IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Szybkie i łapczywe jedzenie przyczyną nadwagi?

Szybkie i łapczywe jedzenie przyczyną nadwagi?
Szybkie i łapczywe jedzenie nie dość, że jest niekulturalne, to jeszcze może się przyczynić do nadwagi. Im szybciej jemy, tym większe jest prawdopodobieństwo, że zjemy więcej, ponieważ później dotrze do nas informacja o zaspokojeniu głodu. Jedząc powoli, jesteś w stanie kontrolować ilość spożywanej żywności i szybciej odczuć zaspokojenie. Czy wolne spożywanie posiłków może wpływać na naszą wagę?

Podstawa to kalorie

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) liczenie kalorii jest jednym z najważniejszych czynników efektywnej kontroli wagi. Utrzymanie zdrowej równowagi kalorycznej zależy od stosunku pomiędzy kaloriami spożywanymi a spalonymi. Będąc na redukcji, ważny jest ujemny bilans energetyczny.

Czym jest ujemny bilans?

Jest to sytuacja, w której spalamy więcej kalorii, niż zjadamy. Albo zostaje zmniejszona dzienna ilość kalorii w posiłkach, albo zwiększona ilość aktywności. Najlepiej oczywiście połączyć obie strategie, czyli - jemy mniej i więcej się ruszamy.

Wpływ szybkości jedzenia na spożycie kalorii

Okazuje się, że możesz zmniejszyć spożycie energii także poprzez wolniejsze jedzenie. Co więcej, dzięki tej prostej czynności możesz przyspieszyć odczuwanie nasycenia, a nawet zwiększyć przyjemność z posiłku.

Do jednego badania zrekrutowano osoby z prawidłową masą ciała oraz z nadwagą lub otyłością. Każdy uczestnik zjadł dwa posiłki. Założeniem pierwszego posiłku było wolne jedzenie, przeżuwanie każdego kęsa i odkładanie pomiędzy nimi sztućców. Drugi posiłek miał zostać zjedzony w szybkim tempie, bez zbędnego przeżuwania i rozdrabniania jedzenia.

Po przeanalizowaniu wpływu szybkości jedzenia na spożycie kalorii, uczucie głodu i sytości przed i po jedzeniu (w szybkim i wolnym tempie) naukowcy ustalili, że osoby o prawidłowej wadze jedząc powoli były w stanie zjeść o około 88 kcal mniej niż podczas szybkiego jedzenia. U osób z nadwagą lub otyłością było to tylko 58 kcal mniej. Obie grupy przyznały, że szybciej się najadają i dłużej odczuwają sytość po posiłku. Obie grupy zwiększyły również ilość spożywanej podczas wolnego posiłku wody.

Zacznij od tej drobnej zmiany

Wiele osób z nadwagą lub otyłością ma duży problem, żeby schudnąć. Trzymanie diety pełnej ograniczeń jest po prostu trudne. Często jednak pierwszym krokiem może być po prostu wydłużenie czasu spożywanego posiłku. Wolniejsze jedzenie może być kluczem do pierwszych sukcesów, które następnie będą motywowały do kolejnych zdrowych zmian.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.