Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Najlepsze na najgorsze napoje dla aktywnych

Najlepsze na najgorsze napoje dla aktywnych
Po jakie napoje nawadniające sięgasz najczęściej? W przypadku ćwiczeń o umiarkowanej długości -  poniżej 90 minut – odpowiednim napojem jest woda. Jeśli ćwiczysz dłużej, bardzo intensywnie lub w wysokiej temperaturze, możesz skorzystać z napoju zawierającego elektrolity, ponieważ tracisz je wraz z potem. Im bardziej się pocisz, tym ważniejsze jest uzupełnienie sodu, potasu i chlorków, które tracisz przez pot. Nie każdy napój jest tak samo skuteczny w utrzymaniu prawidłowego nawodnienia organizmu. Jedne są lepsze, inne gorsze, z niektórych lepiej całkowicie zrezygnować.

W dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się bliżej najlepszym i najgorszym napojom nawadniającym organizm.

Najgorsze napoje

Słodkie, gazowane napoje nie są dla nas korzystne w żadnej porze dnia. Jeśli zdarza Ci się je pić, w porządku, zrezygnuj jednak z nich w okresie około treningowym. Badania pokazują, że gazowane, zbyt słodkie napoje, nie nawadniają odpowiednio.

W badaniu wzięły udział zdrowe dorosłe osoby. Osoby te wykonywały ćwiczenia w gorącym środowisku przez 45 minut. Następnie połowa uczestników wypijała 450 mln wody, pozostali wypijali 450 mln słodkiego napoju bezalkoholowego. Po czym próbę powtórzono, zamieniając w grupach napoje – Ci, którzy wcześniej pili wodę, dostali słodki napój gazowany i odwrotnie. 

Wyniki?

Ci, którzy pili słodkie napoje bezalkoholowe, wykazywali zmiany w markerach czynności nerek. Zmiany te sugerowały tymczasowe zmniejszenie funkcji nerek. Dodatkowo mieli wyższy poziom hormonu zwanego wazopresyną, który podnosi ciśnienie krwi. Ponadto napój nie nawadniał uczestników odpowiednio.

Słodkie napoje gazowane są popularne, zwłaszcza wśród młodych osób. Pamiętaj jednak, by przed treningiem nie sączyć napoju energetycznego! Niektórzy ludzie sięgają po nie przed treningiem, ze względu na kofeinę. Badania pokazują, że kofeina może zwiększać sub-maksymalny wysiłek fizyczny i być może wydajność ćwiczeń. Jednak  powiązano napoje energetyczne ze zmianami w aktywności serca. Jest to aktywność, która ustawia rytm serca i określa, czy serce bije regularnie. Napoje energetyczne zawierają kofeinę i inne stymulanty. Połączenie kofeiny i innych środków pobudzających może spowodować nadmierne zwężenie tętnic. Napoje energetyczne powodują również wzrost tętna. Połączenie działania napoju energetycznego z intensywnymi ćwiczeniami, szczególnie w upale, może dać niezbyt przyjemne efekty.

Picie napojów alkoholowych po treningu również nie należy do najlepszych pomysłów.

Dość popularne, zwłaszcza wśród osób biegających, jest sięganie po piwo po długim biegu. Piwo w tym wypadku ma być świetnym izotonikiem. Czy tak jest rzeczywiście? Piwo bez alkoholu i mające około 2% alkoholu powinno nawadniać podobnie skutecznie, jak woda. Wyraźnie szkodliwe jest zwykłe piwo mające 5% etanolu w składzie. Odwadniający wpływ etanolu jest dobrze znany przynajmniej od kilkuset lat. Oszacowano, że na każdy 1 g spożytego etanolu, przypada 10 mL wyprodukowanego moczu. Po treningu nie pij alkoholu, a szczególnie w krytycznym okresie kilku godzin, gdy musisz się nawodnić. 

Najlepsze napoje nawilżające

Wspomniałam już o wodzie – jest to jeden z najlepiej nawadniających płynów. Jednak przy dłuższych treningach, kiedy trzeba uzupełnić elektrolity, lepszym rozwiązaniem będą napoje zawierające elektrolity. Woda kokosowa jest stosunkowo dobrym rozwiązaniem. Woda kokosowa ma naturalnie wysoką zawartość potasu, ale ma go nieco mniej w stosunku do komercyjnego napoju sportowego. 

Możesz pozostać przy zwykłej wodzie, ale wzbogać ją w minerały dodając szczyptę soli himalajskiej i sok z cytryny dla smaku, możesz dodać również odrobinę miodu. 

Inne dobre napoje nawilżające to mleko i sok pomarańczowy. Skąd to wiemy? W jednym z badań naukowcy obliczyli stopień nawodnienia dla różnych napojów. Napoje obejmowały mleko odtłuszczone i zwykłe, herbatę, dietetyczną colę, zwykłą colę, napój sportowy, doustny roztwór nawadniający, sok pomarańczowy, lager i wodę gazowaną. Jak można się spodziewać, doustny roztwór nawadniający przewyższył wodę w kwestii nawodnienia. Okazało się również, że sok pomarańczowy i mleko działały lepiej, niż woda, pod względem nawodnienia.

Dlaczego sok pomarańczowy i mleko miałyby być lepsze, niż woda do nawadniania? Sok pomarańczowy zawiera naturalny cukier, a ten w umiarkowanej ilości pomaga organizmowi lepiej wchłaniać i zatrzymywać płyn. Sok pomarańczowy dostarcza glukozy, co pomaga zachować zapasy glikogenu w okresach długotrwałego wysiłku fizycznego.

Co z mlekiem? Mleko jest dobrym źródłem elektrolitów, w tym sodu i potasu. Dodatkowo ma idealny stosunek węglowodanów do białka. Węglowodany są ważne dla uzupełnienia zapasów glikogenu, a białko pomaga mięśniom w lepszej regeneracji po treningu. Ponadto badania pokazują, że białko w mleku pomaga przywrócić równowagę płynów w organizmie. Wynik ten wydaje się zaskakujący.

Podsumowując

Rozsądnie wybieraj napoje, którymi nawadniasz swój organizm. Nawet łagodne odwodnienie może ograniczyć Twoją wytrzymałość i efektywność treningu. Zaledwie 1% odwodnienia może zmniejszyć wydolność wysiłkową o 15%! Może również negatywnie wpłynąć na przyrost siły i hipertrofię mięśni przez zmniejszenie całkowitej objętości treningu. Gdy jesteś odwodniony, ćwiczenia stają się bardziej męczące.

Jeśli nie masz pewności, czy pijesz wystarczająco dużo płynów, sprawdź kolor moczu. Jeśli jest ciemniejszy, niż jasnożółty, nie jesteś optymalnie nawodniony i powinieneś przyjmować więcej płynów. Możesz również zważyć się przed i po treningu. Jeśli po treningu waga znacznie spada, to znak, że organizm odwadnia się. Na każde utracone 500 g wagi, wypij minimum 500 mln płynów. Kontroluj swoje nawodnienie! Ma to również znaczenie dla zdrowia i wydajności ćwiczeń.

 

Źródła: Medical News Today. “Drinking soda after exercise could damage kidneys” Nutraingredients-USA.com. “Coconut Water Matches Carb-Electrolyte Sports Beverage for Rehydration: Study”com. “Milk better than water to rehydrate kids, study finds”, “Best Workout Drink Is Milk, Study Finds”com. “Chocolate milk may be better than sports drinks for exercise recovery”

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.