Na wstępie zacznijmy od przybliżenia definicji szkolenia oraz kursu.
Pod pojęciem szkolenia kryją się różne działania i formy doskonalenia umiejętności, podnoszenia wiedzy i kwalifikacji zawodowych. Szkolenia prowadzone są w określonym miejscu i czasie, jak również według określonej metodyki i zgodnie z określonym programem. Szkolenia mogą mieć charakter otwarty lub zamknięty, mogą być również prowadzone w systemie e-learningowym.
Pod pojęciem kursu rozumie się nabywanie nowych umiejętności lub rozwijanie i ulepszanie już istniejących. Kurs powinien być zaplanowany i organizowany z zamysłem nauczania.
Kursem określa się również dłuższe szkolenie, obejmujące minimum 30 godzin dydaktycznych.
Wyróżniamy kursy doszkalające (doskonalenie się w danej dziedzinie) oraz kursy kwalifikacyjne (kursy prowadzone przez placówkę doskonalenia nauczycieli).
Czym kierować się wybierając szkolenie?
Oferta kursów oraz szkoleń związanych z żywieniem, suplementacją i aktywnością fizyczną staje się z roku na rok coraz bardziej szeroka. Łatwo zgubić się w gąszczu szkoleń i ekspertów w każdej dziedzinie.
O ile warto zadbać o swoją wiedzę związaną z żywieniem, między innymi poprzez aktywny udział w szkoleniach, o tyle trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie dostępne na rynku oferty będą godne uwagi.
Na co zwrócić uwagę wybierając szkolenie?
Przede wszystkim należy zastanowić się nad własnymi potrzebami. Inne potrzeby może mieć doszkalający się dietetyk, trener personalny, zawodnik, czy osoba chcąca po prostu zadbać o własne zdrowie, czy świadomie i trwale schudnąć.
- Zastanów się więc do czego jest ci potrzebne szkolenie?
- Co chcesz osiągnąć?
- Czy potrzebujesz certyfikatów potwierdzających zdobytą wiedzę?
- Do kogo kierowane jest szkolenie?
- Czy szkolenie kierowane jest do osób początkujących, czy do osób posiadających już pewien poziom wiedzy?
- W czym jesteś dobry? Jakiej wiedzy ci brakuje?
Nie decyduj się na specjalistyczne szkolenie w danej dziedzinie, jeśli brakuje ci podstaw. Najprawdopodobniej niewiele uda ci się wynieść z takiego szkolenia. Szkoda więc marnować na nie czas i pieniądze.
Z drugiej jednak strony, jeśli masz już w danej dziedzinie solidne podstawy, wybieraj szkolenia bardziej zaawansowane, specjalistyczne, po to, by rozwijać się i poszerzać swoją wiedzę, a nie jedynie powielać te same informacje.
Rozglądając się za szkoleniami warto również zwrócić uwagę na renomę firmy, przez którą są organizowane oraz doświadczenie osób je prowadzących.
Czy osoba prowadząca jest osoba kompetentną i posiada dużą wiedzę w temacie, którego dotyczyć będzie szkolenie?
Dobrym pomysłem jest zapoznanie się z opinią osób, które odbyły podobne szkolenia.