyjnej ważne są nie tylko kalorie, choć jak wspomniałem najważniejsze, ale także pozostałe makroskładniki. 

Przede wszystkim zadbaj o właściwą ilość białka w diecie. Z węglowodanami i tłuszczami jest nieco łatwiej, gdyż najogólniej mówiąc, dostosowujesz ich ilość do własnych preferencji oraz poziomu aktywności, który wiemy, nie będzie zbyt wysoki. Jednak staraj się zjadać nie mniej niż 20% kalorii ze zdrowych tłuszczów. 

Pomyślmy teraz, jak możemy zwiększyć aktywność ruchową bez zbędnego wydatkowania czasu. Zastanów się, jak ruszać się więcej w ciągu dnia. Liczy się dosłownie każdy krok!

Co możesz zrobić?

  • ustaw sobie aplikacje w telefonie sprawdzającą ilość wykonywanych kroków i bij kolejne rekordy,
  • przedłuż spacery z psem,
  • zamiast korzystać z windy, przejdź kilka pięter pieszo,
  • wysiądź z komunikacji miejskiej przystanek prędzej i pozostałą drogę pokonaj pieszo,
  • sprawdź, czy uda Ci się część dnia przepracować na stojąco (osobiście pracuję tak od wielu lat),
  • oglądaj swój ulubiony serial nie na kanapie, a na rowerze stacjonarnym,
  • wysil swoją wyobraźnię i dostosuj różne pomysły do swojego stylu życia.

Jak widzisz, wcale nie jest to trudne. Ważne, aby wszystko poprawnie przygotować i zachować konsekwencję w swoich postanowieniach.

W artykule mówimy o: Zdrowie Odchudzanie