Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kiedy sięgać po suplementy?

Kiedy sięgać po suplementy?
„Jakie odżywki na masę?”, „Jakie suple na redukcję?” – to jedne z najczęściej zadawanych pytań. Na rynku znajdziemy szeroką ofertę suplementów charakteryzujących się zróżnicowanych działaniem i zastosowaniem. Istnieje silne przekonanie, że odżywki są niezbędnym elementem skutecznej redukcji/masy. Czy rzeczywiście zażywanie suplementów jest konieczne? Czy możemy się obejść bez ich użycia? Które z suplementów są warte uwagi?

Kiedy sięgać po suplementy?

  1. Wtedy, gdy możemy sobie pozwolić na nie pod względem finansowym, mając na uwadze, że priorytetem będą dobrej jakości produkty w naszej diecie.
  2. Wtedy, gdy nasze zapotrzebowanie kaloryczne jest wysokie (okres nadwyżki kalorycznej, sporty wytrzymałościowe, trudności z przytyciem) i trudno jest nam dostarczyć wszystkie składniki ze źródeł konwencjonalnych.
  3. W przypadku osób trenujących na poziomie zawodowym, gdzie liczyć może się każda sekunda czy każde powtórzenie. Wówczas każdy element przygotowań może mieć znaczenie.
  4. Wtedy, gdy borykamy się z niedoborami i trudno jest nam uzupełnić je konwencjonalną żywnością.
  5. Wówczas, gdy potrzebujemy urozmaicenia i pomocy w wytrwaniu na diecie. Przykładowo odżywki białkowe czy sosy zero pomogą zaspokoić potrzebę jedzenia słodyczy.
  6. U osób borykających się z problemami ze spożyciem dużej ilości pożywienia. Wprowadzenie suplementów diety uchronić może takie osoby przed niedożywieniem i niedoborami.

Po jakie suplementy warto sięgać?

Na chwilę obecną rynek suplementów pełen jest najróżniejszych produktów. W gąszczu reklam ciężko jest się nie zgubić i nie wpaść w pułapkę sięgania po suplementy, które nie charakteryzują się wysoką skutecznością, a raczej nieobca jest im wysoka cena.

Istnieje jednak grupa suplementów, po które warto sięgać i których stosowanie wydaje się zasadne. Do grupy tej zaliczyć możemy odżywki białkowe, kreatynę, niektóre preparaty witaminowe, kwasy tłuszczowe omega 3.

Czym jest odżywka białkowa?

Odżywki białkowe stanowią skoncentrowane źródło białka. Służą do wzbogacania diety osób trenujących w ten makroskładnik. Są pełnowartościowym produktem, nieodbiegającym wartością biologiczną od mięsa. Zaliczają się do produktów lekkostrawnych i szybko przyswajalnych. Wbrew powszechnie panującej opinii (głównie wśród osób nietrenujących), spożywanie odżywki białkowej nie przyczynia się samo w sobie do rozwoju muskulatury. Tymczasem nie jest to nic innego jak przetworzony produkt spożywczy zawierający białko (podobnie jak serwatka, jajka, czy mięso). Od samego spożywania mięsa czy jajek nie rosną mięśnie. Podobnie jest z odżywkami białkowymi. Najliczniejszą grupę odżywek białkowych stanowią produkty oparte na białkach mleka. Wymienić tutaj możemy WPC, WPI, WPH oraz kazeinę.

Odżywka jest produktem wysokoprzetworzonym. Wydawać się może się, że jest to produkt pozbawiony wartości odżywczych. Tymczasem dobrej jakości odżywki są źródłem laktoferyny, beta-laktoglobulin oraz alba-laktoglobulin. Dobrej jakości odżywka nie odstaje pod względem aminogramu od mięsa czy jajek. Przeciwnie. Dostarcza więcej kluczowych aminokwasów rozgałęzionych. Przypomnijmy jednak, że odżywka białkowa jest produktem łatwostrawny, co może być zarówno jej zaletą, jak i wadą.

Czym jest kreatyna?

Bez wątpienia kreatyna jest jednym z najpopularniejszych suplementów stosowanych przez osoby trenujące sporty siłowe oraz siłowo-wytrzymałościowe. Jej głównym zadaniem jest gromadzenie energii w mięśniach, dlatego im jej poziom w tkance mięśniowej jest wyższy, tym więcej energii można wykorzystać.

Zwiększona zawartość energii w postaci ATP prowadzi do wzrostu takich parametrów wysiłkowych jak siła i wytrzymałość, a to z kolei przekłada się na poprawę dotychczasowych osiągnięć.

Stosowanie kreatyny wiąże się ze zwiększeniem uwodnienia komórek mięśniowych i nasilonym magazynowaniem w nich glikogenu, przez co powiększają one swoje rozmiary. Zwiększone zapasy kreatyny zmagazynowane w mięśniach dodatkowo sprawiają, że mamy więcej siły.

Podsumowanie

Suplementy nie stanowią niezbędnego elementu dla osoby trenującej. Głównymi czynnikami wpływającymi na osiągane efekty są odpowiednio zbilansowana dieta oraz dobrze zaplanowany program treningowy. Odżywki mogą stanowić pomocny dodatek. Szczególnie warte uwagi wydają się odżywki białkowe, kreatyna, kwasy tłuszczowe omega 3 oraz niektóre preparaty witaminowe.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.