Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego trzeba regularnie trenować, aby nie tracić masy mięśniowej?

Dlaczego trzeba regularnie trenować, aby nie tracić masy mięśniowej?
Jak to się dzieje, że gdy trenujemy nasze mięśnie rosną, a gdy przestajemy ćwiczyć „znikają”? Według powszechnej opinii trenując zamieniamy tłuszcz w mięśnie, natomiast gdy przestajemy trenować mięśnie zamieniają się w tłuszcz. Czy to jest możliwe? Co tak naprawdę dzieje się z naszymi mięśniami i dlaczego regularność treningów jest tak istotna?

Czy po zaprzestaniu treningów mięśnie zamieniają się w tłuszcz?

Jest to fizjologicznie niemożliwe. Ani tłuszcz nie może zamienić się w mięśnie, ani mięśnie w tłuszcz.

Faktem jest jednak, że gdy ćwiczymy z obciążeniem budujemy tkankę mięśniową, z reguły jednocześnie zmniejszając udział tkanki tłuszczowej, choć niekoniecznie. Prawdą jest również, że jeśli osoby do tej pory bardzo aktywne fizycznie zrezygnują z aktywności mogą przybrać na wadzie i pogorszyć skład swojego ciała. To znaczy może im ubyć mięśni i przybyć tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak zazwyczaj z powodu niedostosowania diety do nowego zapotrzebowania na energię. Ponad to brak bodźców dla mięśni, jakie zapewnia trening z obciążeniem, doprowadzi po pewnym czasie do zmniejszenia tkanki mięśniowej. Jest to związane z adaptacją ciała do panujących warunków.

To jak szybko zaczniemy tracić tkankę mięśniową uwarunkowane jest po części somatotypem. U typowego ektomorfika spadek tkanki mięśniowej nastąpi stosunkowo szybko. U niektórych ektomorfików wystarczy już kilka dni bez treningów siłowych i niedojadania, by odnotować zauważalne spadki masy mięśniowej.

U endo- oraz mezomorfików spadki masy mięśniowej nie wystąpią w tak szybkim czasie. U nich jednak, w szczególności u endomorfików, niedostosowanie podaży kalorii do aktualnej aktywności fizycznej może szybko przyczynić się do wzrostu tkanki tłuszczowej.

Na jakiej zasadzie rosną mięśnie?

Hipertrofia mięśniowa czyli budowa masy mięśniowej jest podstawowym celem treningu oporowego. Mięśnie zbudowana są z włókien mięśniowych. Budowa mięśni zachodzi dzięki mikrouszkodzeniom włókien mięśniowych, jakie mają miejsce w czasie treningu. Aby jednak odnotować przyrosty masy mięśniowej, uszkodzone włókna muszą się zregenerować. Dlatego tak ważne jest odpowiednie odżywianie i odpoczynek. Sam trening zapewnia nam jedynie mikrouszkodzenia włókien mięśniowych, natomiast proces ich nadbudowy następuję w czasie odpoczynku, pod warunkiem, że spełnione zostaną odpowiednie warunki.

Mięśnie stają się większe i silniejsze, dlatego że włókna po mikourazach nie tylko odbudowują się, ale również umacniają się, przystosowując się do aktualnie panujących warunków. Z tego powodu tak ważny jest w treningu progres siłowy, intensyfikacja i różnorodność ćwiczeń. Ciało po pewnych czasie przyzwyczaja się do wysiłku, jaki mu serwujemy, jeśli zależy nam na nadbudowie włókiem mięśniowych musimy pamiętać zarówno o regularności treningów, jak i ich intensyfikacji. Dbając jednocześnie o odpowiednie odżywianie i regenerację.

Podsumowanie

Budowa tkanki mięśniowej uzależniona jest od regularności treningów ich intensyfikacji, jak również odpowiedniego żywienia i odpowiedniej ilości odpoczynku. W wyniku zaprzestania treningów możemy zaobserwować spadki masy mięśniowej. Nie dzieje się to z dnia na dzień. To jak szybko odnotujemy zmniejszenie mięśni wynika z kilku czynników, między innymi z rodzaju somatotypu naszej sylwetki.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.