Kreatyna jest jedną z najczęściej stosowanych w sporcie substancji pomagających poprawić zdolności wysiłkowe oraz przyspieszających przyrosty beztłuszczowej masy ciała. Jej anaboliczne i ergogeniczne właściwości są powszechnie znane i wielokrotnie potwierdzane w badaniach naukowych, tak więc nie trzeba nikogo przekonywać, że suplementacja kreatyną wyraźnie wspomóc może pracę nad ogólnie pojętą formą sportową. Oprócz powszechnie wiadomych walorów tej substancji istnieją także inne, mniej znane korzyści wynikające z zastosowania preparatów keratynowych. Chcesz wiedzieć jakie? Zapraszam do lektury niniejszego artykułu.
Kreatyna na lepszą pamięć i koncentrację
Beneficjentem dodatkowej podaży kreatyny mogą okazać się nie tylko Twoje mięśnie, ale również i Twój mózg. Okazuje się, że suplementacja kreatyną może poprawić zdolność zapamiętywania i uczenia się oraz kojarzenia. Co więcej dostępne literatura wskazuje, że substancja ta chroni układ nerwowy przed niekorzystnym wpływem neurotoksyn zawartym w pożywieniu. Mało tego, kreatyna zmniejsza także niekorzystny wpływ niedoboru snu na funkcjonowanie mózgu! W kilku badaniach potwierdzono także wstępnie korzystne skutki stosowania kreatyny w wybranych chorobach o podłożu neurologicznym.
Kreatyna korzystnie wpływa na serce i układ krążenia
Wyniki badań naukowych wskazują, że suplementacja monohydratem kreatyny korzystnie wpływa na frakcję wyrzutową serca, czyli specyficzny parametr określający jaka ilość krwi wypełniającej komorę serca jest wypompowywana w czasie skurczu. Ma to istotne znaczenie dla osób z zastoinową niewydolnością serca. Dodatkowo niektóre badania dowiodły, iż stosowanie kreatyny wydatnie zwiększa zdolności wysiłkowe u osób dotkniętych tą chorobą. Co więcej, wg niektórych źródeł suplementacja kreatyną pozytywnie wpływać może na profil lipidowy krwi zmniejszając tym samym ryzyko miażdżycy.
Kreatyna – sprzymierzeniec w walce z tłuszczem
Co prawda kreatyna sama w sobie nie przyspiesza spalania tłuszczu zapasowego, ale zastosowanie suplementu ją zawierającego w czasie kuracji odchudzającej może okazać się cenne dla osób, które nie tyle chcą obniżyć całkowitą masę ciała, co poprawić stosunek tkanki mięśniowej do tłuszczowej. Kreatyna zapobiega negatywnemu wpływowi restrykcji kalorycznych na tkankę mięśniową, działając antykatabolicznie i umożliwiając utrzymanie, a niekiedy również wzrost zdolności wysiłkowych takich jak siła i wytrzymałości siłowa. Kreatyna zmniejsza także negatywne skutki odwodnienia oraz sprawia, że nawet w przypadku ograniczenia spożycia węglowodanów mięśnie nie tracą na pełności.
Kreatyna spowalnia procesy starzenia
Kreatyna jako suplement z kategorii anti-aging? W zasadzie już biorąc pod uwagę fakt, iż substancja ta korzystnie wpływa zarówno na skład ciała i zdolności wysiłkowe, ale także pozytywnie oddziałuje na układ nerwowy można zaryzykować stwierdzenie, że hamuje procesy starzenia (którym towarzyszy nasilona utrata tkanki mięśniowej, pogorszenie kondycji fizycznej i psychicznej). Nie bez znaczenia jest jednak również fakt, iż kreatyna jest znakomitym przeciwutleniaczem, w badaniach naukowych udało się wykazać, że substancja ta znakomicie neutralizuje wolne rodniki i inne reaktywne formy tlenu – związki, których nadmierna aktywność wiązana jest z procesem starzenia się organizmu.
Podsumowanie
Kreatyna okazuje się być substancją o wszechstronnym zastosowaniu, wykazuje bowiem nie tylko anaboliczne i erogeniczne właściwości, ale dodatkowo działa neuroprotekcyjnie, korzystnie wpływa na układ nerwowy i układ krążenia oraz chroni organizm przed nadmierną aktywnością wolnych rodników. Niezwykłe właściwości kreatyny sprawiają, że jest ona w ostatnich latach niezwykle chętnie badana przez specjalistów reprezentujących różne dziedziny nauki. Już dziś można stwierdzić, że zasadność suplementacji kreatyną wykracza daleko poza ogólnie pojęte wspomaganie wysiłku i obejmować może choćby spowalnianie procesu starzenia się organizmu czy profilaktykę niektórych chorób!
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.