Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Sprawdź, co wiesz o odchudzaniu — prawda czy fałsz?

Sprawdź, co wiesz o odchudzaniu — prawda czy fałsz?
Czy próbujesz schudnąć, ale mimo Twoich starań waga ani drgnie? Zastanawiasz się, dlaczego Twoje ćwiczenia i dieta nie działają? Być może popełniasz jakieś drobne błędy albo gubisz się jeszcze w gąszczu dezinformacji na temat odchudzania. Droga do odchudzania wydaje się niejasna, a postęp utrudniają wszechobecne mity. Jakie mity najbardziej wprowadzają w błąd? Jakim mitom ulegasz? Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się co jest prawdą a co fałszem?

Schudłem 3 kg, czyli straciłem 3 kg tłuszczu

Dla wielu osób utrata masy ciała i redukcja tkanki tłuszczowej to synonimy, a to totalnie rozbieżne pojęcia. Utrata tkanki tłuszczowej polega na zmniejszeniu zapasów tkanki tłuszczowej w organizmie, natomiast utrata masy ciała to szersze pojęcie, które może obejmować utratę tkanki tłuszczowej, mięśni oraz wody w organizmie — w różnych proporcjach. Zatem następnym razem, gdy wejdziesz na wagę, pamiętaj, że liczba, którą widzisz, to tylko niewielka część większego obrazu. Często skupiamy się za bardzo na wadze łazienkowej, a za mało na składzie ciała.

Węglowodany to największy wróg sylwetki

Węglowodany są często przedstawiane jako największy wróg każdego, kto stara się zachować szczupłą sylwetkę. Zanim jednak wyrzucisz chleb i banany ze swojej kuchni, to przeczytaj kolejny akapit.

Węglowodany nie muszą być złe. Kluczem jest dokonanie dobrych wyborów, szukając produktów bogatych w różne składniki odżywcze. Jest znaczna różnica czy zjesz bułkę kajzerkę z dżemem, który powstał z musu owocowego, aromatu i cukru, a np. kanapkę z razowego pieczywa, porcję płatków owsianych, czy owoce.

Jeśli dobrze wybierzesz, wówczas węglowodany mogą być Twoim sojusznikiem. Dostarczą mnóstwo energii i wiele innych składników odżywczych. Największym problemem są właśnie rafinowane węglowodany takie jak biały chleb, słodkie płatki śniadaniowe, słodycze i wszystko, co jest smażone na głębokim tłuszczu.

Najlepiej sięgaj zatem po wszelkiego rodzaju kasze, ryż dziki, produkty pełnoziarniste, bataty, a także owoce i warzywa, które mają mnóstwo witamin.

Jeśli spalać tłuszcz to tylko za pomocą cardio

Jeśli chodzi o utratę tkanki tłuszczowej, to odwieczna jest debata pomiędzy treningiem cardio a treningiem oporowym. Chociaż oba mają swoje zalety, to trening oporowy jest bardziej wartościowy. Nie tylko spala kalorie, ale także pomaga utrzymać masę mięśniową, przyczyniając się do szczupłej i wyraźnie zarysowanej sylwetki.

Nie bój się więc tych ciężarów i mięśni. Stanowią one długoterminową inwestycję w zdrowie metaboliczne i skład ciała. Ponadto jest to najlepszy sposób na zachowanie aktywnej metabolicznie masy mięśniowej.

Nacisk na schudnięcie z danej partii ciała

Wiele osób odchudzając się, próbuje się skupiać na tym, co najbardziej przeszkadza. W sumie nie jest to nic dziwnego. Dziwne jest to, że wciąż niektórą myślą, że jeśli będą robić setki brzuszków, to spalą tłuszcz z brzucha, albo jeśli będą robić codziennie dużo przysiadów, to zniknie tłuszcz z ud…

Wszystkim żyłoby się zdecydowanie lepiej, gdyby tak właśnie było. Jednak niestety życie jest inne — kiedy tracisz tłuszcz, to znika on równomiernie z całego ciała. Możesz mieć wrażenie, że np. chudną Ci ręce, albo buzia, ale to często jest związane z tym, ile tego tłuszczu było w danym miejscu. Dlatego bądź cierpliwy i wytrwale utrzymuj zdrowy tryb życia. Twoje ciało ulegnie ładnej przemianie, ale musisz na nie patrzeć globalnie.

Oszukany posiłek to samo dobro dla diety

Oj uważaj z tymi oszukanymi posiłkami. Wiele osób myśli, że tzw. cheat meal to świetne rozwiązanie na podkręcenie efektów swojej diety. Tylko że to nie jest takie proste i z pewnością nie chodzi o to, że tydzień czasu trzymasz ścisłą dietę, a w niedzielę fundujesz sobie tłustego burgera, górę frytek i na deser tort czekoladowy.

  • Po pierwsze, może się okazać, że to koniec diety, bo niektóre osoby jak tylko poczują chwilę wolności, to wracają do starych nawyków.
  • Po drugie, jeśli jesteś na lekkim deficycie kalorycznym (co jest oczywiście zdrowsze niż głodówka), to jeśli zjesz mocno kaloryczny posiłek, może się okazać, że w bilansie tygodniowym wyjdziesz na plus. Czyli cała Twoja praca w tygodniu na marne.

Odstępstwa od diety są dobre, ale bądź rozsądny. Nie musisz zjadać oszukanych posiłków co tydzień. Nie musi to być uczta składająca się z kilku dużych porcji. Nie musi to być posiłek typu fast-food albo słodycze. Zjedz coś, co lubisz, ale w granicach rozsądku.

Podsumowanie

Droga do skutecznej utraty tłuszczu jest kręta i wyboista, ale wypełniona nauką o sobie. Obejmuje zrozumienie, jak ważne jest dbanie o tkankę mięśniową, naukę o zaletach treningu oporowego, obalanie mitów, takich jak powyżej! Możesz osiągnąć swoje cele, ale pamiętaj, że nie ma dróg na skróty.

Cierpliwość i sumienność są kluczem, a większość z tych mitów to tacy kusiciele, wmawiający, że osiągniesz swoje cele szybciej.

Pamiętaj, że droga do zdrowszego i szczuplejszego ciała nie polega tylko na utracie wagi. Jest to transformacja, w ramach której priorytetem jest utrata tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym zachowaniu mięśni, dokonywaniu świadomych wyborów żywieniowych, mądrej suplementacji (m.in. kwasów omega-3, kompleksu witamin i minerałów) i zrozumieniu dynamiki bilansu kalorycznego. Nadszedł czas, aby z wiedzą i celem przejąć odpowiedzialność za swoją podróż w kierunku utraty tkanki tłuszczowej.

Źródła: Weight Loss Strategies and the Risk of Skeletal Muscle Mass Loss - PubMed (nih.gov) Increasing muscle mass to improve metabolism. - Abstract - Europe PMC

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.