IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Preparaty zwiększające poziom hormonu wzrostu a mięśnie

Potocznie uważa się, że zwiększenie poziomu hormonu wzrostu (GH) w sposób spektakularny może wpłynąć na tempo przyrostu masy mięśniowej czy też – redukcji tkanki tłuszczowej, a także na zdolności wysiłkowe. Stąd też wielu startujących zawodników wstrzykuje sobie GH w celu poprawy ogólnie rozumianej formy sportowej.

Producenci suplementów już od wielu lat wykorzystują popularność i renomę, jaką cieszy się hormon wzrostu i z powodzeniem sprzedają suplementy, które – zgodnie z opisem na etykiecie – zwiększają poziom GH i tym samym wspierają regenerację i potęgują wzrost masy mięśniowej oraz przyspieszają poprawę zdolności wysiłkowych. Ich pragmatycznie pojęta skuteczność jest jednak wątpliwa – dlaczego?

Po pierwsze trzeba sobie powiedzieć szczerze, że „moc” hormonu wzrostu jest zdecydowanie przeceniana. Owszem, zwiększenie jego wewnątrzustrojowej puli poprzez serię zastrzyków przekładać się może na poprawę formy sportowej (z resztą wystarczy spojrzeć na jego popularność wśród topowych sportowców), jednak nie będą to zamiany spektakularne. Wcale nierzadkie wyobrażenia zgodnie, z którymi kilka „strzałów” GH powoduje przyrost kilku kilogramów czystego mięsa, między bajki można włożyć.

Stosowanie hormonu wzrostu w monoterapii w niektórych badaniach nie przynosiło oczekiwanych efektów w postaci przyrostu mięśni, poprawy wydolności czy redukcji tłuszczu. W innych próbach notowano nieznacznie zwiększoną retencję azotu, wzrost objętości osocza, nasiloną lipolizę, jednak – jak wspomniałem – nie były to zmiany spektakularne. W praktyce sportowej – swoją drogą zabronionej przez prawo – hormon wzrostu raczej nie jest stosowany samodzielnie. Tak więc panujący na siłowniach i forach sportowych entuzjazm względem nieograniczonych możliwości GH należałoby trochę ostudzić.

Kolejną kwestią jest sam wpływ suplementów mających nasilać syntezę GH na realną produkcję tego hormonu. W preparatach tych zazwyczaj znaleźć można aminokwasy takie jak arginina, lizyna czy ornityna rozmaite wyciągi roślinne, czy składniki mineralne i witaminy. Tak naprawdę trudno znaleźć dobrą literaturę, która jednoznacznie potwierdzałaby wpływ wyżej wymienionych związków na sekrecję GH. Przykładowo: choć są wyniki badań, zgodnie z którymi przyjmowanie dużych dawek argininy nasila syntezę hormonu wzrostu, to inne eksperymenty wykazały, że jest to raczej wpływ doraźny, a już po krótkim czasie przychodzi odwrócenie zależności i obserwuje się obniżenie poziomu GH.

Wnioski: próbując zwiększyć poziom GH w ustroju poprzez stosowanie rozmaitych suplementów mających teoretycznie nasilać jego sekrecję należy wziąć pod uwagę dwie kwestie: po pierwsze — chociaż hormon wzrostu wpływać może zarówno na masę, jak i skład ciała, a także na zdolności wysiłkowe sportowców — jego potencjał w tej materii jest zazwyczaj przeceniany. Po drugie natomiast wpływ owych preparatów na poziom GH w ustroju jest polemiczny. 

Źródła: Exerc Sport Sci Rev. 1994;22:285-312.Growth hormone effects on metabolism, body composition, muscle mass, and strength.Yarasheski KE. http://www.sciencedirect.com/science/journal/10966374

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.