IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Trening bez żadnego sprzętu?

Czy to będzie kolejny artykuł o ćwiczeniach bez obciążenia ciała? Wytrzymałościach, tabacie, bieganiu, sprintach? Nie. Czy wiesz, że możesz poprawić swoje wyniki siłowe, wyobrażając sobie, że ćwiczysz? Brzmi to być może niedorzecznie, potwierdzają to jednak badania. Zastanawiasz się, jak to w ogóle jest możliwe?

Wyobrażanie sobie wykonywania zadania i robienie go, wymaga takiej samej pracy i sprawności sensorycznej mózgu. W badaniach udowodniono, że w przypadku takich czynności jak: gra na pianinie czy ćwiczenia fizyczne, można osiągnąć podobne rezultaty, wykonując te czynności w rzeczywistości lub wyobrażając sobie ich wykonywanie.

Wyobraźnia a wzrost siły

W badaniu wzięły udział dwie grupy osób. Obie wykonywały te same ćwiczenia fizyczne przez cztery tygodnie. Jedna z grup wykonywała ćwiczenia tylko psychicznie, za pomocą własnej wyobraźni. Jak się okazało, po 4 tygodniach ćwiczeń, ci, którzy rzeczywiście wykonywali ćwiczenia, zwiększyli swoją siłę o 30%. Natomiast ci, którzy wyobrażali sobie wykonywanie ćwiczeń, zwiększyli swoją siłę o ponad 22%. Wynika to z faktu, że neurony odpowiedzialne za instrukcje ruchu, nadal były stosowane i wzmacniane.

Mimo tego, że myśli nie mają mistycznej czy też magicznej mocy, psychiczna praktyka jest skutecznym sposobem na przygotowanie się do fizycznej umiejętności. Każda myśl, faktycznie zmienia strukturę i funkcje mózgu przez wpływ na neurony na poziomie mikroskopowym.

Nasze myśli, wyobrażenia i przekonania mogą silnie wpływać na osiągane przez nas efekty. W innym badaniu, naukowcy z Harvardu poinformowali jedną grupę hotelowych pokojówek, że ich codzienną pracę można zakwalifikować jako ćwiczenia fizyczne. Drugiej grupie nie przekazano takiej informacji. Cztery tygodnie później w grupie, która wierzyła, że wykonuje ćwiczenia fizyczne odnotowano spadki wagi, obniżenie poziomu tkanki tłuszczowej oraz poprawę ciśnienia. Zmian takich nie odnotowano w grupie drugiej.

Chcielibyśmy siedzieć i nic nie robić, a jedynie wyobrażać sobie, że ciężko ćwiczymy i osiągać niebywałe rezultaty. Niestety, nie jest to możliwe bez ciężkiej fizycznej pracy. Wyobraźnia może nam jednak w tym pomóc, a na pewno nam nie zaszkodzi.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.