Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Praca siedząca – w czym tkwi problem?

Praca siedząca – w czym tkwi problem?
Codziennie trenujesz, łączysz trening siłowy i aerobowy, prawidłowo się odżywiasz, żeby wesprzeć treningi, swoje zdrowie i spowolnić procesy starzenia. Wszystko to brzmi świetnie, ale pojawia się pytanie: jaką część doby zajmuje Ci trening i co robisz przez resztę czasu? Ile z tego czasu spędzasz w pozycji siedzącej?

Narastający problem siedzącego trybu życia

Dlaczego siedzenie jest tak niepokojące? Brak aktywności wiąże się z większą śmiertelnością, niezależnie od tego, czy wykonujesz treningi. Jeżeli poświęcasz na treningi kilka godzin w tygodniu, a resztę czasu spędzasz siedząc za biurkiem, w samochodzie, przed telewizorem, wówczas wciąż można mówić o słabej aktywności. Te kilka godzin aktywności nie rekompensuje pozostałego czasu spędzonego w bezruchu, który naraża nas problemy zdrowotne i krótsze życie.

Czym w ogóle są "zachowania siedzące"?

Są to zajęcia, które wymagają minimalnego wydatkowania energii, takie jak prowadzenie samochodu, praca przy komputerze i oglądanie telewizji, czynności, które większość z nas wykonuje codziennie, nie myśląc o tym. Co więcej, większość z tych czynności sprzyja podjadaniu. Nic więc dziwnego, że siedzący tryb życia jest uznawany za winowajcę otyłości. Co ciekawe, oglądanie telewizji jest szkodliwe dla zdrowia metabolicznego i kontroli stężenia glukozy we krwi nawet u osób, które spełniają zalecane wytyczne dotyczące aktywności fizycznej – co najmniej 150 minut umiarkowanej do intensywnej aktywności fizycznej tygodniowo. Pocieszające jednak jest to, że nawet niewielkie ilości dodatkowego ruchu mogą znacznie poprawić sytuację zdrowotną.

Badanie naukowe

W ramach badania 3000 uczestników w średnim i starszym wieku nosiło akcelerometr przez tydzień. Podczas wykonywania codziennych czynności akcelerometr rejestrował każdy ich ruch. Po dokładnym udokumentowaniu ich poziomów aktywności naukowcy przez 8 lat obserwowali uczestników, aby odnotować wpływ aktywności na długość życia.

Wyniki? Najmniej aktywni uczestnicy byli 5-krotnie bardziej narażeni na śmierć niż najbardziej aktywni.

Pouczające w tym badaniu jest to, że nawet niewielkie ilości ruchu, takie jak lekkie sprzątanie domu, chodzenie z pokoju do pokoju itp., wykonywane w ciągu dnia, są korzystne dla zdrowia i długowieczności. Ci, którzy wykonywali tego typu czynności, zamiast siedzieć przez długi czas na krześle / kanapie, byli mniej narażeni na śmierć w ciągu tych 8 lat.

Jak siedzenie wpływa na nasze zdrowie?

Siedzący tryb życia, niezależnie od tego, czy każdego dnia wykonujesz zaplanowany trening, jest zagrożeniem dla zdrowia. Zbyt częste siedzenie wiąże się z większym ryzykiem chorób serca, cukrzycy typu 2 i ogólnie zwiększoną śmiertelnością. Kiedy siedzisz przez pewien czas, Twoja wrażliwość na insulinę spada, a enzymy, takie jak lipaza lipoproteinowa (LPL), które biorą udział w metabolizmie lipidów, stają się mniej aktywne. W rezultacie Twój profilmetaboliczny gwałtownie się załamuje. 

Ponadto badania pokazują, że osoby, które wykonują bardziej aktywne zawody – listonosze, pracownicy budowlani, sportowcy itp., mają niższą śmiertelność. Ponadto siedzenie powoduje również inne problemy, takie jak ból szyi czy pleców.

Stanie lepsze niż siedzenie

Dość popularnym rozwiązaniem w wielu biurach są regulowane biurka, które umożliwiają pracę na stojąco. Może się wydawać, że to niewiele zmienia skoro i tak nie ma ruchu. Okazuje się jednak, że stanie jest lepszym rozwiązaniem pod względem metabolicznym, ponieważ napinasz wówczas izometrycznie mięśnie dolnych partii ciała.

W przeciwieństwie do siedzenia, które zmniejsza aktywność LPL, enzymu „usuwającego” tłuszcze z krwiobiegu, stanie nie ma takiej możliwości. Tak więc pozostawanie na nogach jest lepsze niż siedzenie, ale ruch nadal jest najbardziej pożądany.

Podsumowanie

Siedzący tryb życia nie jest dla nas niczym dobrym. Niestety często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele czasu marnujemy. Wystarczy dodać odrobinę spontanicznej aktywności ruchowej, np. kiedy dzwoni telefon, zamiast rozmawiać na siedząco, wykorzystaj czas na chodzenie po pokoju. Po obiedzie nie kładź się na kanapę, ale wybierz się na spacer. Jeśli jeździsz wszędzie samochodem, zrezygnuj z windy czy ruchomych schodów. Wprowadzenie nawet tak drobnych zmian może wnieść wiele dobrego dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.