Suplementy diety dostępne w sklepach różnią się pomiędzy sobą nie tylko recepturami i kolorami opakowań, ale także formą podania. Najczęściej mają postać kapsułek lub proszku, ale zdarzają się także płyny i tabletki. W związku z tym często pojawiają się wątpliwości w jakich postaciach środki te działają najlepiej i czy różnice są znaczące z punktu widzenia efektywności stosowania.
Obiegowe teorie na temat formy suplementów
Upowszechniły się takie przekonania, które mówią, że najbardziej efektywną formą podania substancji występujących w suplementach diety jest płyn lub ewentualnie proszek, w dalszej kolejności natomiast kapsułki, a na końcu – tabletki. Taki ranking wydaje się logiczny, w końcu postać płynna zgodnie z naszymi wyobrażeniami na temat działania przewodu pokarmowego powinna ulegać natychmiastowemu wchłanianiu, proszek natomiast musi zostać jeszcze efektywnie rozpuszczony w płynach w obrębie naszego przewodu pokarmowego, to samo tyczy się kapsułek, które posiadają jeszcze otoczkę, a także tabletek, które na dobrze rozpuszczalne najczęściej wcale nie wyglądają.
Jakie są fakty?
Fakty są takie, że efektywność działania danej substancji wchodzącej w skład suplementu, nie powinna być uzależniona od postaci w jakiej jest podawana. Forma przyjęcia może mieć wpływ co najwyżej na tempo wchłaniania – niekiedy fakt ten ma duże znaczenie, stąd też w obiegu dostępne są środki w kapsułkach lub tabletkach o przedłużonym uwalnianiu. Jeśli chodzi o finalny skutek to jest mało prawdopodobne by to czy kupujemy suplement w kapsułkach, płynie czy proszku miało znaczenie dla efektywności. Absolutnie nie jest też tak, że kapsułki i tabletki to jakieś szczególne obciążenie dla naszej wątroby czy nerek (przykładowo kapsułka to po prostu żelatyna). Inaczej jednak wygląda sprawa jeśli chodzi o komfort aplikacji: tabletki, jeśli są duże, kredowe (szorstkie), to mogą być problematyczne dla niektórych osób. Nieraz po prostu trudno jest je połknąć bez użycia dużych dawek płynów. Ale płyny też mają swoje wady – najczęściej suplementy w wersji „liquid” nafaszerowane są konserwantami, które umożliwiają utrzymanie wysokiej ich trwałości.
Podsumowanie
Nie ulega wątpliwości, że najbardziej wygodną i przyjemną formą aplikacji jest łykanie kapsułek lub też spożywanie preparatów proszkowych (przy okazji znacznie tańszych), smakowych – po ich rozpuszczeniu w wodzie. Stąd też takie formy suplementów dominują na naszym rynku. Nie oznacza to jednak, że inne postaci działają mniej efektywnie. Tabletki nieraz przysparzają problemów podczas aplikacji, bo nieprzyjemnie się je łyka (chyba, że to tabletki powlekane specjalną glazurą), płyny natomiast zawierają dodatki substancji, których na co dzień unikamy (konserwanty). Jeśli jednak istotne znaczenie ma cena, to warto wiedzieć, że proszki i tabletki wypadać będą w tej materii najkorzystniej, bo proces ich produkcji jest najtańszy.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.