Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

„Witamina młodości” – dlaczego warto zachować umiar?

Biologiczna rola witaminy E jest niezwykle doniosła. Związek ten współdziała z innymi antyoksydantami i chroni nasz organizm przed nadmierną aktywnością wolnych rodników. W ostatnich latach często podnosi się kwestię konieczności zwiększenia podaży antyoksydantów ponad zalecane ilości, zwłaszcza w wypadku osób aktywnych fizycznie – trening bowiem inicjuje produkcję wolnych rodników. Podobnie wysoka podaż nienasyconych kwasów tłuszczowych (takich jak popularne ostatnio kwasy omega3) wyraźnie może zwiększać zapotrzebowanie na przeciwutleniacze takie jak witamina E (związek ten zapobiega niepożądanemu utlenianiu lipidów).

Biorąc pod uwagę fakt, iż trudno jest znaleźć dane na temat przedawkowania witaminy E łatwo jest dojść do przekonania, że śmiało można sobie pozwolić na dawki wielokrotnie przekraczające obowiązujące zalecenia, które wynoszą 10 – 30 mg na dobę. Niestety takie przekonanie może okazać się złudne.

Z niedawno opublikowanej w Journal of Bone and Mineral Research publikacji (Maryam S.Hamidi I wsp.) wynika, że przyjmowanie suplementów zawierających witaminę E w postaci alfa tokoferolu doprowadza do niekorzystnych zmian w poziomie markerów obrotu kostnego. Co ciekawe mechanizm tej zależności jest dość zaskakujący.

Okazuje się, że alfa tokoferol spożywany w nadmiarze doprowadza do obniżenia we krwi poziomu gamma tokoferolu – innej formy witaminy E, która do niedawna była zupełnie niedoceniana. Witamina E w przyrodzie występuje w postaci czterech tokoferoli i czterech tokotrienoli, w suplementach niestety najczęściej – tylko jako alfa tokoferol (choć są preparaty zawierające naturalną ich mieszaninę). Zaburzenie proporcji pomiędzy poszczególnymi tokoferolami może okazać się niekorzystne dla zdrowia.

Czy więc należy bać się suplementów zawierających witaminę E? Odpowiedź brzmi - nie. Po prostu nie należy przesadzać z dawkami, a najlepiej wybierać preparaty, które zamiast pojedynczej formy – alfa tokoferolu, dostarczają pełen pakiet tokoferoli i tokotrienoli.

Chociaż potrzebne są dalsze badania, które pomogą zweryfikować zaobserwowane przez Hamidi i wsp. zależności,  to warto wiedzieć, że w ostatnich latach pojawiło się kilka ciekawych publikacji zwracających uwagę na wagę zachowania odpowiednich proporcji w przyjmowaniu nie tylko różnych form witaminy E, ale także – wielu innych związków takich jak miedź i cynk, witaminy D i A, kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6 czy podaży białka i witaminy B6.

Źródła: J Bone Miner Res. 2012 Feb 3. doi: 10.1002/jbmr.1566. Effects of vitamin E on bone turnover markers among US postmenopausal women.Hamidi MS, Corey PN, Cheung AM.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.