Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Trening siłowy pozwala zachować mięśnie w trakcie odchudzania

Trening siłowy pozwala zachować mięśnie w trakcie odchudzania
Niestety w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej następuje utrata pewnej ilości mięśni. Z wielu względów jest to skrajnie niekorzystne zjawisko, szczególnie w kontekście utrzymania wypracowanej sylwetki i spadku wagi. Problem ten nie dotyczy wyłącznie mężczyzn, ale także kobiet, gdyż utrata mięśni skutkuje również pogorszeniem jędrności. Czy da się z tym jakoś walczyć?

Badanie naukowe

Naukowcy oceniali wpływ utraty masy ciała w różnych warunkach. 40 otyłych kobiet zostało na 8 tygodni losowo przydzielonych do jednej z czterech grup:

Wyniki badania

Dieta bez ćwiczeń spowodowała spadek masy ciała o 4.47 kg, jednak w tym odnotowano spadek 910 g mięśni; czyli nieważny jest spadek ogólny masy ciała, ważne co tracimy w trakcie redukcji!

Dieta plus trening siłowy spowodowały spadek masy ciała o 3,89 kg, jednak przy tym odnotowano przyrost o 0,43 kg beztłuszczowej masa ciała. Czyli z tego wynika, iż niewielka rekompozycja (spadek tłuszczu, przyrost mięśni) jest możliwa u wcześniej nieaktywnych fizycznie osób.

Trening siłowy bez diety spowodował zwiększenie masy ciała o 0,45 kg, a masy mięśniowej o nieco ponad 1 kg (czyli możliwe, że panie straciły trochę tkanki tłuszczowej, a zdobyły niewielką ilość mięśni; znów widać tu umiarkowaną rekompozycję).

Grupa kontrolna straciła 0,38 kg (mogą być to wahania masy w ciągu dnia), w tym 0,31 kg mięśni.

Wnioski i komentarz

Sama dieta restrykcyjna powoduje utratę masy ciała, ale przy tym tracone są mięśnie. A to właśnie muskulatura odpowiada za całodobowe zużycie energii, w tym „spalanie” tłuszczu. Wybierając taki model postępowania, wpadasz w błędne koło „masa-redukcja”. Tracisz mięśnie w trakcie redukcji, a próbując je odbudować na „masie” (z reguły przy zbyt dużej nadwyżce energetycznej), nabierasz tkanki tłuszczowej. To się po prostu nie opłaca. Dieta i trening siłowy powodują nieco mniejszy spadek masy ciała, jednak w tym przypadku bez strat masy mięśniowej, a u osób wcześniej nieaktywnych fizycznie jest możliwy nawet niewielki przyrost masy mięśniowej.

Trening siłowy bez diety przynosił największy przyrost mięśni, ale jednocześnie znikome efekty redukcyjne (nie pozbywasz się wystarczającej ilości tłuszczu). Czyli trudno uznać taką strategię za opłacalną. Utratę mięśni ogranicza także zastosowanie białka serwatkowego, ma ono znaczenie również w przypadku osób, które odchylają się, a nie trenują. Im bardziej restrykcyjną dietę stosujesz, tym większy w niej powinien być udział białka.

Źródła: D L Ballor i in. Resistance weight training during caloric restriction enhances lean body weight maintenance https://academic.oup.com/ajcn/article-abstract/47/1/19/4694815

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.