Glutamina przedstawiana jest często w opracowaniach marketingowych jako aminokwas, którego dostarczanie wraz z pokarmem lub w postaci suplementu jest niezbędne nie tylko dla efektywnego rozwoju siły i masy mięśniowej, ale w ogóle – dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wiele osób zatem kupuje i masowo stosuje preparaty zawierające glutaminę wierząc, że dzięki temu działa na korzyść ogólnie pojętej formy sportowej i własnego zdrowia. Czy tak jest w rzeczywistości? Cóż, temat okazuje się być dość skomplikowany.
Aminokwasy
Aminokwasy tworzące białka dzieli się bowiem na grupy zależnie od tego czy nasz organizm umie je samodzielnie syntetyzować czy też nie – przez co muszą być dostarczane z zewnątrz. Aminokwasy należące do pierwszej z wymienionych grup, nazywa się endogennymi, a te zaliczane do drugiej grupy – egzogennymi czyli.. niezbędnymi. Glutamina należy do tej pierwszej grupy aminokwasów, organizm jest w stanie syntetyzować ją z innych aminokwasów.
Glutamina a rozwój masy mięśniowej
Z punktu widzenia rozwoju masy mięśniowej liczy się przede wszystkim dostępność aminokwasów egzogennych czyli – niezbędnych. Wiemy już, że glutamina do nich nie należy, ale czy to oznacza że jej spożycie nie wpływa na syntezę białek mięśniowych? Otóż jeśli zerkniemy na wyniki badań naukowych to okaże się, że dają one zachęcające wnioski.
Glutamina a katabolizm mięśniowy
Badanie pokazuje także, iż działanie glutaminy jest szczególnie wyjątkowe jeśli chodzi o jej wpływ na katabolizm mięśniowy. Aminokwas ten chroni mięśnie przed proteolizą związaną choćby z wysiłkiem fizycznym i jest tak w praktyce. Aminokwas ten wykazuje pewien potencjał antykataboliczny, ochronny dla zdobytej masy mięśniowej.
Glutamina a siła mięśni
Badania naukowe wspierają obiegową teorię, która mówi, iż ze stosowania glutaminy poprawi wyniki zawodników dwuboju lub trójboju siłowego.
Inne walory glutaminy
Aminokwas ten w wielu przypadkach może okazać się potencjalnie cennym dodatkiem do diety. Warto wiedzieć, że znaczną część porcji glutaminy przyjętej drogą pokarmową wychwytują komórki jelita cienkiego. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się to być wadą wspomnianego środka, to w rzeczywistości jest jednak inaczej. Otóż glutamina będąca podstawowym i priorytetowym paliwem dla enterocytów wpływać może na stan zdrowia nabłonka jelitowego.
Jest to szczególnie istotne w przypadku takich dolegliwości jak:
zespól jelita nadwrażliwego (IBS),
choroba Leśniowskiego-Crohna,
wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Suplementacja glutaminą
Zaleca się stosowanie 2-3 porcje dziennie. Jedna porcja to 5 g produktu rozpuszczone w 300ml wody lub soku.
W dni treningowe: jedna porcja rano po przebudzenia, jedna po treningu i jedna na noc.
W dni bez treningu: jedna porcja rano po przebudzeniu, jedna porcja na noc.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.