BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy warto dodawać cynamon do kreatyny?

Czy warto dodawać cynamon do kreatyny?
Cynamon jest przyprawą, która posiada szereg interesujących właściwości. Istnieją dowody w postaci badań naukowych, które sugerują, że włączenie go do diety może działać korzystnie na ogólnie pojęte zdrowie metaboliczne i potencjalnie sprzyjać pracy nad kompozycją sylwetki. To jednak nie wszystko, są podstawy by sądzić, że dodatek cynamonu do kreatyny można zwiększyć efektywność suplementacji.

Kreatyna – najsilniejszy legalny anabolik

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że kreatyna jest jedną z najsilniejszych i zarazem najbezpieczniejszych substancji stosowanych we wspomaganiu wysiłku i w pracy nad kompozycją sylwetką. Przy odpowiednio przeprowadzonym cyklu kreatynowym można znacznie powiększyć beztłuszczową masę ciała i poprawić siłę siłę mięśni. Stąd też zainteresowanie właściwościami kreatyny od lat nie słabnie.

Co zrobić, by kreatyna działała jeszcze lepiej?

Tak brzmi pytanie, które od lat zadają sobie zarówno naukowcy zajmujący się suplementacją sportową jak o oczywiście sami zawodnicy, ich trenerzy i dietetycy. Czy doczekaliśmy się w końcu odpowiedzi? Okazuje się, że tak – i to nie jednej. Przykładowo istnieją dowody na to, że przyjmowanie kreatyny z dużymi dawkami węglowodanów może poprawiać efektywność suplementacji. Dzieje się tak, gdyż transport kreatyny do mięśni wspomaga insulina. Jak wiadomo, węglowodany stymulują trzustkę do wydzielania wspomnianego hormonu. Niestety ładowanie w siebie dużych dawek cukrów takich jak glukoza (a w badaniach używano około 100 g na porcję), dla wielu osób jest opcją nie do przyjęcia, stąd też stale poszukuje się innych metod podnoszenia efektywności suplementacji kreatyną. I w tym miejscu dochodzimy do unikalnych właściwości cynamonu…

Cynamon od podszewki

Cynamon należy do najstarszych znanych przypraw. Od niepamiętnych czasów używany jest w różnych kulturach zarówno jako przyprawa o naturalnych właściwościach konserwujących żywność, jak również jako środek wspomagający leczenie różnych dolegliwości, takich jak choćby:

  • infekcje bakteryjne,
  • infekcje wirusowe,
  • dolegliwości przewodu pokarmowego,
  • cukrzyca,
  • choroby o podłożu zapalnym.

Okazuje się, że na rzecz włączenia cynamonu do diety ze względu na jego prozdrowotne właściwości przemawiają nie tylko tradycyjne przekazy, ale także wyniki badań!

Przykładowo, eksperymenty naukowe pozwoliły odkryć, że bioaktywne związki zawarte w cynamonie pomagają wyraźnie obniżyć poziom glukozy na czczo u osób z zespołem metabolicznym i cukrzycą typu II, co pokazuje, że nawet w przypadku daleko posuniętych zaburzeń metabolicznych zastosowanie wspomnianej przyprawy może przynieść pozytywny efekt. Mało tego, również w przypadku eksperymentów z udziałem osób zdrowych wykazano, iż spożycie cynamonu poprawia tolerancję glukozy po wykonaniu specjalnego badania zwanego doustnym testem obciążenia glukozą. Badania potwierdziły, że dodatek cynamonu do przyjętej porcji cukru wiązał się z niższą glikemią poposiłkową. Okazało się, iż substancje obecne w cynamonie mogą z jednej strony naśladować działanie insuliny, a z drugiej poprawiać wrażliwość komórek na działanie tego hormonu.

Powyższe dane zainspirowały badaczy zajmujących się wspomaganiem wysiłku do przetestowania wpływu połączenia kreatyny i cynamonu na rozwój ogólnie pojętej formy sportowej.

Cynamon i kreatyna

Badania wykonane na zwierzętach takich jak szczury niejednokrotnie wykazały, że substancje obecne w cynamonie zwiększają wychwyt glukozy przez komórki mięśniowe. Stąd też pojawiła się hipoteza mówiąca, iż podobny efekt może wystąpić w przypadku kreatyny. Powyższe założenie jednak wymagało weryfikacji i podjął się jej dr Ryan D. Schoch, który zaprosił do swojego studium zdrowych, wytrenowanych ochotników i podawał im jeden z następujących preparatów:

  • placebo,
  • samą kreatynę,
  • kreatynę i wodny wyciąg z cynamonu (Cinnulin).

Autor postanowił sprawdzić wpływ poszczególnych zabiegów zarówno na wychwyt kreatyny przez komórki mięśniowej oraz odpowiedź ze strony insuliny i insulinopodobnego czynnika wzrostu-1, jak i również ocenił efektywność suplementacji pod kątem rozwoju siły i masy mięśniowej. Badania trwało 7 tygodni i wykorzystano w nim fazę ładowania kreatyny (20g na dzień w dawkach podzielonych), po której zastosowano fazę podtrzymania (5 g na dzień).

Okazało się, że kreatyna w połączeniu z cynamonem nie jest bardziej skuteczna w zwiększaniu stężenia kreatyny mięśniowej niż sam monohydrat kreatyny. Jednak autor zauważył, iż w grupie przyjmującej i kreatynę i cynamon wzrost beztłuszczowej masy ciała i przyrost siły były większe. Tak więc pomimo, iż nie zanotowano silniejszego wpływu na transport dokomórkowy kreatyny i na odpowiedź hormonów takich jak insulina, to i tak dodatek cynamonu do kreatyny poprawił wyniki uczestników. Różnice co prawda nie były spektakularne, ale jak pokazuje praktyka - w badaniach z udziałem dobrze wytrenowanych osób trudno takowe uzyskać, zwłaszcza że w tym wypadku próbowano „wzmocnić” działanie substancji o nietuzinkowym potencjale anabolicznym skromnym dodatkiem w postaci ekstraktu z popularnej przyprawy. Wyniki można więc uznać za optymistyczne, choć oczywiście w euforię nie ma co popadać, bo nie ma ku temu podstaw.

Osoby zainteresowane zapoznaniem się z treścią abstraktu pozwolę sobie odesłać do poniższej publikacji:

Podsumowanie

Istnieją pewne przesłanki by uważać, iż cynamon może się okazać wartościowym dodatkiem do kreatyny. Co prawda brakuje przekonujących dowodów na to, iż zwiększa on komórkowy wychwyt wspomnianej substancji i nasila jej gromadzenie w mięśniach, ale dane naukowe sugerują, że może on dodatkowo stymulować rozwój siły i masy mięśniowej, a finalnie przecież o to właśnie chodzi.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.