MSM, czyli metylosulfonylometan lub inaczej metylosiarczan metanu, jest organicznym związkiem siarki. Jest to suplement bardzo często polecany w przypadku problemów ze stawami, jak również w celu poprawy kondycji stanu włosów, skóry i paznokci. Siarka organiczna ma niesamowite właściwości terapeutyczne i profilaktyczne. Mówi się o jej właściwościach odtruwających, detoksykujących, anabolicznych oraz odbudowujących.
W niektórych przypadkach siarka może jednak szkodzić.
Podstawowe informacje o siarce organicznej
Siarka organiczna występuje w przyrodzie w wielu owocach i warzywach, jajach oraz mięsie, herbacie, zbożach, a także świeżym krowim mleku. Siarka organiczna traci jednak swoje właściwości w wyniku zamrażania, naświetlania oraz konserwacji.
Siarka, zaraz po wapniu i fosforze, jest najczęściej występującym minerałem w naszym organizmie. Poziom siarki w organizmie człowieka wynosi średnio około 0,2 mg na kilogram masy ciała. Wraz z moczem wydalamy każdego dnia od 4 do 11 mg siarki. Występuje ona w każdej komórce organizmu.
Siarka odgrywa bardzo ważną rolę w syntezie aminokwasów, enzymów, przeciwciał oraz glutationu.
Siarka wykorzystywana do produkcji suplementów MSM pozyskiwana jest najczęściej z miazgi sosnowej. MSM jest bezwonnym, białym proszkiem, który dobrze rozpuszcza się w wodzie.
Metylosulfonylometan stosowany jest powszechnie jako popularny suplement na stawy.
Jak działa MSM?
Siarka zapewnia elastyczność połączeń pomiędzy komórkami. W przypadku jej niedoboru błony komórkowe stają się sztywne, twarde i mniej przepuszczalne. Tymczasem błony komórkowe powinny przepuszczać do środka komórki niezbędne składniki i wydalać powstające odpady. Silne i sprawnie działające błony komórkowe mają ogromne znaczenie dla zdrowia każdej komórki naszego ciała.
Siarka uczestniczy również w syntezie kolagenu oraz keratyny, które niezbędne są dla mocnych i zdrowych włosów, skóry oraz paznokci.
MSM jest składnikiem syntezy aminokwasów siarkowych, a także syntezy białek i enzymów. Na jego bazie powstają między innymi takie aminokwasy jak metionina, glutation, biotyna, koenzym A czy heparyna.
Właściwości siarki organicznej:
siarka organiczna zmniejsza stany zapalne stawów i towarzyszące im często bóle stawowe,
przyspiesza regenerację tkanek,
zmniejsza ryzyko wystąpienia blizn,
pobudza wzrost włosów i paznokci,
wykazuje działanie przeciwzapalne,
hamuje proces niszczenia kolagenu,
osłabia impulsy bólowe,
wspomaga chelatację metali ciężkich,
wykazuje działanie przeciwpasożytnicze,
zwiększa przepływ krwi,
wzmacnia błony śluzowe jelita,
wzmacnia tkankę łączną,
utrzymuje elastyczność tętnic.
Dzięki lepszej elastyczności i przepuszczalności błon komórkowych szkodliwe substancje, takie jak kwas mlekowy czy toksyny oraz alergeny, są szybciej usuwane z komórek. Szybciej dostarczane są również substancje odżywcze do komórki.
Zastosowanie MSM
W związku z powyższymi właściwościami MSM znajduje zastosowanie w:
przewlekłych bólach pleców,
zapaleniach i bólach stawów,
bólach mięśni,
stanach zapalnych układu moczowego,
gojeniu ran, oparzeń, owrzodzeń,
zakażeniach grzybiczych i pasożytniczych,
uszkodzeniach chrząstki stawowej,
przeciwdziałaniu starzeniu,
chorobach zwyrodnieniowych stawów,
alergiach,
kruchości, łamliwości paznokci i włosów,
miażdżycy naczyń krwionośnych,
walce z trądzikiem.
MSM zaleca się przyjmować wraz z witaminą C oraz witaminą B12.
Kiedy MSM szkodzi?
MSM uznany jest za preparat całkowicie bezpieczny i pozbawiony skutków ubocznych.
W pewnych przypadkach obserwuje się jednak działania niepożądane:
„Ale w tym momencie przechodzę do sedna sprawy, wystąpiły EFEKTY UBOCZNE. Zacząłem się strasznie pocić, na twarzy zaczęły pojawiać się pryszcze a wręcz stany zapalne, bardzo często mam napady duchoty i gorąca, w nocy strasznie się pocę i mam problemy ze snem.”
Jeśli po zastosowaniu MSM czujesz się gorzej, zaprzestań przyjmowania suplementu.
U osób z mutacją genu CBS (β−syntazy cystationiny) należy uważać na zawartość siarki w diecie (mięso, ryby, jajka, czosnek, cebula, warzywa kapustne.). Nie należy również suplementować MSM.
CBS to enzym przemieniający homocysteinę w cystationinę, która następnie przechodzi w cysteinę i dalej w taurynę lub glutation. Mutacje genu CBS sprawiają, że enzym działa zbyt szybko, co prowadzi do podwyższonej ilości tauryny i amoniaku we krwi. Nadaktywny CBS będzie prowadzić do zwiększonej ilości siarki w organizmie. Jej nadmiar może prowadzić do uszkodzenia nerek.
Podsumowanie
Siarka jest jednym z ważniejszych minerałów w naszym organizmie. Odgrywa ona ważną rolę w wielu procesach. Mimo tego, że siarka organiczna uznana jest za substancję bezpieczną, są sytuacje, w których może szkodzić.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.