IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Pij herbatę – dłużej zachowasz młodość!

Nie od dziś wiadomo, że bioaktywne substancje zawarte w liściach krzewu herbacianego korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Niedawno opublikowane badania wskazują jednak, że osoby regularnie pijające herbatę, oprócz tego że są mniej narażone na występowanie niektórych chorób dodatkowo także starzeją się wolniej!

Czym tak naprawdę jest proces starzenia się?

Starzenie się jest nieuchronną konsekwencją upływu czasu. Proces ten definiuje się jako zmniejszenie zdolności organizmu do odpowiedzi na stres środowiskowy, co związane jest z naturalnym i nieodwracalnym nagromadzeniem uszkodzeń wewnątrzkomórkowych, których konsekwencji nie da się w pełni zneutralizować. Zaburzenie równowagi pomiędzy negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, a możliwościami adaptacyjnymi organizmu doprowadza do postępującego upośledzenia funkcjonowania komórek, tkanek, układów i narządów, zwiększając podatność na występowanie wielu chorób i finalnie – prowadząc do śmierci. Procesu starzenia się organizmu nie da się zatrzymać, badania naukowe jak i codzienne obserwacje pokazują, że w pewnym stopniu można spowolnić jego przebieg poprzez wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej, zmianę diety, dbanie o odpowiednią dawkę odpoczynku oraz unikanie nadmiernego stresu.

Picie herbaty a tempo procesów starzenia

Wpływ czynników żywieniowych na tempo przebiegu procesów starzenia nie od dziś jest przedmiotem intensywnych badań. Dostępna literatura wskazuje, że to jak się odżywiamy oraz – co pijemy wpływać może na zdolności adaptacyjne organizmu do odpowiedzi na stres środowiskowy zmniejszając negatywne skutki upływu czasu. Naukowcy z Uniwersytetu w Hongkongu w swoich badaniach zauważyli, że komórki osób, które regularnie piją herbatę są biologicznie młodsze niż komórki osób stroniących od tego napoju. Związane jest to z mniejszą ilością uszkodzeń specyficznych odcinków DNA zwanych telomerami, pełniących rolę buforów chroniących cenne zasoby niezbędnych komórce informacji genetycznych przed utratą. Podczas każdego podziału komórkowego telomery ulegają skróceniu. Pomiar ich długości umożliwia badaczom określenie biologicznego "wieku" komórki. Wiadomo też, że czynnikiem, który w sposób istotny wpływać może na długość telomerów jest stres oksydacyjny.

Badanie, w ramach którego pobrano próbki DNA od niemal 2000 mężczyzn i kobiet po sześćdziesiątym piątym roku życia wykazały, że telomery u osób pijących co najmniej 750 ml herbaty dziennie były istotnie dłuższe od niż telomery u osób preferujących inne napoje, (wszyscy uczestnicy wypełnili specjalne ankiety dzięki którym możliwe było przeanalizowanie ich nawyków żywieniowych). Autorzy badania obliczyli różnice w ilościach par zasad DNA w komórkach uczestników pijących i niepijących herbaty i oszacowali, że w przeliczeniu na lata życia sięgać one mogą nawet pięciu lat! Mówiąc wprost osoby pijące herbatę były biologicznie młodsze o pięć lat od uczestników preferujących inne napoje!

Uważa się, że odmładzające właściwości herbaty związane są z obecnością związków z grupy polifenoli zwanych katechinami (zielona herbata) i teaflawinami (czarna herbata), które posiadają właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne.

Wnioski

Regularna konsumpcja herbaty może spowalniać procesy starzenia zmniejszając negatywny wpływ stresu oksydacyjnego na kumulowanie się uszkodzeń wewnątrzkomórkowych! Tak przynajmniej sugerują badania naukowe. Jest to kolejny powód dla którego warto regularnie pić herbatę.

Źródła: Chan R, Woo J, Suen E, et al. Chinese tea consumption is associated with longer telomere length in elderly Chinese men. Br J Nutr. 2010 Jan;103(1):107-13. doi: 10.1017/S0007114509991383.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.