Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Redukcja czy masa - od czego zacząć wiosną?

Redukcja czy masa - od czego zacząć wiosną?
Wiele osób początkujących, gdy zaczyna myśleć o poprawie swojej sylwetki, zadaje tytułowe pytanie: redukcja, czy masa? Z pewnością podświadomość podpowiada masa, ale czy zawsze jest to dobry pomysł? Pytanie to najczęściej pojawia się wiosną.

Na początku przygody z siłownią każdy ma w głowie zbudowany idealny obraz swojej sylwetki. Z reguły jest ona muskularna (rzadko kiedy, na tym etapie myśli się o sylwetce typu Mr Olympia) i z pewnością odtłuszczona.

Restrykcje czy większa swoboda?

Odtłuszczenie kojarzy się jednoznacznie - konieczność ograniczenia kalorii. A to z kolei wzbudza od razu strach związany z koniecznymi wyrzeczeniami. Mało kto, na początku swojej drogi w walce o piękniejsze ciało, chce usłyszeć, że już na wstępie będzie musiał zacisnąć zęby. 

Znacznie bardziej kusi perspektywa wolności, a więc „masy”. 

To przecież w tym okresie możemy zjadać, co chcemy, nie mamy żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o kaloryczność, ani liczbę posiłków. Możemy spokojnie wychodzić ze znajomymi na kebab. Na wszystko, co przechodzi przez nasz żołądek, mamy jedno wytłumaczenie - przecież mięśnie potrzebują kalorii do wzrostu. 

Oczywiście tak jest. Z jednym jednak zastrzeżeniem. Wcale nie potrzeba ich tak wiele, jak się początkującemu adeptowi siłowni wydaje… Co więcej, (zwłaszcza) w tym okresie, można efektywnie budować mięśnie, nie jedząc nadmiaru kalorii - wykorzystując poziom podtrzymania kalorycznego, a nawet na lekkim minusie energetycznym!

Jest to szczególny czas w życiu młodego sportowca-atlety Aby drugi raz skorzystać z tej szansy, należałoby na kilka miesięcy odstawić zupełnie treningi siłowe, a najlepiej położyć się do łóżka w tym czasie... Oczywiście nikt, kto raz chwyci „bakcyla” siłowni nie pozwoli sobie na takie wakacje/horror (w zależności od podejścia). 

Czasem jednak np. na skutek kontuzji/wypadku/choroby przychodzi w życiu sportowca taki moment. Wtedy warto pamiętać, że „studnia rozpaczy” nie musi być tak głęboka, bo jak tylko pojawi się możliwość wznowienia treningów, szybko powrócą przyrosty i wcale nie będzie potrzeba do tego dużej ilości kalorii. 

Jest to zatem jedna odpowiedź na tytułowe pytanie:warto spróbować przez kilka pierwszych miesięcy treningów, wykorzystać unikalny czas i poprawić zdecydowanie wygląd sylwetki, bez większego zmieniania odczytów wagi - stosując podtrzymanie kaloryczne. Jest to droga najmniej bolesna. Nie będziemy w tym czasie odczuwać napadów głodu, skupimy się na dostarczeniu odpowiedniej ilości białka (dla zabieganych polecam odżywki wysokobiałkowe, jako uzupełnienie tego makroskładnika) i wykorzystamy treningi siłowe do tego, aby niezbędną energię do rozwoju mięśni nasz organizm czerpał z posiadanych zapasów tkanki tłuszczowej. 

Jak wspomniałem, przez kilka miesięcy ta taktyka może się znakomicie sprawdzać. Jest również odpowiedź, którą mało kto chce usłyszeć, a którą po prawdzie, powinno usłyszeć > 90% osób zadających to pytanie. Jedynym wyjątkiem są osoby wyjątkowo szczupłe. 

Kiedy warto zacząć od redukcji?

Jeśli chcesz, w jak najszybszym tempie zaprezentować znacznie atrakcyjniejszą sylwetkę, na przykład sezon plażowy już za trzy miesiące, warto, abyś na starcie zaczął od redukcji. 

Warto pamiętać bowiem o tym, że nawet przy tym samej ilości mięśni, odtłuszczona sylwetka, jest znacznie bardziej atrakcyjna dla oka. 

Co więcej, gdy zestawisz z sobą dwie osoby o identycznych parametrach antropometrycznych i takiej samej ilości tkanki mięśniowej, osoba o niższym poziomie tkanki tłuszczowej będzie wydawała się znacznie bardziej muskularna!

Dodatkowo jest duża szansa na to, że przez te pierwsze ~3 miesiące zbudujesz dodatkową ilość mięśni. To tylko poprawi wygląd Twojej sylwetki!

A na masę przyjdzie czas nieco później...

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.