Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Niedobory magnezu utrudniają pracę nad sylwetką

O tym, że magnez jest niezwykle ważnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składnikiem mineralnym nikogo uświadamiać nie trzeba, przypominają o tym bowiem wszechobecne reklamy suplementów diety. Walory tego pierwiastka odnoszne są jednak zazwyczaj do jego wpływu na pracę układu nerwowego i układu krążenia. Niewiele natomiast mówi się o tym, w jaki sposób magnez wpływać może na sylwetkę. Tymczasem badania naukowe wskazują, iż jego niedobory doprowadzać mogą do zaburzeń w metabolizmie sprzyjających gromadzeniu tkanki tłuszczowej i utrudniających rozbudowę muskulatury.

Biologiczna rola magnezu

Chociaż wbrew rozgłaszanym teoriom pierwiastek ten wcale nie „dodaje energii”, to faktem jest, że bierze on udział w niemal 300 różnych reakcjach enzymatycznych uczestnicząc m.in. w procesach termoregulacyjnych, w przewodzeniu impulsów nerwowych, w skurczach mięśni,  regulacji ciśnienia tętniczego i wielu innych ważnych funkcjach i reakcjach. Właściwe spożycie tego pierwiastka jest więc niezbędne dla zachowania homeostazy ustrojowej i utrzymania nienagannej kondycji psychofizycznej, a już jego niewielkie niedobory utrudniają rozwój formy sportowej i pracę nad estetyką sylwetki.

Magnez a gospodarka insulinowo glukozowa

Badania naukowe wskazują, iż magnez jest niezbędny do prawidłowego wydzielania insuliny przez komórki beta trzustki, a jego niedobór upośledza funkcję receptora insulinowego. Pierwiastek ten wpływa więc na gospodarkę energetyczną , zaburzenia w sekrecji insuliny oraz odbierania sygnałów przez nią nadawanych przez tkanki docelowe, skutkować może m.in. zwiększeniem łaknienia, nadmiernym gromadzeniem tłuszczu w ustroju i problemem z rozwojem tkanki mięśniowej, a także rozwojem wielu chorób takich jak miażdżyca i cukrzyca.

Magnez a termogeneza

Niedobory magnezu mogą wpłynąć niekorzystnie na procesy termoregulacyjne doprowadzając do obniżenia tempa przemiany materii. Badania naukowe wskazują, że deficyt tego pierwiastka zaburza ekspresję termogeniny w obrębie błon mitochondrialnych komórek tkanki tłuszczowej brunatnej. Termogenina (UCP-1) to białko występujące w wewnętrznej błonie mitochondriów brunatnej tkanki tłuszczowej, którego zadaniem jest rozprzęganie fosforylacji oksydacyjnej czemu towarzyszy uwalnianie dużych ilości energii cieplnej. Mówiąc prościej: bez odpowiedniej dostępności magnezu proces termogenezy zostaje zaburzony, przez co organizm w ciągu dnia spala mniej kalorii.

Jak zadbać o odpowiednie spożycie magnezu?

Dzienne zapotrzebowanie na magnez szacuje się na około 310 do 420mg na dobę. Sportowcy i osoby aktywne fizycznie mogą jednak śmiało zwiększyć jego spożycie o dodatkowe 100 – 200mg. Dodatkowa dawka tego pierwiastka przyda się w szczególności w okresie budowania muskulatury, do zbudowania jednego kilograma tkanki mięśniowej potrzeba dodatkowo około 200mg magnezu. Dzienne zapotrzebowanie na magnez najlepiej jest pokrywać przy użyci konwencjonalnej żywności. Do polecanych jego źródeł należą: pełnoziarniste produkty zbożowe (w szczególności kasza gryczana), orzechy i migdały, sezam, kakao, a także warzywa, owoce, gorzka czekolada, ryby oraz wysoko zmineralizowane wody mineralne.

Wnioski

Niezależnie od tego czy odchudzasz się, czy budujesz masę mięśniową, czy też po prostu chcesz utrzymać organizm w dobrej kondycji potrzebujesz do tego magnezu. Niedobory tego pierwiastka mogą zwiększać ryzyko rozwoju nadwagi, otyłości, cukrzycy i chorób układu krążenia, a takle niekorzystnie odbijają się na formie psychicznej.

Źródła: · Goubern M, Rayssiguier Y, Miroux B, Chapey MF, Ricquier D, Durlach J. Effect of acute magnesium deficiency on the masking and unmasking of the proton channel of the uncoupling protein in rat brown fat Magnesium Research (1993) 6, 2, 135-143 · Takaya J, Higashino H, Kobayashi Y. Intracellular magnesium and insulin resistance. Magnes Res. 2004 Jun;17(2):126-36.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.