IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Śpij lepiej dzięki asanom z jogi

Śpij lepiej dzięki asanom z jogi
Śpisz spokojnie czy może się wybudzasz? Śpisz wystarczająco dużo czy wciąż czujesz deficyt snu? Zasypiasz z łatwością czy każdej nocy kotłujesz się w łóżku przez długi czas? Jeśli Twój schemat snu złożony jest z wiecznych pobudek, problemów z zasypianiem, to z pewnością przyda Ci się jakieś wsparcie.

Trening jogi na lepszy sen

Jeżeli kiedykolwiek interesowałeś się jakością swojego snu, to z pewnością natrafiłeś na publikacje mówiące o tym, w jakich warunkach spać i co robić w ciągu dnia, żeby Twój nocny odpoczynek był regenerujący. A czy wiesz, że joga również może pomóc w poprawie Twojego snu?

Okazuje się, że joga może być świetnym uzupełnieniem dobrych praktyk higieny snu. Pomaga szybciej zasnąć, dłużej spać i budzić się bardziej wypoczętym. Jednak tak jak ze wszystkim, trzeba mieć pewną wiedzę na temat oddziaływania pozycji w jodze, ponieważ nie wszystkie z nich (czyli asany) są odpowiednie dla osób borykających się z bezsennością i innymi problemami związanymi ze snem.

Niektóre asany, np. padmasana, znana także jako kwiat lotosu może być dla naszego ciała zbyt intensywna. Wywołuje ona szybszy oddech, który może utrudniać zasypianie. Oczywiście mowa jest tutaj o wieczornej rutynie jogi, kiedy to chcemy się wyciszyć i zrelaksować.

Jakie asany warto wykonywać, aby poprawić jakość snu?

Uttanasana — skłon w przód

Wygięcia w przód uspokajają układ nerwowy, który często jest nadmiernie pobudzony. Pozycja ta rozciąga spięte mięśnie pleców, pośladków i nóg, pomaga uwolnić napięcie z całego ciała. Takie delikatne rozciągnięcie pomaga rozluźnić mięśnie i Koi nerwy, ułatwiając organizmowi wypoczynek w nocy. Wszelkie wygięcia do przodu, czy to w staniu, czy siedzeniu, pomagają zmniejszyć uczucie niepokoju, które jest jedną z przyczyn kiepskiego snu.

Balasana — pozycja dziecka

Pozycja ta jest rewelacyjna, jeśli chcesz zrelaksować swój umysł. Jest idealna do wykonywania przed snem. A jeśli nie wierzysz, to zwróć uwagę, w jakiej pozycji często śpią malutkie dzieci. Nie bez powodu asana ta ma taką, a nie inną potoczną nazwę.

Savasana — leżenie na plecach

Jest to bardzo spokojna i wyciszająca pozycja. Polega głównie na leżeniu, ale proces wyciszania i relaksacji związany jest także ze spokojnym oddechem i skupieniem na całym swoim ciele. Przeanalizowanie wszystkich części ciała od stóp do głów jest kojące dla tych, którzy mają milion myśli przed snem niepozwalających zasnąć.

Opanuj pozycje

Pozycje same w sobie nie są trudne, ale warto zgłębić nieco tajniki oddechu i różnych wersji asan. Najlepszą metodą jest udanie się do szkoły jogi, gdzie nauczysz się wszystkiego od podstaw. Joga to nie tylko przyjmowanie pozycji. Jest tutaj dużo pracy z oddechem, progresją, czyli dobieraniem stopnia trudności do siebie wraz z postępami. Jest to także praca nad samym sobą. Dzięki konsekwentnej praktyce i cierpliwości możesz czerpać naprawdę sporo korzyści z jogi, w tym lepszą jakość snu.

Joga to uzupełnienie nawyków związanych ze stylem życia i zdrowym snem

Joga jest uzupełnieniem dobrych praktyk higieny snu, które obejmują m.in.:

  • spanie w zaciemnionym pokoju,
  • unikanie przed snem niebieskiego światła z urządzeń elektronicznych,
  • regularne pory snu i wstawania, nawet w weekendy i wakacje,
  • dbanie o optymalną temperaturę w sypialni, czyli ok. 17-20°C,
  • unikanie obfitych kolacji,
  • unikanie alkoholu, kofeiny i nikotyny przed snem – substancje te stymulują ośrodkowy układ nerwowy i utrudniają szybkie zasypianie,
  • regularne ćwiczenia — natomiast warto pamiętać, aby nie robić intensywnych treningów bezpośrednio przed snem, bo może to dać efekt odwrotny do pożądanego.

Podsumowanie

Włączenie jogi do swojego rytmu dnia może być skuteczną strategią poprawy jakości snu. Joga uwalnia napięcie z ciała oraz umysłu, dzięki czemu może ułatwia zasypianie i wypoczynek.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.