Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Mieśnie skośne brzucha – mięśnie, które podobają się kobietom

Mieśnie skośne brzucha – mięśnie, które podobają się kobietom
Uzyskanie widocznych mięśni brzucha to jeden z najczęściej wyznaczanych celów i to zarówno przez panów, jak również coraz częściej przez panie. Dziś jednak skupimy się na mięśniach skośnych brzucha. Mięśnie te uznawane są za bardzo atrakcyjne u panów. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy panie „szaleją” na punkcie widocznej „V” poniżej linii pasa?

Stwierdzenie, iż kobiety szaleją na punkcie widocznych mięśni skośnych brzucha jest dość mocną generalizacją. Gusta są różne i o nich się nie dyskutuje. To, co może podobać się jednej kobiecie, niekoniecznie będzie atrakcyjne dla innej.

Niemniej jednak wysportowana, zadbana sylwetka z pewnością kwalifikuje się do atrakcyjnej. O mięśnie brzucha warto jednak zadbać nie tylko ze względu na atrakcyjny wygląd, ale przede wszystkim ze względu na funkcje jakie pełnią.

Krótkie przypomnienie anatomii

Mięśnie brzucha dzielimy na mięśnie proste, mięśnie skośne oraz mięsień poprzeczny brzucha. Mięśnie proste brzucha odpowiadają za zginanie tułowia Wyróżniamy mięśnie skośne brzucha zewnętrzne oraz wewnętrzne.

Mięsień skośny zewnętrzny brzucha odpowiada za zginanie kręgosłupa i obracanie tułowia w przeciwną stronę. Mięsień ten również zgina i pochyla w bok, a także unosi miednicę. Jednoczesne spięcie obustronne mięśni zgina kręgosłup do przodu, pociągając klatkę piersiową w dół.

Mięsień skośny wewnętrzny brzucha znajduje się pod mięśniem zewnętrznym brzucha. Odpowiada za jednostronne obracanie i skręcanie tułowia w tę sama stronę. Obustronny skurcz mięśnie powoduje zgięcie kręgosłupa lędźwiowego i klatki piersiowej do przodu. Mięsień wewnętrzny obniża żebra.

Mięśnie brzucha i grzbietu stanowią przede wszystkim ochronę dla kręgosłupa oraz organów wewnętrznych. Odgrywają również istotną rolę przy skrętach miednicy.

W treningu uwzględniać powinniśmy wszystkie mięśnie brzucha. Bardzo często trenujemy głównie górne partie brzucha. Tymczasem, to właśnie dolne partie w dużej mierze odpowiadają za stabilizację kręgosłupa.

Jak trenować mięśnie skośne brzucha?

Podobnie jak w przypadku mięśni prostych brzucha podstawą treningu powinny być złożone ćwiczenia wielostawowe, takie jak przysiady, martwe ciągi czy wyciskania i wykroki. Praca, jaką muszą wykonać mięśnie w tych ćwiczeniach jest ogromna. Ćwiczenia izolowane powinny być natomiast dodatkiem. Trening mięśni brzucha najlepiej jest wykonywać na koniec treningu.

Pamiętać powinniśmy również, że mięśnie brzucha, tak jak inne mięśnie potrzebują odpoczynku.

Bardzo częstym błędem są zbyt częste treningi mięśni brzucha. Przez co nie jesteśmy w stanie zapewnić im wystarczającego odpoczynku. To ile powinna trwać przerwa między kolejnymi treningami brzucha, zależy w głównej mierze od ich intensywności, ale nie tylko. Wpływ bowiem ma również między innymi stopień naszego wytrenowania.

Po treningu o niskiej intensywności przerwa powinna wynosić dwa dni, przy bardzo dużej intensywności mięśnie potrzebują nawet czterech dni odpoczynku.

Jakie ćwiczenia na mięśnie skośne?

Mięśnie skośne brzucha angażowane są przede wszystkim we wszelkiego rodzaju ruchach wymagających zgięcia lub skrętu do boku.

Poniżej wymienię kilka ćwiczeń, które warto włączyć do swoich treningów.

Skręty tułowia

Ćwiczenie to można wykonywać zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Możemy wykorzystać przeznaczoną do tego maszynę lub wykonać to ćwiczenie z wykorzystaniem talerza lub sztangi. Nie należy przesadzać z obciążeniem, by nie obciążyć dolnego odcinka kręgosłupa.

Skrętoskłony tułowia w pozycji siedzącej z wykorzystaniem piłki lekarskiej, talerza, czy hantli określane są jako russian twist. W trakcie wykonywania tego ćwiczenia mięśnie brzucha są cały czas napięte.

Skłony boczne

Przy ćwiczeniu tym pamiętać należy, by ruch był płynny. Nie należy wykonywać gwałtownych szarpnięć.

Plank boczny

Nazywany również deską boczną. Ćwiczenie to polega na wykonaniu podporu bokiem na łokciu z ramieniem ugiętym pod kątem 90 stopni. Utrzymując poprawną pozycję staramy się wykonać izometryczne spięcie mięśni przez jak najdłuższy czas. W celu zwiększenia trudności ćwiczenia, można unieść jedną nogę w górę, bądź oprzeć się na dłoni z wyprostowanym ramieniem.

Unoszenie nóg w zwisie ze spięciem bocznym

Ćwiczenie to nie należy do najłatwiejszych. Polega na unoszeniu kolan w kierunku barków wykorzystując do tego mięśnie brzucha, dodatkowo skręcając tułów w jedną stronę.

W ćwiczeniu tym należy unikać kołysania w przód i w tył, a tułów należy utrzymywać jak najbardziej stabilnie. Należy unikać przeprostu w okolicy lędźwiowej kręgosłupa.

Wskazówi

Pamiętaj, że im więcej czasu poświęcasz treningowi mięśni brzucha, tym więcej czasu powinieneś poświęcić na ćwiczenia mięśni grzbietu. Dysproporcje pomiędzy mięśniami brzucha, a mięśniami pleców mogą prowadzić do kontuzji kręgosłupa.

Przypomnę również, że nawet najbardziej wyszukane ćwiczenia na mięśnie brzucha nie wpłyną na spalenie tkanki tłuszczowej z tego miejsca i nie zastąpią odpowiednio zbilansowanej diety.

Suplementacja jako akcelerator postępów

Szybką utratę tkanki tłuszczowej wesprze Burn4ALL Extrem. Dawkowanie: 2-3 kapsułki razem ze śniadaniem oraz podobna porcja około 6 godzin później.

Dietę uzupełniamy zestawem witamin: VitaminALL Vitamins & Minerals. Dawkowanie: 2 kapsułki dziennie, najlepiej przyjmować wraz z posiłkiem.

O nasze zdrowie i urodę zadba zestaw: Omega 3 K2 D3. Dawkowanie: 1 kapsułka dziennie, pora dowolna.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.