Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Ukryte źródła cukru

Wydaje Ci się, że nie spożywasz cukrów takich jak glukoza, sacharoza czy fruktoza ponieważ nie jesz słodyczy i zrezygnowałeś ze słodzenia kawy i herbaty? Niestety, ale jesteś w błędzie. Cukry proste są wszechobecne i wcale nie tak łatwo jest wykluczyć z codziennej diety. Źródłem cukrów są często pokarmy, które uznajemy za zdrowe i które celowo wprowadzamy do diety przekonani, że ich regularna konsumpcja pozytywnie wpłynie na samopoczucie i sylwetkę. Poniżej lista produktów w stosunku najwyższego, „słodkiego” ryzyka.

Produkty śniadaniowe

Jesz musli na śniadanie? Świetnie, teraz weź opakowanie do ręki i przeczytaj uważnie listę składników. Jeśli nie znajdziesz na niej dodatków takich jak cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, kandyzowane (smażone w cukrze) owoce, to trafił Ci się istny kwiat paproci. Mnie w trzech różnych marketach takiej pozycji znaleźć się nie udało, choć podobno istnieją i gdzieś można je kupić... Niestety większość gotowych produktów śniadaniowych (w tym również tych fit, light, active) dostarcza potężnej dawki cukrów. Niestety wiedza na ten temat wśród konsumentów jest stosunkowo niewielka.

Nabiał

Z niezrozumiałych dla mnie przyczyn znaczna część konsumentów uznaje, że jogurtom owocowym pożądany smak i zapach nadają po prostu dodane kawałki owoców (które skądinąd także pewną dawkę cukru zawierają), a samych jogurtów się nie dosładza, bo i po co..? Mało komu przyjdzie niestety do głowy, że walory sensoryczne takiego produktu wynikają głównie z obecności sporej dawki dodanego cukru w postaci sacharozy lub syropu glukozowo-fruktozowego. W zasadzie można powiedzieć, że jogurt owocowy jest wyrobem cukierniczym, formą deseru o podobnych walorach odżywczych co lody. Z resztą dodatek cukru znaleźć można także w innych niż jogurty owocowe produktach mlecznych, wystarczy tylko dobrze poszukać.

Soki owocowe

Sok owocowy 100%, bez dodatku cukru – taki napis dla zdaniem wielu osób sugeruje, że produkt faktycznie cukrów jest pozbawionych. Niestety nie jest to wrażenie słuszne. Owszem, deklaracja jest prawdziwa, producent nie dodał bowiem do soku cukrów, ale tylko dlatego że ten już „naturalnie” sporą ich dawkę zawiera. Sok owocowy 100% to jest to co z owoców zostaje po usunięciu skórki i miąższu, czyli woda, kolor i właśnie cukier (glukoza, fruktoza, sacharoza) oraz śladowe ilości witamin i składników mineralnych. Szklanka soku pomarańczowego dostarcza około pięć łyżeczek cukru, winogronowego – nawet sześć łyżeczek. Jak ktoś pije takie soki litrami, a twierdzi, ze mało je i mimo to nie może schudnąć, to mam nadzieje, że teraz będzie już wiedział gdzie należy szukać tego przyczyny.

Pieczywo razowe

Skład:

  • krojone ziarno żyta,
  • mąka żytnia razowa,
  • płatki ziemniaczane,
  • olej roślinny,
  • syrop glukozowo-fruktozowy,
  • sól…

Nie, to nie pomyłka! Niejeden popularny, paczkowany chleb żytni razowy dostępny w sklepach spożywczych jest po prostu dosładzany cukrem. Proponuję przy najbliższej okazji stojąc przy stoisku z pieczywem uważnie zlustrować etykiety dostępnych tam produktów. Można się naprawdę zdziwić widząc, że syrop glukozowy jest integralnym składnikiem co drugiego chleba. Dodajmy do tego teraz dżem i szklankę soku i mamy pyszne, cukrowe śniadanie…

Sosy gotowe

Jeśli jesteś jedną z osób, która ze względu na brak czasu, umiejętności czy po prostu wrodzone lenistwo na co dzień w kuchni używa gotowych sosów ze słoiczka, puszki lub w formie instant, to wiedz że tak na prawdę dosładzasz swoje ulubione potrawy. Można wręcz powiedzieć, że po prostu jadasz obiady czy też kolacje na słodko. Niestety, zdecydowana większość produktów tego typu zawiera czysty cukier w składzie, co z resztą łatwo sprawdzić zerkając na etykietę. Zwłaszcza sosy pomidorowe, słodko-kwaśne i pikantne do mięs nafaszerowane są cukrami. To samo tyczy się wielu sosów sałatkowych.

Dietetyczne batony

Przyjęło się uważać, że batoniki zbożowe z napisem „fit” stanowią zdrową alternatywę dla konwencjonalnych słodkości takich jak czekoladki, pralinki, ciastka czy drożdżówki. Tymczasem jest to przekonanie złudne, gdyż jedne i drugie są po prostu źródłem tłuszczu i cukrów. Owszem - batoniki typu „musli” zawierają kawałek prażonego orzeszka czy odrobinę suszonych owoców, ale fakt ten tak naprawdę niewiele tutaj zmienia. Podstawowym składnikiem jest po prostu cukier i przez pryzmat owego cukru należy takie wyroby oceniać. Już lepiej jest zjeść uczciwe kilka kostek gorzkiej czekolady niż oszukiwać się tego typu wynalazkami…

Wędliny

No gdzie jak gdzie, ale w kiełbasach i szynkach szukać cukru – mało komu taki pomysł przyjdzie do głowy. A jednak tego typu poszukiwania mogą okazać się owocne. Niestety, producenci wyrobów garmażeryjnych nierzadko dosładzają swoje wyroby. Oczywiście nie wszystkie firmy tak robią i nie wszystkie szynki i kiełbasy są dosładzane, ale dokonując systematycznego przeglądu oferty działów „mięso – wędliny”, szybko przekonamy się, że artykuły tam sprzedawane zawierają cukier w składzie. Przykładem dosładzanego wyrobu mogą być nie tylko popularne mielonki, ale także bardziej cenione: „kiełbasa węgierska”, „szynka szwarcwaldzka” i wiele innych. 

Koktajle odchudzające

Chociaż dosładzanie produktów odchudzających wydaje się być kuriozalne, to w praktyce istnieje wiele „dietetycznych środków spożywczych” które rzekomo wspomagać mają redukcję tkanki tłuszczowej zawiera cukier w składzie. Czasem jest to fruktoza niesłusznie uważana, za zdrową, a czasem po prostu sacharoza i syrop glukozowo-fruktozowy. Producenci środków tego typu wychodzą po prostu z założenia, że jak dany napój, koktajl czy zupka będą wzbogacone w błonnik, chrom i l-karnitynę, to można śmiało sprzedawać je jako preparaty odchudzające. Cóż, jak mylne jest to przekonanie, można niekiedy przekonać się na własnej skórze, czego oczywiście nikomu nie życzę.

Podsumowanie

Jak wiec widać, cukier jest wszechobecnym dodatkiem i bilansowanie diety w taki sposób by ograniczać jego konsumpcję do łatwych nie należy. Dlatego najlepiej jest opierać swoje menu na produktach jak najmniej przetworzonych oraz – starannie lustrować etykiety. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.