Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Oglądanie agresywnych filmów może zwiększać siłę mięśni

Oglądanie agresywnych filmów może zwiększać siłę mięśni
Oglądanie agresywnych filmów wywołuje różne emocje. Okazuje się, że także sportowcy mogą odczuć pewnego rodzaju, ciekawe i pożądane przez nich skutki. Sportowcy, którzy oglądają agresywne filmy (szczególnie przed treningiem) wydzielają więcej testosteronu, co sprawia, że są w stanie pracować z większymi ciężarami.

Testosteron a trening

Im wyższe stężenie biologicznego testosteronu we krwi, tym kulturyści i inni sportowcy siłowi są w stanie trenować intensywniej. Samo stężenie testosteronu nie jest stałe, zmienia się. Przykładowo, wzrasta podczas oglądania nagrania swojego zwycięstwa albo pornografii i wcześniej wspomnianych filmów z agresywnymi scenami.

Naukowców zaintrygował ten temat i postanowili przebadać, czy sportowcy nie zaczną osiągać lepszych efektów, gdyby trenowali po obejrzeniu filmu "podnoszącego" poziom testosteronu.

Badanie

Naukowcy zebrali grupę 12 profesjonalnych graczy rugby i poddali ich treningowi i obserwacjom. Głównym ćwiczeniem, w którym rejestrowano obciążenia, był przysiad. Uczestnicy badania wykonywali to ćwiczenie w 6 różnych warunkach, a naukowcy sprawdzali, jak zmienia się obciążenie, z którym są w stanie wykonać 3 powtórzenia. Wspomniane warunki to obejrzenie 4-minutowego nagrania wideo na kwadrans przed treningiem.

Nagrania to:

  • film o przygnębiającej tematyce
  • film erotyczny
  • komedia
  • film ze scenami agresji
  • film o treściach związanych z treningiem, z sukcesami treningowymi
  • grupa kontrolna, która nie oglądała nic.

Wyniki badania

Wyniki badania pokazały, że osoby oglądające smutne lub humorystyczne filmy nie odnotowały większych możliwości treningowych. Inaczej było za to w sytuacji, gdy badani oglądali film erotyczny, agresywny lub treningowy. W tym przypadku obciążenia były zauważalnie  większe. Spośród tych trzech filmów, nagranie z agresją dało najlepszy "skutek".

Chciałoby się więc powiedzieć, że oglądanie agresywnych filmów przed treningiem może zwiększyć siłę mięśni.

Podsumowanie

Choć badanie jest dość ciekawe i łatwe do przetestowania, to naukowcy podkreślają, że każdy reaguje inaczej. Być może w badaniu natrafiono na grupę bardziej podatną, a u Ciebie się to wcale nie sprawdzi. Wynika to głównie z różnic, jakie są między nami (m.in.: hormonalne, psychospołeczne, osobowościowe, związane z doświadczeniami życiowymi).

Źródła: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19804944 https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0018506X11002170

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.