Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jestem już na to za stary...

"W moim wieku ćwiczenie w taki sposób jest niebezpieczne”, „gdybyś miał tyle lat ile mam ja, to też by ci się nie chciało zdrowo odżywiać”… takie komentarze i argumentowanie to codzienność. I – co najbardziej zaskakujące – te słowa wcale nie padają z ust osób w rzeczywiście zaawansowanym wieku, lecz rzucają je leniwi, zniechęceni do wszystkiego i zmęczeni życiem 30-40stolatkowie. Faktycznie, gdyby spojrzeć z fizjologicznego punktu widzenia, to jest to okres, w którym ciało jest już dojrzałe i pojawiają się oznaki starzenia, jednak absolutnie nie można tego uznać za starość! Chcielibyście wiedzieć, jakie są oznaki starzenia się? Zapraszam do lektury.

Pierwsze oznaki “nadgryzienia zębem czasu”

W raz z upływem czasu ciało człowieka zmienia się, ulega przemianom. Pierwszymi, najłatwiejszymi do uchwycenia oraz tymi, z którymi ciężko się pogodzić, gdyż rzeczywiście wskazują na to, że „czas młodości” fizycznej nam bezpowrotnie ulatuje, są pojawiające się na twarzy zmarszczki (w kącikach oczu ,ust), tendencja do nadwagi, łysienie (zmora mężczyzn), mniejsza elastyczność skóry, zauważalne szybsze męczenie się i – co się niejednokrotnie z tym wiąże – mniejsze zamiłowanie do imprezowego stylu życia, większe za to do przesypiania co najmniej 6 godzin na dobę. Dodatkowo z pewnością zaobserwować  się da sztywność/bóle stawów oraz utratę tkanki mięśniowej.

Tempo starzenia się (fizycznego) jest bardzo indywidualne, niektóre osoby – nawet w zaawansowanym wieku – wyglądają kilkanaście kilkanaście lat młodziej od swoich rówieśników. Na taki stan rzeczy znaczący wpływ uwarunkowania genetyczne oraz tryb życia. Używki, niezdrowe odżywianie się, aktywność fizyczna, stres, permanentne zmęczenie, rodzaj wykonywanej pracy – odciskają swoje piętno na naszym wyglądzie.

Starość - jej naturalne symptomy

Starość sama w sobie jest procesem naturalnym ściśle związanym z wiekiem organizmu, którego organy stale zmniejszają swoją wydajność, widoczne jest osłabienie zarówno fizyczne (utrata/osłabienie mięśni, osteoporoza, większe ryzyko złamań kości) jak i psychiczne (problemy z koncentracją,pamięcią). Ciało jest bardziej podatne na choroby, słabsze. Posuwające się w czasie procesy starzenia sprawiają, że zdecydowanie częściej potrzeba jest pomoc medyczna oraz pielęgniarska.

U osób starszych, po 65 roku życia, często stwierdza się występowanie takich stanów chorobowych jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zaburzenia hormonalne, demencja starcza, choroba Alzheimera, osteoporoza. Łamliwość kości znacznie wpływa na komfort życia (zarówno na jego fizyczne jak i emocjonalne aspekty). Konieczność zmniejszenia aktywności ruchowej (z uwagi na większe ryzyko złamań), bezruch lub też zdecydowanie wolniejsze funkcjonowanie, które ma na celu uniknięcie upadków i zminimalizowanie niestabilności ciała, przyczyniają się pogłębiania się stanów frustracji, zniechęcenia i niejednokrotnie są przyczyną uzależnienia od innych osób.

Aby proces starzenia przebiegał wolniej…

Zarówno do zachowania dobrego stanu zdrowia, jak i w przypadku leczenia stanów chorobowych związanych z wiekiem, należy szczególnie zadbać o dostarczanie wraz z pożywieniem jak największej ilości niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych.

By utrzymać sprawność ciała najdłużej jak to możliwe, warto dbać o aktywność fizyczną, włączyć ruch/ćwiczenia do swojego codziennego „zestawu obowiązkowego”. Mocne mięśnie (aby je utrzymać warto włączyć do aktywności ćwiczenia siłowe), dobra kondycja oraz koordynacja ruchowa sprawią, że organizm będzie silniejszy, mniej podatny na urazy, a osoba starsza będzie bardziej samodzielna, poprzez co nieuzależniona od pomoc osób trzecich.



 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.