Przeglądając literaturę naukową traktującą o potencjalnych korzyściach wynikających ze stosowania kreatyny można się zdziwić. Oprócz wyników badań świadczących na rzecz stosowania tej substancji we wspomaganiu wysiłku, istnieją dość opasłe zbiory opracowań dotyczących jej interesujących właściwości pozasportowych. Na szczególną uwagę zasługują badania, w których kreatyna okazała się w sposób istotny wpływać na funkcje kognitywne i psychomotoryczne u osób pozbawionych snu. Jest to sytuacja wypisz-wymaluj tożsama z tą z jaką borykają się studenci w czasie sesji.
Brak snu w sposób niekorzystny odbija się na pamięci krótkotrwałej, zdolności kojarzenia i skupienia uwagi. W eksperymentach z udziałem ochotników jednoznacznie potwierdzono, że jedna „zarwana” noc może sprawić, że nawet proste zadania logiczne stają się trudne do wykonania. Pozbawienie snu czy nawet skrócenie czasu jego trwania powoduje, że stajemy się mniej odporni na działanie stresu, łatwiej się denerwujemy i trudniej jest nam osiągnąć stan relaksu i skupienia. W takiej sytuacji zarówno przyswajanie, jak i przetwarzanie oraz wykorzystywanie wiedzy jest utrudnione.
W badaniach naukowych zaobserwowano, że suplementacja kreatyną powoduje, iż pomimo wyraźnego skrócenia czasu czy całkowitego pozbawienia snu parametry takie jak zdolność koncentracji uwagi i uczenia się są zachowane. Kreatyna zwiększa także odporność na niekorzystny wpływ stresu, zmniejszając uczucie nadmiernego „spięcia” psychicznego. W eksperymentach, w których uczestnicy zostali pozbawieni snu, a następnie otrzymali rozmaite zdania do wykonania okazało się, że osoby otrzymujące preparat kreatynowy wypadły w testach zdecydowanie lepiej, przy czym wpływ kreatyny był tym wyraźniejszy im trudniejsze były zadania.
Reasumując, po raz kolejny okazuje się, ze kreatyna jest substancją o wszechstronnym działaniu a z jej interesującego potencjału korzystać mogą zarówno osoby aktywne fizycznie jak i umysłowo. Tak więc wygląda na to że cykl kreatynowy w czasie sesji nie jest w cale złym pomysłem…