IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy kobiety męczą się szybciej niż mężczyźni?

Czy kobiety męczą się szybciej niż mężczyźni?
Jeśli chodzi o sprawność fizyczną, to z reguły wyraźnie widać, że mężczyźni mają dużą przewagę nad kobietami. Są często silniejsi, szybsi. Kobiety za to bywają bardziej gibkie. Choć różnice te są wyraźne, to mimo wszystko w wielu aspektach kobiety są w stanie dorównać mężczyznom, jeśli by sobie to postawiły za cel.

Intensywne ćwiczenia a możliwości płci

Okazuje się, że wraz ze wzrostem intensywności ćwiczeń kobiety mogą mieć większe trudności z oddychaniem niż mężczyźni.

Naukowcy badają obecnie, w jaki sposób drogi oddechowe mężczyzn i kobiet różnią się podczas ćwiczeń, rekonwalescencji po urazach i chorobie. Wczesne teorie sugerują, że znaczenie mają hormony żeńskie, wielkość dróg oddechowych, regulacja stanu zapalnego, a nawet sygnalizacja układu nerwowego. Te potencjalne czynniki skłoniły badaczy do ponownego zbadania takich schorzeń jak astma wysiłkowa i POChP, przez pryzmat płci.

Różnice w oddychaniu między kobietą a mężczyzną

Według dr Paolo Dominelliego z Uniwersytetu Waterloo i wyników badań jego zespołu kobiety zwykle w porównaniu z mężczyznami muszą pracować ciężej, aby wpuścić i wypuścić z płuc taką samą ilość powietrza. Wyjaśnia on, że drogi oddechowe kobiet są węższe, co stwarza większy opór podczas przepływu powietrza. Zatem nawet jeśli kobieta może wdychać tę samą ilość powietrza co mężczyzna, to mięśnie oddechowe kobiety muszą pracować ciężej, aby przenieść to powietrze ze względu na węższe drogi oddechowe.

Odkrycia dostarczają przydatnego wglądu w subtelne różnice w biologii oddychania u różnych płci. Pokazuje, jak naukowcy wciąż odkrywają nowe warstwy złożoności podstawowych procesów, takich jak wymiana powietrza w okresach stresu, w tym ćwiczeń.

Interesujący eksperyment

Aby zbadać różnice między oddychaniem mężczyzn i kobiet, dr Dominelli i jego zespół zaprojektowali interesujący eksperyment. Sześciu mężczyzn i pięć kobiet zostało posadzonych na rowerach stacjonarnych. Podczas jazdy mieli oddychać przez specjalny ustnik, podłączony do dużego worka wypełnionego różnymi mieszankami powietrza.

Przy jednej sesji ćwiczeń uczestnicy oddychali powietrzem w pomieszczeniu. Podczas drugiej sesji wdychali mieszaninę helu i tlenu. Naukowcy zachęcali uczestników do zwiększania intensywności, czyli mocniejszego pedałowania, aby zwiększyć częstotliwość oddechów. Poprzez zmianę mieszanek powietrza naukowcy mogli symulować sposób, w jaki ludzie oddychają, gdy powietrze przepływa normalnie, w porównaniu z ograniczonym przepływem. Testy te pozwoliły zobaczyć, w jaki sposób mężczyźni i kobiety angażują mięśnie oddechowe podczas ćwiczeń.

Co wykazało badanie?

Wdychając mieszankę helu, mężczyźni i kobiety mieli podobne doświadczenia – wymagali mniej więcej takiego samego wysiłku przy wdechu i wydechu podczas ćwiczeń. Ale wszystko się zmieniło, gdy wszyscy oddychali zwykłym powietrzem w pomieszczeniu. Nagle kobiety musiały pracować ciężej niż mężczyźni.

Badania pokazują, że według niektórych szacunków drogi oddechowe kobiet są od 26 do 35 procent węższe. Doktor Dominelli uważa, że pokazuje to, że węższe drogi oddechowe kobiet powodują, że przepływ powietrza staje się jeszcze bardziej ograniczony podczas dużego wysiłku.

Podsumowując eksperyment, w spoczynku wielkość dróg oddechowych nie ma większego znaczenia. Kiedy jednak zaczynamy szybko oddychać podczas aktywności fizycznej, dodatkowy opór w drogach oddechowych kobiet zmusza je do większego polegania na mięśniach oddechowych w porównaniu z mężczyznami. To fascynujące, jak nasza anatomia może ukształtować coś tak podstawowego, jak wzięcie kolejnego oddechu powietrza.

Obalanie stereotypów dotyczących wielkości dróg oddechowych

Doktor Dominelli szybko zwraca uwagę, że wielkość dróg oddechowych może się znacznie różnić w zależności od osoby, niezależnie od płci. Tak więc, chociaż badanie wykazało średnie różnice między mężczyznami i kobietami jako grupami, nie możemy założyć, że każda osoba wpasuje się w ten schemat.

Ogólnie rzecz biorąc, mężczyźni mają zwykle szersze drogi oddechowe w porównaniu do kobiet, ale zakres średnic jest tak duży, że nie jest powiedziane, że każdy mężczyzna będzie miał lepsze możliwości od każdej kobiety.

Wniosek jest taki, że w przypadku anatomii dróg oddechowych i wysiłku oddechowego istnieją średnie wartości oparte na płci. Jednak indywidualny przebieg może się różnić! Każdy z nas wnosi pewien stopień złożoności i zmienności, nawet w ramach szerszych wzorców.

Podsumowanie

Oddychanie – wszyscy to robimy, choć prawdopodobnie bez większego zastanowienia. Jednak to nowe badanie podkreśla, że nawet w przypadku czegoś tak wrodzonego, jak sposób oddychania, istnieją znaczące różnice między płciami.

Zazwyczaj podczas wysiłku fizycznego to kobiety pracują ciężej, aby wdychać i wypuszczać powietrze. Węższe drogi oddechowe stwarzają dodatkowy opór.

Odkrycia te sugerują interesujące wzorce na poziomie populacji, które wymagają bliższego przyjrzenia się – szczególnie w przypadku chorób takich jak astma. Jak podkreślają naukowcy, to tylko rzut oka na zawiłą biologię leżącą u podstaw naszej fizjologii.

Źródła: https://medicalxpress.com/news/2020-04-harder-women-men.html https://err.ersjournals.com/content/31/163/210074 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459258 https://4rai.com/2022/07/15/smaller-lung-airways-increase-women-s-risks-for-copd/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.