Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co trenować, gdy oszczędzasz pieniądze lub gdy do klubu jest daleko?

Co trenować, gdy oszczędzasz pieniądze lub gdy do klubu jest daleko?
Prawdopodobnie już wiesz, że regularne ćwiczenia to klucz do zdrowia, zgrabnej sylwetki i sportowej formy. Poza siłownią do dyspozycji masz szereg innych możliwości, np. pilates, jogę, pole dance, sztuki walki, basen i wiele innych. Jednak, żeby móc ze wszystkiego korzystać, trzeba mieć dość „gruby portfel”. Wejściówki do klubów sportowych nie należą do najtańszych i o ile możesz znaleźć korzystną ofertę abonamentową na siłownię, to już na inne dyscypliny zazwyczaj trzeba mieć oddzielny karnet. Zdarza się też, że to nie pieniądze są kluczowe, ale na przykład miejsce zamieszkania z dala od obiektów sportowych lub ich brak w okolicy.

Jak trenować, by nie wydawać pieniędzy na karnet?

Czy można zatem być aktywnym bez konieczności kupowania karnetu na siłownię albo inne zajęcia? Oczywiście, że tak. Możesz chodzić na spacery, biegać, jeździć na rowerze, ale możesz także ćwiczyć w domu. Istnieje wiele form aktywności, do których potrzebujesz co najwyżej trochę miejsca, wygodnego stroju i (jeśli lubisz) muzyki. Jakie formy aktywności można wdrożyć "od zaraz"?

Długie spacery, wędrówki 

Trening treningowi nierówny. Każdy charakteryzuje się czymś innym, m.in. formą, intensywnością, stopniem trudności itp. Jednak czasami, żeby po prostu poruszać się, wystarczy pójść na spacer.

Wyjdź na spacer do parku lub lasu albo poszukaj szlaków turystycznych w swojej okolicy. Być może znajdziesz jakiś w trudniejszym, górzystym/wyżynnym terenie, który będzie wymagał od ciebie wspinania się pod górkę...

Spakuj do plecaka wodę, zdrową przekąskę, pelerynę przeciwdeszczową, włóż wygodne buty, odpowiednie do pogody ubranie i w drogę...

Bieganie

Bieganie to jedna z najczęściej wybieranych form ruchu na świeżym powietrzu. To, czego potrzebujesz, to wygodne buty i niekrępujące ruchów ubranie. Możesz biegać dłuższe dystanse w umiarkowanym tempie lub spróbować tzw. interwałów (np. 30 sekund sprint, 30 sekund trucht i tak kilka razy). Napiszemy o tym nieco więcej w dalszej części tekstu.

Wbrew pozorom bieganie daje ci wiele możliwości. Jeżeli jesteś początkującym biegaczem, zacznij od truchtania np. Na 2-3 km. Motywować może cię zegarek sportowy lub aplikacja w telefonie, dzięki której będziesz monitorować swoje postępy.

Joga, pilates, stretching

JogaJeśli wolisz spokojniejszą formę ćwiczeń, wówczas zostań w domu, włącz relaksującą muzykę i wypróbuj któryś z relaksacyjnych treningów. Dlaczego nazywa się je relaksacyjnymi? Po pierwsze, są to ćwiczenia nie tylko fizyczne, ale także mentalne. Wymagają wyciszenia, skupienia na precyzji ruchu lub utrzymania pozycji. Często pracuje się tutaj z oddechem, który pomaga się odprężyć i wyciszyć. Ćwiczenia pilates, jogi czy samo rozciąganie wpływa pozytywnie na twoje pospinane ciało i zestresowany umysł. Jeżeli miewasz bóle pleców, szyi, bioder, czujesz się „sztywny” i bez energii, to tego typu ćwiczenia mogą znacząco poprawić twoje samopoczucie.

Trening oporowy

Brak sztangi i hantli wcale nie oznacza, że nie możesz wykonać treningu oporowego, który jest istotny dla zachowania masy mięśniowej. Może się ona "obniżać", gdy nie jest stymulowana lub zbyt szybko zmniejszać się wraz z wiekiem, gdy mięśnie nie otrzymują odpowiednich bodźców, by ją utrzymać.

Wciąż możesz trenować, wykorzystując ciężar własnego ciała. Być może brzmi to banalnie, ale jeśli nigdy nie próbowałeś tego typu treningu, to z pewnością zaskoczy Cię, że wiele ćwiczeń może być sporym wyzwaniem. Do najbardziej znanych ćwiczeń tego typu należą m.in. pompki i podciąganie na drążku, a także przysiady.

Jeśli jesteś osobą początkującą, to z pewnością szybko zauważysz, że są one wymagające. Do treningu możesz wykorzystać także taśmy TRX, gumy oporowe, piłkę fitnessową itp.

Trening interwałowy

Gdy masz mało czasu, a zależy Ci na intensywności treningu, wówczas masz opcję treningu interwałowego. Trening ten polega na przeplataniu intensywnego ćwiczenia z umiarkowanym (lub po prostu odpoczynkiem).

W zależności od wytrenowania możesz korzystać ze schematu 30/30 (30 sekund pracy, 30 sekund odpoczynku), 30/15, 30/60, 60/30. Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego forma ta jest tak genialna w swojej prostocie. Możesz zacząć od kilku interwałów, np. 4-6 i stopniowo wydłużać czas treningu. Oczywiście nie wolno ci zapominać o rozgrzewce.

Jakie ćwiczenia oprócz biegania warto uwzględnić? Mogą to być np. przysiady z wyskokiem, burpees, sprint w miejscu, pajacyki i wiele innych.

Podsumowanie

Jeśli mówisz, że nie możesz trenować, bo w Twojej okolicy nie ma siłowni albo nie masz aktualnie możliwości zakupu karnetu, to jest to tylko wymówka. Trenować możesz wszędzie — w domu, w parku, w lesie. Wystarczy trochę chęci i odrobina organizacji, żeby znaleźć czas na ćwiczenia. Skorzystaj z powyższych pomysłów i wprowadź trochę regularnego ruchu do swojego życia. Twoje ciało i zdrowie ci za to podziękują.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.