Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak poprawić siłę chwytu? Dwie nowe wskazówki!

Jak poprawić siłę chwytu? Dwie nowe wskazówki!
Ręce są jednym z tych elementów ciała ludzkiego, które odróżniają nas od innych ssaków (przeciwstawny kciuk). Stworzone są do wykonywania delikatnych i precyzyjnych zadań, jak zabieg neurochirurgiczny, ale również do podnoszenia znaczących ciężarów czy wyprowadzania silnych ciosów w sportach walki.

Na łamach serwisu poruszaliśmy już kwestię siły chwytu i rozbudowy mięśni przedramion. Tym razem przedstawimy 2 wskazówki, które pozwolą podnieść efektywność treningu przedramion.

1. Dodaj ćwiczenia dynamiczne dla dłoni

Podczas treningu siłowego dłonie pracują izometrycznie. Ruch ogranicza się do tego, że łapiemy obciążenie i je trzymamy. Mięśnie przedramion pracują wówczas bez zmiany swojej długości. Dobrym rozwiązaniem, aby wprowadzić ruch dynamiczny, jest trening z wiaderkiem piasku. Jednak nie chodzi tutaj o to, aby nosić wiadra na wzór spaceru farmera, gdyż również byłby to ruch izometryczny. Ćwiczenie polega na tym, aby zanurzyć dłoń w wiaderku lub pojemniku z piaskiem albo żwirem i wykonywać dynamiczne otwieranie i zamykanie dłoni. Jest to dobry sposób na to, aby wzmacniać całą dłoń. Pracujemy każdym palcem z osobna, dlatego też ćwiczenie jest mocno funkcjonalne. Wykonaj po 1-2 serie dla każdej z dłoni po 50 powtórzeń. Pamiętaj, ruchy muszą być szybkie, aby ćwiczenie dało pożądany efekt.

2. Skupienie się na wyprostach

Kolejna wskazówka dotyczy elementu wyprostu dłoni. Ćwiczenia ukierunkowane na rozwój przedramion zazwyczaj polegają na wykonywaniu ruchu zgięcia. Rzadko trenujemy wyprosty nadgarstków czy palców. Nasze ciało, aby było funkcjonalne, musi być zrównoważone siłowo. Pomiędzy mięśniami prostującymi i zginającymi powinien zostać zachowany balans.
Rozwiązaniem jest włączenie do treningu ćwiczeń, które będą angażowały nadgarstek w jego funkcji wyprostnej. Przykładowe ćwiczenie znajdziecie na początku poniższego filmu.

Podsumowanie

Oczywiście, zaprezentowane wskazówki powinny być wdrożone, jako element planu treningowego. Jeżeli do tej pory bazowałeś na ćwiczeniach izometrycznych czy zginających nadgarstek, wymień 2-3 ćwiczenia na wersję dynamiczną oraz angażującą funkcję wyprostu. Równowaga pomiędzy zginaczami i prostownikami nie tylko przełoży się na siłę chwytu, ale również będzie działała prozdrowotnie na stawy nadgarstka i łokci, gdzie mięśnie przedramion posiadają swoje przyczepy. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.