Wokół przekąsek i uwzględniania ich w jadłospisie krąży wiele kontrowersji i nieporozumień. Niektórzy nie potrafią bez nich żyć, inni wbrew swoim chęciom nie są w stanie z nich zrezygnować a jeszcze u innych przekąski leżą zupełnie poza jakąkolwiek kontrolą świadomości, przyczyniając się do problemów z masą i składem ciała. Jakich błędów związanych z drobnymi posiłkami w ciągu dnia należy zdecydowanie unikać?
Spontaniczne przekąski
Spontanicznie produkty żywnościowe uwzględniane pomiędzy posiłkami głównymi, niezmiernie często charakteryzują się tym iż są totalnie przypadkowe i stanowią próbę zaspokojenia „ochoty na coś mało konkretnego”. Czyli tak naprawdę nie zawsze związane są z odczuwaniem głodu (związanego np. z wydłużeniem przerwy pomiędzy przekąskami), ale wynikają z zaistniałej sytuacji, typu wizyta w sklepie i widok kuszących batoników przy kasie, nuda czy też stres. Zdecydowanie warto unikać nieplanowanego i przypadkowego przekąszania, starając się w krytycznych momentach uruchomić myślenie i procesy związane z samokontrolą. Dzięki temu istnieje spora szansa na to, że z kiepskiej przekąski zrezygnujemy albo zastąpimy ją bardziej przemyślaną alternatywną.
„Wzbogacane” słodycze
Kiepska jakość odżywcza małego co nieco spożywanego pomiędzy zasadniczymi posiłkami to chyba najistotniejszy problem, dość szybko prowadzący do zwiększania obwodu pasa. Rynek spożywczy oferuje wiele żywieniowych „bubli”, po które sięgamy, ufając, iż dokonujemy słusznego i zdrowego wyboru. Dużą popularnością cieszą się słodzone jogurty i inny przetworzony nabiał, a także fit słodycze – czyli w większości tradycyjne słodkości (np. batoniki, ciasteczka), wzbogacone o dodatki mąki z pełnego przemiału, otrębów czy suszonych owoców. Tak naprawdę wartość odżywcza tego typu produktów jest wątpliwa, a ilość dostarczanej energii wbrew pozorom dość spora.
Przekąszanie od rana do wieczora
Na przemyślane przekąski jak najbardziej istnieje miejsce w codziennym menu. Doskonale sprawdzają się w sytuacjach, kiedy ze względu na niespodziewane okoliczności czas pomiędzy posiłkami głównymi. W innych sytuacjach ich ilość oraz skład winny być wcześniej zaplanowane. W przeciwnym razie bardzo często dochodzi do sytuacji, w której ilość żywieniowych „drobiazgów” może wymknąć się spod kontroli – co może doprowadzić do istotnego przekroczenia dziennego bilansu energetycznego i szybko zaprocentować dodatkowymi centymetrami w okolicach pasa, pomimo spożywania wyłącznie wartościowych produktów żywnościowych.
Mało satysfakcjonujące produkty żywnościowe
Istotą spożywania drobnych zakąsek jest nie tylko zaspokojenie głodu, ale również odczucie satysfakcji w związku ze spożytym produktem. Przekąska powinna być zatem zaprojektowana w ten sposób, iż nie tylko będzie posiadała wysokie walory odżywcze, ale również będzie sycąca, a także smaczna. Sięganie po produkty o wysokiej smakowitości (np. owoce, orzechy, gorzka czekolada oraz dania przy ich pomocy przygotowane) sprawia, iż pojawiające się poczucie satysfakcji odwróci nasze myśli od potencjalnie ryzykownych i małowartościowych produktów żywnościowych.
Podsumowanie
Przekąski nie muszą stanowić problematycznego elementu jadłospisu. Warto jednak przy ich uwzględnianiu i bilansowaniu zachować należytą ostrożność i nie zapominać o podstawach dotyczących zdrowych nawyków żywieniowych.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.