Tempo tego procesu uzależnione jest jednak od wielu czynników, m.in. dostępności składników odżywczych (białko, tłuszcz, węglowodany, witaminy etc…), a także aktywności wielu hormonów, czyli związków regulujących czynności narządów i tkanek, w tym tkanki mięśniowej.
Hormony naturalnie wytwarzane są w naszym organizmie bez udziału naszej woli, choć w pewnych zakresach poprzez rozmaite zabiegi (np. treningowe, żywieniowe, suplementacyjne), możemy wpływać zarówno na ich sekrecję, jak i wrażliwość receptorów na ich działanie.
Reasumując: ćwicząc, właściwie się odżywiając i stosując suplementy możemy zoptymalizować działanie wielu hormonów w naszym organizmie i uzyskać zamierzony cel, w tym wypadku – przyrost masy mięśniowej.
O ile w wypadku osób początkujących postęp jest możliwy nawet w wypadku popełniania wielu elementarnych błędów, o tyle powielanie ich w późniejszych okresach, po uzyskaniu już pewnego poziomu wytrenowania może spowodować stagnację lub regres.
Dlatego poleca się systematyczne poszerzanie wiedzy na temat metodyki treningowej, żywienia i suplementacji w sporcie bądź też korzystnie z pomocy wykwalifikowanych trenerów i dietetyków. Jest to najlepszy sposób na zapewnienie sobie stałego progresu w osiąganiu celów, bez ryzyka przetrenowania, stagnacji czy kontuzji sportowej. Tylko poprzez odpowiednie połączenie zabiegów treningowych, żywieniowych i suplementacyjnych można w 100% wykorzystać potencjał, jaki dała nam natura.