Dla miłośników sportu jest to z pewnością dziwne pytanie, bo przecież trenowanie samo w sobie jest przyjemne. A już stan po wysiłku to czysta euforia. Nie każdy jednak czerpie pełnię szczęścia ze zmęczenia fizycznego po treningu. Dla niektórych to zło konieczne, bo np. lekarz kazał schudnąć. No i nie ukrywajmy, nie każdy lubi się męczyć. Czy można zatem niejako uatrakcyjnić swój trening? Oczywiście, że tak i wcale nie mamy tutaj na myśli jakiś specjalnych fajerwerków. Zobacz, jak w prosty sposób możesz sprawić, że trenowanie będzie przyjemniejsze — i dla ciała i dla głowy.
Rolowanie przed treningiem
Rolowanie swego czasu stało się bardzo modne. Wszyscy się rolowali, niezależnie od tego, czy wiedzieli, po co to robią...
Fizjoterapeuci zalecają tę czynność, żeby "porozbijać" napięcia mięśniowe. Co prawda nie zawsze zastąpi to wizytę w gabinecie i porządną terapię palpacyjną, ale z pewnością przyniesie nam nieco korzyści. Do rolowania potrzebny jest wałek. Dostępne są różne twardości i formy, jedne gładkie inne z wypustkami.
Jaki jest cel rolowania przed treningiem?
Znasz to uczucie, kiedy wybierasz się na siłownię i nie masz ochoty na ćwiczenia, bo czujesz się cała sztywna? Rolowanie pomaga zmniejszyć tę sztywność mięśni i zwiększyć zakres ruchu. Dzięki temu Twoje ciało poczuje taką jakby wolność i trening będzie znacznie przyjemniejszy.
Zadbaj o odpowiednią odzież
Noszenie odpowiednich ubrań może mieć ogromny wpływ na wygodę podczas ćwiczeń. Wybieraj takie, które nie krępują Twoich ruchów i nie przeszkadzają podczas wykonywania określonych ćwiczeń. Dla jednych osób będzie to luźna odzież, dla innych taka, która przylega do ciała. Jest to kwestia indywidualna. Staraj się też nie przesadzać z ilością warstw.
Przegrzanie ciała przez noszenie zbyt dużej ilości odzieży sprawi, że trening będzie trudniejszy. Zadbaj też o wygodne buty, które nie obcierają, nie uciskają, są wygodne i stabilizują Twoją stopę podczas ćwiczeń.
Przygotuj sobie playlistę
Jeżeli słuchasz ciągle tego samego, to z pewnością czujesz monotonię. Czas to zmienić. Muzyka to rewelacyjny motywator. Daje nam tzw. kopa, dzięki któremu chce nam się ćwiczyć i dajemy radę pokonywać swoje bariery np. wykonać o jedno powtórzenie więcej, przebiec dany dystans szybciej itp. Muzyka, która nas motywuje, potrafi odwrócić uwagę od dyskomfortu wynikającego z uczucia zmęczenia.
Dobierz muzykę adekwatnie do tego, co robisz. Trening jogi wymaga innego jej rodzaju niż intensywny trening interwałowy. Zmieniaj też swoją playlistę co jakiś czas, żeby nie było nudy.
Nawadniaj się
Jeśli nie jesteś dobrze nawodniona, wówczas trening będzie po prostu trudniejszy. Dlaczego picie płynów jest tak ważne? Niedostateczne nawodnienie zwiększa temperaturę ciała, a wzrost temperatury ciała sprawia, że szybciej się męczymy. Najlepszym sposobem na nawodnienie jest picie płynów przed i po treningu. Woda jest zazwyczaj najlepszą opcją, ale jeżeli trenujesz bardzo intensywnie, wówczas warto sięgnąć po napoje z elektrolitami.
Wypij filiżankę kawy na godzinę przed treningiem
Kawa nie tylko poprawia wydajność ćwiczeń, ale też sprawia, że trening jest łatwiejszy i przyjemniejszy. Kofeina stymuluje ośrodkowy układ nerwowy, dzięki czemu jesteś bardziej czujna i rozbudzona. Kofeina redukuje też poziom odczuwania zmęczenia.
Mądrze wybierz porę treningu
Będzie Ci się lepiej ćwiczyć, jeśli wybierzesz dogodną dla siebie porę. Za nic nie pokochasz treningów, jeżeli jesteś nocnym markiem, a usiłujesz się zerwać na trening o 5-tej rano. Postaraj się dopasować porę do swojego rytmu i planu dnia, tak żeby to było dla Ciebie komfortowe.
Ćwicz, żeby czuć się silniejszą
Trenuj nie tylko po to, żeby zaliczyć ćwiczenia, albo żeby schudnąć. Motywuj się tym, że jesteś coraz silniejsza i sprawniejsza. Zauważaj, jak poprawia się jakość Twojego życia.
Podsumowanie
Trenowanie to świetna sprawa. Coś dla głowy, coś dla ciała. Dla wielu jest to odskocznia od pracy i obowiązków, dla innych sposób na wyznaczanie sobie wyzwań i dążenie do różnych celów. Powyższe sposoby mogą sprawić, że trenowanie będzie jeszcze przyjemniejsze. A jeśli nie przepadasz za uczuciem zmęczenia i potem, to z pewnością pomogą Ci przezwyciężyć swoją niechęć.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.