Bez glutationu nie ma życia. Każda komórka w organizmie produkuje glutation. Zapotrzebowanie na ten naturalny antyoksydant jest bardzo duże, ponieważ jest on szybko zużywany pod wpływem wielu czynników.
Główny przeciwutleniacz – Glutation CZ. I
Glutation znajduje się w jedzeniu. Żywność bogata w glutation to: awokado, szparagi, brokuły, brukselka, czosnek, cebula, kapusta.Jak zadbać o prawidłowy poziom glutationu?
Warto spożywać produkty bogate w siarkę, takie jak brokuły, czosnek, jarmuż, cebula.
Pomocne może być również włączenie do diety dobrej jakości białek serwatkowych.
Należy jednak pamiętać, że jest glutationu w pożywieniu jest niewiele, ponad to musi przejść szereg procesów, aby dostać się do komórki. Spożywając dużą ilość awokado, czy brokułów dostarczamy jedynie materiału, z którego nasz organizm może wyprodukować część przydatnego przeciwutleniacza.
Problem syntetyzowania glutationu stanowi cysteina, której zawartość w pożywieniu jest bardzo niska.
Należy zadbać o obecność w diecie kwasu foliowego, witaminy B6 oraz B12. Są one bardzo istotnymi składnikami w procesie produkcji glutationu. Witamina B6 jest wymagana do produkcji cysteiny z homocysteiny - bez niej proces ten nie jest odpowiednio nasilony, a w przypadku silnych niedoborów w ogóle się zatrzymuje. Jest to bardzo istotna reakcja, jako że cysteina jest najważniejszym składnikiem glutationu.
Recykling glutationu wspomagają również przeciwutleniacze, w tym witaminy C i E, a także selen. Ten ostatni znajdziemy w orzechach brazylijskich.
Wśród suplementów diety, na które warto zwrócić uwagę pod kątem wspomagania produkcji glutationu, można wymienić kwas alfa liponowy oraz glutaminę.
Kwas alfa liponowy, inaczej zwany kwasem tiooktanowym, to jeden z głównych przyjaciół wątroby, przyspieszający utlenianie glukozy. Ten silny przeciwutleniacz skutecznie chroni organizm przed konsekwencjami działania wolnych rodników. Kwas alfa liponowy wspomaga metabolizm oraz potęguje działanie innych przeciwutleniaczy.
Ważnym aminokwasem w produkcji glutationu, jest glutamina, zwana "paliwem mózgowym". Jest to najpospoliciej występujący w organizmie wolny aminokwas. Glutamina powszechnie występuje we krwi, w mięśniach, w mózgu. Doustna i dożylna suplementacja glutaminą podnosi stężenie glutationu w organizmie. Zdrowe osoby nie potrzebują suplementacji glutaminą. Glutamina występuje w wielu substancjach roślinnych i zwierzęcych, jest jednak niszczona podczas obróbki cieplnej. Wśród źródeł glutaminy możemy wymienić surowy szpinak, natkę pietruszki, surowe mięso wołowe.
Warto zaznaczyć, że u osób z nieszczelnym jelitem (zniszczenie kosmków jelitowych) spożywanie nadmiernej ilości kwasu szczawiowego może znacząco wpływać na obniżenie produkcji glutationu. Największymi źródłami kwasu szczawianowego w naszej diecie są: szpinak, rabarbar, szczaw, kawa i herbata oraz buraki. U osób z silnie zniszczonymi kosmkami jelitowymi picie nadmiaru zielonych smoothies może przyczynić się więc do obniżenia poziomu glutationu,a co za tym idzie do pogorszenia stanu zdrowia i samopoczucia.
Aktywność fizyczna sprzyja produkcji glutationu. Pod warunkiem, że nie doprowadzamy do przetrenowania lub tez nie wprowadzamy organizmu z stan chronicznego stresu, wykonując przykładowe długie sesje cardio każdego dnia.
Podsumowując, glutation jest nam niezbędny do życia. Warto dbać o jego prawidłową produkcję. Częściowo możemy wspomóc się wybierając produkty bogate w siarkę oraz cysteinę. Sama żywność może być jednak nie wystarczająca, gdyż dostarczone substancje muszą przejść szereg procesów.