Z regularnym treningiem aerobowym są związane rozmaite korzyści, ma on wpływ na glikemię (stężenie glukozy), reguluje stężenie insuliny i łaknienie, obniża stan zapalny, może ułatwiać pozbywanie się tkanki tłuszczowej, przeciwdziała wielu chorobom cywilizacyjnym, szczególnie jeśli towarzyszy mu właściwa dieta. Wydaje się, iż identyczne korzyści mogą płynąć z regularnego, przemyślanego treningu siłowego.
Siłownia dwa razy w tygodniu — wpływ na zdrowie
Naukowcy chcieli ustalić, czy wysiłek o charakterze beztlenowym wpływa na ryzyko śmierci w starszej dorosłej populacji USA. Przeanalizowano dane z National Health Interview Survey (NHIS) z lat 1997–2001, powiązane z danymi z aktów zgonu w National Death Index. Główną zmienną niezależną był trening siłowy prowadzony dwa razy w tygodniu.
Wyniki analizy
9,6% osób z populacji NHIS w wieku 65 lat i starszych trenowało siłowo zgodnie z wytycznymi.
Trening siłowy chronił przed zgonem, osoby trenujące dwa razy w tygodniu były narażone na 46% mniejsze ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny niż osoby, które tego nie trenowały.
Związek między aktywnością beztlenową a ryzykiem śmierci pozostawał istotny, nawet gdy uwzględniono historię medyczną i zachowania zdrowotne badanych ludzi.
Czy siłownia przedłuża życie?
Trening siłowy zgodny z wytycznymi jest istotnie związany ze zmniejszoną śmiertelnością ogólną. Śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny może zostać znacznie zmniejszona poprzez regularny trening siłowy.
W USA pomimo opublikowania wytycznych tylko 21,7% starszych osób trenuje siłowo co najmniej dwa razy w tygodniu, a to znacznie mniej niż cel ustanowiony na poziomie 30% w 2010 r. przez CDC.
Komentarz autora
Wydaje się, iż większe korzyści przyniesie trening np. 3-4 x w tygodniu, niemniej trudno oczekiwać, by ktoś w ten sposób zaczął ćwiczyć, skoro w USA problemem jest nawet wdrożenie aktywności siłowej 2 x w tygodniu. Bardzo dobrym pomysłem jest też uzupełnienie treningu siłowego, regularnym wysiłkiem aerobowym (marsze, rower, marszobiegi, wchodzenie na skrzynię, ławkę, stepa, skoki na skakance, pływanie itd.)
Źródła:
Jennifer L.Kraschnewsk i in. Is strength training associated with mortality benefits? A 15 year cohort study of US older adults https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0091743516300160
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.