Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Opona – zastosowanie w treningu

Opony kojarzą Ci się jedynie z elementem pojazdów? Okazuje się jednak, że opony mogą znaleźć dużo szersze zastosowanie. Wykorzystaj je do ćwiczeń po to, by urozmaicić trening oraz zwiększyć siłę, szybkość i zwinność całego ciała. Ćwiczenia z wykorzystaniem opony są niezwykle wszechstronne. Kojarzą się przede wszystkim ze sportami takimi jak CrossFit czy Strongman. Włączenie ich do treningu może przynieść wiele korzyści, jak również wiele radości – w końcu to dość spore urozmaicenie. Trening z oponą wymaga od nas nie tylko siły, ale przede wszystkim dynamiki ruchu i dobrej mobilności.

Jakich użyć opon?

Do treningu sprawdzą się zarówno opony od samochodu osobowego, jak również dużo większe opony od tira czy traktora.

Skąd je wziąć?

Znalezienie opony od samochodu osobowego nie będzie raczej stanowiło problemu. Wystarczy przejechać się do wulkanizacji i kupić lub nawet dostać za darmo, zniszczone, nikomu niepotrzebne opony.

Czasami, jeśli dobrze się porozglądamy, może okazać się, że znajdziemy porzucone opony gdzieś w lesie. Warto również przejechać się na pobliską wieś i popytać rolników, czy nie mają zbędnych im opon od traktora. Może okazać się, że w taki sposób za darmo zdobędziemy potężną oponę, która będzie stanowiła świetny przyrząd do treningu.

Problematyczne może okazać się jedynie przechowywanie takiej opony. Z pewnością bowiem dobrym miejscem nie będzie dom czy też domowy balkon. Możemy przechowywać je w garażu czy piwnicy lub po prostu zostawiać je na zewnątrz, w miejscu, w którym planujemy z nimi trenować.

Jakie ćwiczenia można wykonywać z wykorzystaniem opon?

Jedyne ograniczenie to tak naprawdę nasza wyobraźnia. Z oponami można wykonać wiele ćwiczeń. Poniżej przedstawię kilka pomysłów, jakie możemy wykorzystać w swoim treningu.

Bieganie z oponą

Są dwie możliwości biegania z oponą. Pierwsza: chwytamy jedną lub dwie opony i biegniemy z nimi przez określony czas lub na wyznaczonym dystansie. Staramy się biec jak najszybciej. Druga: mocujemy oponę na linie i doczepiamy ją sobie do pasa.

Bieganie z oponą jest jednym ze skutecznych sposobów na zwiększenie mocy, poprawę wydolności i szybkości.

Trenowanie z oponą najlepiej jest zacząć od krótszych dystansów. Wykonujemy przykładowo krótkie odcinki od 100 do 400 metrów w dość szybkim tempie.

Wraz z nabraniem wprawy i przyzwyczajeniem się do obciążenia, możemy wydłużać pokonywany dystans nawet do kilku czy kilkunastu kilometrów.

Jeśli opona jest ciężka możemy z powodzeniem stosować ją do biegania na krótkich dystansach – 30-50 metrów.

Uderzanie młotem w oponę

Do wykonania tego ćwiczenia poza oponą potrzebujemy jeszcze młot. Trening z młotem zbliżony jest do ruchu, jaki wykonuje się podczas rąbania drewna. Uderzenia można wykonywać trzymając młot oburącz lub jednorącz.

Trening z młotem angażuje przede wszystkim górną część ciała, jednak nie oznacza to, że nie pracują w czasie jego wykonywania również dolne partie mięśniowe.

Jak prawidłowo wykonać to ćwiczenie?

Stajemy w lekkim rozkroku, stopy w jednej linii, kolana delikatnie ugięte, plecy wyprostowane. Młot chwytamy jedną ręką na samym końcu trzpienia, drugą w połowie. Unosimy młot wysoko w górę, ręka, która znajdowała się w połowie trzpienia przesuwa się ku drugiej. Kiedy dłonie znajdą się na wysokości głowy, zdecydowanym ruchem kierujemy młot w dół i uderzamy w oponę.

Wykonanie ćwiczenia widoczne jest na poniższym filmie:

Przerzucanie opony

Przerzucanie opony stanowi jedną z konkurencji zawodów siłaczy. Jest to ćwiczenie, do którego niezbędna jest między innymi umiejętność wykonania martwego ciągu.

Wykonanie ćwiczenia zaczynamy od chwycenia opony za bieżnik w jej dolnej części. Należy przyjąć pozycję ciała jak do martwego ciągu. Stoimy na całych stopach, plecy są wyprostowane, klatka prowadzona do przodu, łopatki ściągnięte, brzuch napięty. Unosimy oponę i prowadzimy w górę, gdy opona osiągnie kąt 45 stopni, wykonujemy krok w przód i wypychamy oponę przed siebie.

W trakcie wykonywania tego ćwiczenia angażujemy do pracy całe ciało.

Ćwiczenia nie należy wykonywać przy zaokrąglonych plecach:

Wskoki na oponę

To nic innego, jak wskoki na skrzynię. Stań przed oponą ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder lub nieco szerzej. Ruch zacznij od wykonania półprzysiadu i wyrzutu rąk za siebie. Wykonaj skok prostując biodra i kolana oraz przesuwając energicznie ręce w przód. Zawsze wskakuj na całe stopy. Zeskocz z opony. Na początek możesz również z opony schodzić.

Podsumowanie

Włączenie ćwiczeń z oponą do treningu może stanowić ciekawe urozmaicenie dla dotychczas wykonywanych ćwiczeń. W dzisiejszym artykule przedstawiłam jedynie kilka możliwości, jakie stwarza włączenie opony do treningu. Pomysłów na ćwiczenia z ich wykorzystaniem jest znacznie więcej. Przy każdym ćwiczeniu należy pamiętać o zachowaniu prawidłowej postawy ciała.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.