Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Chcesz zacząć biegać? Na to koniecznie zwróć uwagę

Chcesz zacząć biegać? Na to koniecznie zwróć uwagę
Technika to jeden z najważniejszych aspektów każdego ćwiczenia i nieważne, czy jest to przysiad, podciąganie na drążku, pływanie, taniec czy bieganie. Technika to królowa każdego treningu. Bez niej nie ma odpowiednich efektów, za to jest duże ryzyko kontuzji. Odpowiednia technika biegania nie tylko minimalizuje ryzyko urazu, ale też pozwala na lepsze rozłożenie sił i osiąganie bardziej satysfakcjonujących wyników. Co więc można poprawić w technice biegania? Zapraszam do lektury.

Patrz przed siebie

Kiedy biegasz, patrz przed siebie, a nie pod stopy. Twój wzrok powinien być skupiony na ziemi oddalonej o około 3 do 6 metrów. Dzięki temu nie tylko utrzymasz prawidłową postawę, ale też możesz obserwować teren i móc zaplanować swoje ruchy, by uniknąć np. potknięcia o wystający korzeń albo kamień. Zwróć też uwagę, czy Twoja głowa nie wysuwa się zbyt do przodu. Jest to niekorzystne ułożenie i duże obciążenie dla mięśni szyi i ramion. Jak zatem trzymać głowę? Jakbyś zobaczyła swoje odbicie w lustrze — to uszy powinny się znajdować na linii barków.

Trzymaj ręce na wysokości talii

Twoje ramiona podczas biegu cały czas się poruszają. Staraj się je trzymać mniej więcej na wysokości talii. Mogą delikatnie muskać biodro. Łokcie trzymaj ugięte pod kątem 90 stopni. Wiele początkujących biegaczy ma tendencję do trzymania rąk zbyt wysoko, co może prowadzić do szybszego zmęczenia, a także napięcia mięśni ramion i szyi.

Rozluźnij ręce

Jak poprawić technikę biegania?

Podczas biegu staraj się w miarę możliwości rozluźniać ramiona i dłonie. Unikaj zaciskania pięści, ponieważ zaczniesz napinać całe ramiona, aż w końcu odczujesz też napięcie w okolicach szyi. Jeśli nie czujesz, czy Twoje ręce są napięte, czy luźne, spróbuj w trakcie biegu je kilka razy strzepnąć, To także dobry sposób na rozluźnienie, kiedy czujesz zmęczenie mięśni w trakcie swojego treningu.

Sprawdź swoją postawę

Utrzymuj swoją postawę wyprostowaną. Głowa powinna być przedłużeniem kręgosłupa, plecy wyprostowane, barki opuszczone w dół. Upewnij się też, że nie pochylasz się nadmiernie do przodu, ani do tyłu. Niektórzy biegacze tak robią, gdy już czują zmęczenie. Dobrze by było, żebyś od czasu do czasu sprawdziła swoją postawę. Bądź czujna szczególnie wtedy, kiedy jesteś zmęczona. Wówczas łatwiej jest o błędy, a to może później skutkować dyskomfortem.

Nie zaokrąglaj pleców

W trakcie biegania pilnuj swoich barków. Nie powinny być zbyt wysoko uniesione, ponieważ będziesz wtedy niepotrzebnie napinała górną część pleców. Myśl też o tym, by się nie garbić. Łopatki powinny być zawsze lekko ściągnięte, a klatka wysunięta do przodu. Pozwoli Ci to lepiej oddychać, co jest bardzo istotne dla Twojej wydolności — tlen to Twoja energia na cały biegowy trening.

Kontroluj pracę swoich ramion

Zwróć uwagę na to, co robisz ze swoimi ramionami podczas biegania. Jeżeli widzisz, że pracują przed Tobą, krzyżują się przed klatką piersiową, to jest bardzo prawdopodobne, że się garbisz i nie oddychasz wydajnie. Nieefektywne oddychanie może sprawić, że szybciej się zmęczysz. Ramiona powinny być blisko ciała i pracować delikatnie w stawie barkowym w płaszczyźnie strzałkowej (przód-tył).

Nie podskakuj

Poradnik dla początkujących biegaczy

Jeśli podskakujesz podczas biegu, Twoje ciało porusza się w górę i w dół, a to powoduje marnowanie dużej ilości energii. Im wyżej podskakujesz, tym z większym wstrząsem lądujesz na ziemi. Nie dość, że tracisz energię, to jeszcze narażasz swoje stawy na większe przeciążenia. Staraj się biegać lekko i miękko lądować na stopach. Utrzymuj też czubek głowy na jednym poziomie.

Co jeszcze wpływa na jakość naszego biegu?

Już wiesz, że technika biegania to bardzo istotna kwestia. Inny ważny aspekt, to odpowiednie obuwie. Jeżeli zamierzasz dużo biegać, to powinnaś zainwestować w dobre buty. Wiele specjalistycznych sklepów oferuje badanie, w którym sprawdzi, w jaki sposób stawiasz stopę i pomoże dobrać obuwie, biorąc pod uwagę Twoje parametry oraz rodzaj podłoża, po jakim masz zamiar biegać.

Podsumowanie

Bieganie to bardzo przyjemny i prosty sport. Biegać może właściwie każdy. By jednak czerpać z tego treningu jak najwięcej, warto popracować nad techniką i skorzystać z powyższych wskazówek. Jeżeli pomimo prób czujesz różnego rodzaju dolegliwości, wówczas polecam skontaktować się z fizjoterapeutą, który pomoże zdiagnozować problem.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.