Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kreatyna także na sesję?

Suplementy kreatynowe cieszą się wyjątkowo wysoką popularnością wśród osób aktywnych fizycznie. Nic dziwnego, kreatyna jest jedną z najsilniej działających substancji przyspieszających rozwój ogólnie pojętej formy sportowej. Substancja ta wykazuje działanie anaboliczne, ergogeniczne i antykataboliczne. Jak się jednak okazuje korzyści z przyjmowania kreatyny dotyczyć mogą nie tylko wyników sportowych, posiada ona bowiem korzystny wpływ na układ nerwowy i zdolności poznawcze, co szczególnie zauważalne jest w sytuacji silnego stresu i co zainteresować powinno zwłaszcza studentów zarywających noce i uczących się do egzaminów.

Przeglądając literaturę naukową traktującą o potencjalnych korzyściach wynikających ze stosowania kreatyny można się zdziwić. Oprócz wyników badań świadczących na rzecz stosowania tej substancji we wspomaganiu wysiłku, istnieją dość opasłe zbiory opracowań dotyczących jej interesujących właściwości pozasportowych. Na szczególną uwagę zasługują badania, w których kreatyna okazała się w sposób istotny wpływać na funkcje kognitywne i psychomotoryczne u osób pozbawionych snu. Jest to sytuacja wypisz-wymaluj tożsama z tą z jaką borykają się studenci w czasie sesji.

Brak snu w sposób niekorzystny odbija się na pamięci krótkotrwałej, zdolności kojarzenia i skupienia uwagi. W eksperymentach z udziałem ochotników jednoznacznie potwierdzono, że jedna „zarwana” noc może sprawić, że nawet proste zadania logiczne stają się trudne do wykonania. Pozbawienie snu czy nawet skrócenie czasu jego trwania powoduje, że stajemy się mniej odporni na działanie stresu, łatwiej się denerwujemy i trudniej jest nam osiągnąć stan relaksu i skupienia. W takiej sytuacji zarówno przyswajanie, jak i przetwarzanie oraz wykorzystywanie wiedzy jest utrudnione.

W badaniach naukowych zaobserwowano, że suplementacja kreatyną powoduje, iż pomimo wyraźnego skrócenia czasu czy całkowitego pozbawienia snu parametry takie jak zdolność koncentracji uwagi i uczenia się są zachowane. Kreatyna zwiększa także odporność na niekorzystny wpływ stresu, zmniejszając uczucie nadmiernego „spięcia” psychicznego. W eksperymentach, w których uczestnicy zostali pozbawieni snu, a następnie otrzymali rozmaite zdania do wykonania okazało się, że osoby otrzymujące preparat kreatynowy wypadły w testach zdecydowanie lepiej, przy czym wpływ kreatyny był tym wyraźniejszy im trudniejsze były zadania.

Reasumując, po raz kolejny okazuje się, ze kreatyna jest substancją o wszechstronnym działaniu a z jej interesującego potencjału korzystać mogą zarówno osoby aktywne fizycznie jak i umysłowo. Tak więc wygląda na to że cykl kreatynowy w czasie sesji nie jest w cale złym pomysłem…

Źródła: Psychopharmacology (Berl). 2006 Mar;185(1):93-103. Physiol Behav. 2007 Jan 30;90(1):21-8.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.