Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Najlepsze ćwiczenia na mięśnie brzucha

Najlepsze ćwiczenia na mięśnie brzucha
Krata na brzuchu to coraz częściej cel nie tylko panów, ale również pań. Na siłowniach spotkać można wiele osób, wykonujących wszelkiego rodzaju brzuszki w ilościach hurtowych. Niekoniecznie jest to jednak rozwiązanie najbardziej optymalne i efektywne. Jakie ćwiczenia włączyć do swojego planu treningowego, aby zbudować mocny brzuch?

Miejscowe spalanie tkanki tłuszczowej

Na początek przypomnę, iż nie istnieje miejscowe spalanie tkanki tłuszczowej. Wykonywanie setek powtórzeń wszelkiego rodzaju tak zwanych brzuszków nie sprawi, że nasz brzuch stanie się bardziej odtłuszczony. Na pozbywanie się tkanki tłuszczowej nie tylko z brzucha, ale i z całego ciała wpływają przede wszystkim dieta, trening siłowy, aerobowy oraz interwałowy.

Trening mięśni brzucha nie likwiduje tłuszczu z tego miejsca. Pomaga jednak wzmocnić mięśnie brzucha i je uwidocznić.

Wbrew temu, w jaki sposób brzuch ćwiczy większość kobiet, a więc bardzo dużo powtórzeń, wykonując wszelkiego rodzaju spięcia w leżeniu na macie, brzuch doskonale reaguje na duże ciężary i niski zakres powtórzeń. Zapomnij więc o codziennym wykonywaniu 200 brzuszków.

W jaki sposób ćwiczyć brzuch?

Po pierwsze

Za pomocą ćwiczeń wielostawowych, takich jak przysiady czy martwe ciągi. Ćwiczenia złożone, szczególnie wykonywane na dużych obciążeniach są efektywnym treningiem dla mięśni prostych, skośnych, głębokich, a także mięśni grzbietu.

Poświęć czas w swoim planie treningowym głównie ćwiczeniom wielostawowym. Dzięki temu zaangażujesz do pracy mięśnie brzucha i grzbietu, a także spalisz dużo więcej kalorii niż podczas wykonywania brzuszków.

Po drugie

Znajdź miejsce w swoim planie na ćwiczenia stabilizacyjne, takie jak plank, który możesz wykonywać w wielu wariantach. Początkowo wykonuj ćwiczenia te bez dodatkowego obciążenia. Z czasem możesz dołożyć do nich dodatkowe obciążenie, nie powinno ono jednak być zbyt duże.

Po trzecie

W Twoim planie treningowym powinny znaleźć się ćwiczenia takie jak unoszeniu nóg w zwisie, allachy czy woodchopper lub russian twist.

Ćwiczenia te wykonuj na koniec treningu na siłowni, w zakresie do 15 powtórzeń w serii.

Wystarczy, że wybierzesz jedno lub dwa ćwiczenia i wykonasz dwie, maksymalnie trzy serie. Nadmierne obciążanie mięśni brzucha nie przyniesie lepszych efektów. Mięśni brzucha nie należy ćwiczyć każdego dnia, gdyż można doprowadzić do ich przeciążenia. Wówczas nasz kręgosłup nie będzie wystarczająco chroniony przez gorset mięśniowy.

Niezwykle istotne jest, aby nie pomijać ćwiczeń angażujących mięśnie grzbietu. W ten sposób łatwo bowiem doprowadzić do dysproporcji. Dysproporcje między mięśniami brzucha i grzbietu mogą przyczyniać się do bólu pleców.

Podsumowanie

Najlepszy trening dla mięśni brzucha to trening siłowy, oparty głównie o ćwiczenia wielostawowe, takie jak przysiady czy martwe ciągi. Warto wzbogacić go o ćwiczenia, takie jak plank oraz wznosy nóg w zwisie na drążku.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.