Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

5 powodów, dla których aktywne fizycznie kobiety powinny suplementować BCAA

5 powodów, dla których aktywne fizycznie kobiety powinny suplementować BCAA
Zaskakujące jest, że producenci suplementów diety przeznaczonych dla sportowców i osób aktywnych ciągle zdają się nie zwracać uwagi na fakt, że potencjalnie sporą grupę odbiorców stanowić mogą kobiety. Rekomendowanymi preparatami dla pań często bywają tzw. „spalacze tłuszczu” czy preparaty zawierające l-karnitynę, natomiast środki wspomagające regenerację reklamowane są w taki sposób, jakby potencjalnymi konsumentami mogli być jedynie mężczyźni. W niniejszym artykule więc, na przekór obowiązującym standardom skoncentruję się na pięciu ważnych powodach, dla których regularnie trenujące panie powinny zainteresować się suplementami zawierającymi aminokwasy rozgałęzione, czyli BCAA.

BCAA wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej

Aminokwasy często przedstawiane są jaki „cegiełki”, z których zbudowane są mięśnie, a zwiększenie ich spożycia rekomenduje się osobom chcącym rozbudować muskulaturę. W istocie fizjologiczne konsekwencje spożywania poszczególnych aminokwasów są o wiele szersze. W przypadku BCAA zaobserwowano, że dodatkowa ich podaż w okresie około wysiłkowym może sprzyjać obniżeniu poziomu tkanki tłuszczowej m.in. poprzez podkręcenie tempa metabolizmu. Jest to bez wątpienia wiadomość dobra dla wszystkich pań chcących pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

BCAA zmniejszają łaknienie

Aminokwasy rozgałęzione wykazują zdolność do zmniejszania poboru pokarmu. Związane jest to z wpływem leucyny (aminokwasu zaliczanego do BCAA), za pośrednictwem enzymu zwanego kinazą mTOR na ośrodek głodu i sytości w mózgu. W praktyce przyjmowanie dodatkowej porcji BCAA (lub samej leucyny) do niskokalorycznych posiłków może sprawić, że będą one bardziej sycące. Jest to niezwykle intrygująca, a przy tym często zupełnie pomijana właściwość aminokwasów rozgałęzionych, z której można przecież skorzystać w okresie redukcji tkanki tłuszczowej.

BCAA hamują katabolizm

Intensywność przebiegu procesów katabolicznych wzrasta w trakcie i po zakończeniu wysiłku fizycznego. Zjawisko to jest szczególnie zauważalne w przypadku stosowania niskokalorycznych diet odchudzających. W efekcie dochodzi nie tylko do utraty tkanki tłuszczowej, ale również mięśniowej, co jest zjawiskiem wysoce niepożądanym, zarówno w odniesieniu do kompozycji sylwetki jak i wielu ważnych parametrów metabolicznych związanych z ogólnie pojętym zdrowiem. Przyjęcie porcji BCAA tuż przed, w trakcie i/lub po treningu może być znakomitym sposobem na zmniejszenie ryzyka nasilonego katabolizmu.

BCAA pozytywnie wpływają na proces regeneracji powysiłkowej

Aminokwasy rozgałęzione w sposób wyraźny wspomagają powysiłkową regenerację. Wspomniana już wcześniej leucyna pobudza aktywność enzymów (takich jak wspomniana kinaza mTOR) uruchamiających kaskadę przemian biochemicznych mających na celu przyspieszenie procesu syntezy białek mięśniowych. Dodanie porcji BCAA lub samej leucyny do węglowodanowo-białkowego napoju potreningowego może być szczególnie przydatne w przypadku intensywnie i często trenujących kobiet. W przypadku Pań trenujących bardzo rekreacyjnie ta właściwość BCAA nie ma aż tak dużego znaczenia.

BCAA zmniejsza uczucie zmęczenia

Zmęczenie ośrodkowe to stan związany ze specyficznymi zmianami w aktywności wybranych neuroprzekaźników, który sprawia iż „psychicznie” nie wytrzymujemy narzuconego tempa. W efekcie „odpuszczamy sobie” w sytuacji, w której zarówno dostępność substratów energetycznych jak i wydolność układu enzymatycznego oraz mechanizmów odpowiedzialnych za regulację równowagi kwasowo-zasadowej są wystarczające do kontynuowania wysiłku. Okazuje się, że narastaniu zmęczenia ośrodkowego przeciwdziałają aminokwasy rozgałęzione, które na zasadzie konkurencji nie dopuszczają do nasilonego przenikania do mózgu tryptofanu – aminokwasu z którego powstaje „demotywująca” serotonina. Przyjęcie porcji BCAA przed i w trakcie długotrwałego wysiłku może więc sprawić, że zmęczenie pojawi się później, a my damy z siebie wszystko.

Podsumowanie

Jak widać istniej przynajmniej pięć dobrych powodów, dla których panie powinny zainteresować się suplementami zawierającymi aminokwasy rozgałęzione. Od pewnego czasu na rynku pojawiają się coraz lepsze smakowo produkty w formie instant - po rozpuszczeniu w wodzie z przyjemnością pić je można przed, w trakcie i po wysiłku.

Źródła: Mourier A, Bigard AX, de Kerviler E, Roger B, Legrand H, Guezennec CY. Combined effects of caloric restriction and branched-chain amino acid supplementation on body composition and exercise performance in elite wrestlers. Int J Sports Med. 1997 Jan;18(1):47-55. · Candeloro N, Bertini I, Melchiorri G, De Lorenzo A. Effects of prolonged administration of branched-chain amino acids on body composition and physical fitness. Minerva Endocrinol. 1995 Dec;20(4):217-23. · Blomstrand E, Eliasson J, Karlsson HK, Köhnke R. Branched-chain amino acids activate key enzymes in protein synthesis after physical exercise. J Nutr. 2006 Jan;136(1 Suppl):269S-73S.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.