Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego warto wypróbować beta alaninę?

Dlaczego warto wypróbować beta alaninę?
Beta-alanina stała się popularnym suplementem, który obecnie szeroko polecany jest jako dodatek do cyklu z użyciem kreatyny. Kreatyna działa silnie anabolicznie, wspomaga wzrost masy mięśniowej i siły, natomiast beta-alanina posiada nieco inne działanie, które bardziej kierunkuje masę mięśniową na wsparcie wytrzymałościowe i funkcjonalne, co powiązane jest z szybszym transportem jonów wodorowych i regeneracją.

Przede wszystkim beta-alanina wpływa na wzrost wydolności mięśniowej rozumianej stricte, jako długotrwałą pracę mięśnia, dzięki jej wpływowi na poziom karnozyny. Jest to związek o silnych właściwościach antyutleniających, jak i posiadających szereg działań wpływających na fizjologię pracy mięśnia. Jej znaczny wzrost przyczynia się do zwiększenia możliwości wysiłkowych, które oznajmiają się poprzez wzrost intensywności na treningu, jak i możliwości na długotrwałą pracę mięśnia.

Poniżej przedstawiamy 3 ważniejsze argumenty, które przemawiają za tym, aby wypróbować suplementację beta-alaniną:

  1. Jak wykazują badania, już po 2 tygodniach stosowania dawek rzędu 4-6 g codziennie, beta-alanina wpływa na opóźnienie wystąpienia zmęczenia treningowego, jak i możliwość zwiększania objętości wysiłku. Co więcej, wystarczą 4 tygodnie suplementacji beta-alaniną, aby znacznie podnieść poziom karnozyny w masie mięśniowej. Oznacza to, że stosunkowo szybko zaczniemy odczuwać pierwsze symptomy działania suplementu. Docelowo potrzeba około 6-8 tygodni, aby w pełni móc wyczuć, że poziom karnozyny przyczynia się do wydłużenia pracy mięśnia, jego większej sprawności tlenowej, jak i szybszej regeneracji pomiędzy seriami.
  2. Odczucia parestezji. Pomimo że nie mają znacznego wpływu na to, jak kształtuje się biochemiczna właściwość masy mięśniowej, mają swoje plusy i minusy. Po pierwsze jest to jedyny efektu uboczny stosowania beta-alaniny, który nie ma negatywnego działania na nasz organizm poza samymi odczuciami. Co więcej, uciążliwe parestezje na niektóre osoby działają stymulująco, co sprawia, że po zastosowaniu beta-alaniny czują oni większą chęć do aktywności.
  3. Wykorzystanie beta-alaniny na cyklu kreatynowym wykazuje synergię działania obu suplementów. Zarówno wpływ kreatyny na poziom karnozyny wywołanej suplementacją beta-alaniną się zwiększa, jak i działanie beta-alaniny na suplementację kreatyną. Nawet jeśli suplementacja samą beta-alaniną Was nie przekonuje, jej dodatek do cyklu kreatynowego może znacznie poprawić parametry treningowe, jak i osiągi w budowaniu masy mięśniowej w porównaniu do zastosowania samej kreatyny.

Podsumowanie

Dodatek beta-alaniny ze względu na zgromadzone dane naukowe wydaje się być sensownym wsparciem dla rutyny treningowej sportowca. Zarówno osoby trenujące pod kątem sylwetkowym, jak i typowo siłowym powinni zainteresować się jej dodatkiem. Co więcej, skuteczność samej beta-alaniny podnieść można poprzez wykorzystanie dodatku kreatyny, jak i odwrotnie. Oba związki wykazują silne działanie synergistyczne.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.