Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Odchudzanie - lista najczęstszych wymówek

Odchudzanie - lista najczęstszych wymówek
Spotykałem się już z najrozmaitszymi argumentami mającymi świadczyć, że odchudzenie się jest czymś praktycznie niewykonalnym. Brak czasu, silnej woli czy funduszu brzmią jeszcze na pierwszy rzut oka dość wiarygodnie, w praktyce jednak często okazuje się, że podstawową zaporą jest zwykłe ludzkie lenistwo. To ono podsyca potrzebę poszukiwania wymówek, tak więc niniejszym artykule postaram się pokrótce z nimi rozprawić zwracając uwagę na to, jak bardzo są w istocie kuriozalne.

Wymówka pierwsza: „nie wytrwam na głodowej diecie”.

Pogląd, zgodnie z którym, żeby schudnąć trzeba trwać cały dzień przy szklance wody, sucharku z sałatą i skręcać się z głodu wywodzi się z rozmaitych egzotycznych pomysłów, pojawiających się nieraz w kolorowej prasie i na forach gdzie podstawowym problemem jest „jak schudnąć 1 0kg w tydzień”. W praktyce dobrze zbilansowana dieta odchudzająca nie musi, a wręcz nie powinna sprawiać, że cały czas chodzimy głodni. I mówię to nie tylko jako dietetyk, ale także jako osoba, które wielokrotnie testowała na sobie rozmaite diety odchudzające.

Wymówka druga: „dietetyczne dania są niesmaczne, a ja lubię dobre jedzenie”.

Faktycznie często zdarza się tak, że niektóre osoby odchudzają się jedząc na okrągło brokuły, gotowaną na wiór pierś z kurczaka i chude twarożki. Nie oznacza to jednak, że tak musi być. Dieta redukcyjna może być smaczna. Dania takie jak omlet kawowo-piernikowy, łosoś z rozmarynem w pomidorach, koktajl jagodowy czy serek ziarnisty ze szczypiorkiem i pomidorem właściwie przygotowane mogą być i wyjątkowo smaczne i – dietetyczne. Przepisów szukaj w bazie naszego serwisu lub na forum sfd.pl.

Wymówka trzecia: „nie mam czasu na dietę”.

Tak naprawdę nikt nie ma czasu na dietę, ale każdy jakąś dietę posiada: jedni lepszą inni gorszą. Dieta to termin opisujący sposób odżywiania. Czasem wystarczy jedynie kilka prostych korekt, by ulepszyć aktualny jadłospis bez konieczności poświęcania dodatkowych nakładów czasu. Zamiana słodkich napojów na wodę mineralną nie zdezorganizuje dnia, białego pieczywa na razowe czy rezygnacja z panierki – te zabiegi nie wymagają wielkich poświeceń. Podobnie jak dorzucenie porcji warzyw podczas gotowania, pieczenia czy smażenia mięsa przy jednoczesnej rezygnacji z części makaronu czy ryżu.

Wymówka czwarta: „nie mam funduszu na dietę”.

Co ciekawe w ten sposób wykręcają się często osoby stołujące się w barach szybkiej obsługi czy kupujące produkty „do odgrzania” w mikrofali. W praktyce jednak kupowanie mniej przetworzonych produktów żywnościowych, stanowiących surowce do przygotowania posiłków (takich jak surowe mięso, ryż brązowy, jaja, warzywa), jest rozwiązaniem tańszym niż zakup dań gotowych. Jeśli masz okrojony fundusz, zamiast w wołowinę celuj w udka z kurczaka, zamiast  brokułów kupuj warzywa korzeniowe takie jak marchew czy seler, zamiast dzikiego ryżu kupuj brązowy lub po prostu – ziemniaki, a zamiast oliwy z oliwek dobry jakościowo olej rzepakowy. Wszystko da się zrobić – o ile robi się to z głową.

Wymówka piąta: „po diecie i tak przytyję.”

Faktycznie schemat, zgodnie z którym najpierw następuje spadek masy ciała, a potem gwałtowny przyrost jest dość powszechny, co nie oznacza jednak – że nieunikniony. Właściwie przeprowadzona redukcja powinna obejmować m.in. trwałą zmianę nawyków żywieniowych. Jeśli po okresie odchudzania wrócisz do stylu życia, który doprowadził u Ciebie do problemów z sylwetką oczywistym jest, że sytuacja się powtórzy. Dlatego należy zadbać o to, by zmodyfikować sposób myślenia i skorygować choć częściowo swoje zwyczaje żywieniowe. Kwestią niezwykle istotna jest także aby odchudzać się w sposób przemyślany. Strata 6 kg w ciągu tygodnia musi skończyć się kompensacją…

Wnioski.

Oczywiście, nadużyciem byłoby stwierdzenie, że stosowanie diety redukcyjnej „to pasjonująca przygoda”, bo zapewne nie raz będzie ciężko oprzeć się jakiejś pokusie. Wbrew temu co sądzisz jednak odchudzanie nie jest czymś co wywróci Twoje życie do góry nogami. Szukanie wymówek – choć stanowi praktykę dość powszechną, to w istocie rzeczy jest dość dziecinne i wynika po prostu z lenistwa. Zrozumienie tej zależności może okazać się milowym krokiem, który zbliży Cię do uzyskania wymarzonej sylwetki.

W artykule mówimy o: Odchudzanie