Joga to bardzo rozbudowany temat, który opiera się nie tylko na fizycznym praktykowaniu pozycji, czyli tzw. asan, ale także na duchowych przeżyciach. Wiele osób powie, że wie czym jest joga, bo chodzi na zajęcia, ale nie da się ukryć, że zajęcia, na które możesz dołączyć raz w tygodniu w klubie fitness, albo w domu oglądając filmik na YouTube to trochę inna bajka, niż uczestnictwo w tych prowadzonych w szkołach jogi przez osoby, które są wręcz nasiąknięte całą ideologią.
Co daje joga?
Niemniej jednak joga jest bardzo popularnym kierunkiem, głównie ze względu na poprawę sprawności ciała i co za tym idzie samopoczucia, a także relaksującą moc, co wynika z samej atmosfery podczas jogi i pracy z oddechem.
Niektórzy mówią, że joga to zajęcia dla młodych, którzy mają gibkie ciało. To prawda, niektóre asany wyglądają fenomenalnie i zdawałoby się, że trzeba mieć ciało gimnastyczki, żeby je wykonać. Należy jednak pamiętać, że tak jak w każdej dyscyplinie, tak i tu mamy coś takiego, jak poziomy zaawansowania. Każda pozycja w jodze ma swoją łatwiejszą i trudniejszą wersję, a także dzieli się na pozycje dla osób początkujących, jak i tych zaawansowanych.
I naprawdę warto wyzbyć się przekonania, że to trening tylko dla młodych osób. Takie skojarzenia opierają się chyba tylko na podstawie oglądania zaawansowanych pozycji. Kiedy sięgniemy do kolebki jogi, czyli do Indii, to z pewnością znajdziemy ogromną liczbę osób w podeszłym wieku. Co więcej, założę się, że zaskoczyliby Cię swoją sprawnością i witalnością. Nie bez powodu mówi się, że joga przedłuża życie. Wielu joginów żyje ponad średnią wieku dla danego rejonu.
Czy joga jest dobra dla seniorów?
Oczywiste jest, że nasi seniorzy różnią się od tych z Indii, którzy od najmłodszych lat wprowadzani są do świata jogi. Niemniej jednak joga niesie nawet dla początkujących starszych osób wiele korzyści i to zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.
W jaki sposób joga wpływa na osoby starsze?
Korzyści dla ciała
Joga może być zbawieniem dla ciała każdego z nas. Wzmacnia mięśnie, poprawia elastyczność, stabilność i siłę w sposób, który jest bezpieczny dla stawów. Jest to szczególnie ważne dla seniorów, ponieważ destabilizacja może prowadzić do upadków i ograniczenia mobilności.
Co więcej, kształtuje także naszą postawę, co pozwala nam poprawić nasze ogólne funkcjonowanie na co dzień. A jeśli masz dobrą postawę, mocne mięśnie, to i większą szansę na to, że nie będą Ci doskwierały różnego rodzaju bóle stawów.
Czy joga wpływa na długowieczność?
Tak! I nie ma tutaj żadnej magii. W momencie, kiedy nasze ciało jest sprawniejsze, silniejsze i bardziej stabilne, wówczas zmniejsza się ryzyko urazów, a także zwiększa fizyczny i psychiczny komfort życia. To sprawia, że seniorzy mogą się cieszyć dłużej życiem. Kiedy są sprawni, to i mają większą motywację do podejmowania wyzwań dnia codziennego, a to naprawdę dość istotne w kwestii długości życia. A joga też daje nam sporo wyciszenia i takiej równowagi życiowej, dzięki której lepiej reagujemy na stresujące sytuacje.
Joga a korzyści dla zdrowia psychicznego
Poza korzyściami fizycznymi joga ma mnóstwo korzyści psychicznych i emocjonalnych dla seniorów. Praktyka jogi kultywuje uważność i spokój, zmniejszając w ten sposób stres i niepokój. Jest to szczególnie ważne dla seniorów, którzy zmagają się z procesem starzenia i zmianami, które mu towarzyszą i mogą nie do końca akceptować ten stan.
Joga poprawia też jakość snu. Jedno z badań wykazało, że osoby, które ją praktykowały, miały mniej epizodów zaburzeń snu, problemów z zasypianiem czy wczesnym wybudzaniem się. Zgłaszały również, że są rano bardziej wypoczęte i pełne energii, żeby zacząć coś działać.
Joga na krześle jako opcja dla osób starszych
Niektóre ograniczenia fizyczne i schorzenia mogą wymagać specjalnego podejścia. W przypadku zapalenia stawów i innych ograniczeń funkcjonalnych wykonywanie wielu asan może być trudne. Na szczęście joga występuje w wielu formach, dlatego też nie ma ograniczeń co do wieku osób ją praktykujących. Najważniejsze to natrafić na styl, który nam najbardziej odpowiada.
Jedna z delikatniejszych opcji to joga z użyciem krzesła. Jest idealna dla seniorów z ograniczoną sprawnością fizyczną. Na czym polega? Właściwie to nie różni się niczym, poza tym, że przyjmuje się asan w wersji uproszczonej, siedząc na krześle. Większość z nich nastawiona jest na rozciąganie i relaks, dając seniorom to, czego potrzebują.
Jeśli masz wątpliwość, jaki rodzaj jogi jest dla Ciebie odpowiedni, wówczas dobrze byś się wybrał do prawdziwej szkoły jogi, gdzie zostaniesz po prostu zaopiekowany. A warto, bo jak sam widzisz, joga daje przeogromne korzyści dla ciała i dla umysłu.
Podsumowanie
Joga staje się coraz bardziej popularna, zarówno wśród młodych, jak i u seniorów. I to nie bez powodu! Oferuje wiele korzyści, od poprawy sprawności fizycznej po zmniejszenie stresu i lepszy sen. Praktyka jogi może zrewolucjonizować samopoczucie, niezależnie od wieku i poziomu sprawności.
Źródła:
Yoga for pain relief - Harvard Health
Research-Based Yoga for Seniors - IDEA Health & Fitness Association (ideafit.com)
Redirecting (elsevier.com)
Strong evidence that yoga protects against frailty in older adults – Harvard Gazette
Impact of long term Yoga practice on sleep quality and quality of life in the elderly - PubMed (nih.gov)
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.