IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego skóra się starzeje? Jakie nawyki przyspieszają starzenie się?

Dlaczego skóra się starzeje? Jakie nawyki przyspieszają starzenie się?
Wraz z wiekiem następuje w naszym organizmie wiele zmian, a takim oczywistym i najbardziej widocznym obszarem jest właśnie nasza skóra. Proces starzenia jest nieunikniony, ale jak zapewne się domyślasz, możesz mieć wpływ na jego tempo. Często mówi się o tym, co odpowiada za młody wygląd i jak opóźnić wpływ czasu, a mniej o nawykach, które przyspieszają utratę urody i to właśnie o nich mówi dzisiejszy tekst.

Dlaczego skóra się starzeje?

Wraz z wiekiem skóra każdego z nas traci elastyczność. Jest to spowodowane zmniejszeniem aktywności komórek organizmu i zahamowaniem produkcji m.in. kolagenu — podstawowego strukturalnego białka, które zapewnia skórze wsparcie. Skóra staje się cieńsza i mniej odporna na czynniki zewnętrzne. Jakie nawyki i zachowania są szczególnie niekorzystne dla naszego wyglądu?

Jakie nawyki przyspieszają starzenie się skóry?

Nawyki to pojęcie ogólne. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że coś robimy, a tym bardziej że wpływa to na stan naszej skóry. Poznaj nawyki, które przyczyniają się do szybszego starzenia się skóry.

Picie alkoholu

Alkohol może powodować przedwczesne starzenie się skóry poprzez przyspieszenie utraty wody (czyli odwodnienie), prowadząc do jej wysuszenia. A sucha skóra wygląda na starszą. Ponadto picie napojów z procentami zwiększa produkcję wolnych rodników — cząsteczek, które uszkadzają kolagen i elastynę. Alkohol zmniejsza też zdolność organizmu do wchłaniania witamin i minerałów, przyczyniając się do niedoborów żywieniowych.

Palenie papierosów

Palenie jest jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnego starzenia się skóry. Uszkadza kolagen i elastynę w skórze, co sprzyja powstawaniu zmarszczek i wiotczeniu. I tak jak alkohol, sprawia, że w naszym organizmie pojawia się więcej wolnych rodników. Palenie papierosów sprawia także, że nasza skóra jest sucha i matowa, więc wizualnie sprawia wrażenie starszej. Nie zapominajmy nigdy, że nikotyna jest silną trucizną.

Spanie na boku

Kiedy śpisz na boku, przyciskasz jedną stronę twarzy do poduszki, powodując powstawanie zagnieceń. Znacznie lepiej na Twoją urodę wpłynie spanie na plecach, choć oczywiste jest, że ciężko zmienić swoje przyzwyczajenia.

Jak to zrobić?

Najlepiej kłaść się na plecach, zanim zaśniesz. Twoje ciało będzie mimowolnie dążyło do ulubionej pozycji, ale jeśli będziesz się pilnować i starać się wracać do leżenia na plecach to z czasem będzie Ci coraz łatwiej.

Zadbaj też o odpowiednią poduszkę, najlepiej niezbyt wysoką, aby nie powodować napięcia mięśni karku, przez co będziesz „uciekać” do leżenia na boku lub na brzuchu.

Drastyczna dieta

Drastyczna dieta uboga w kalorie może prowadzić do szybkiej utraty masy ciała, powodując tym samym utratę elastyczności skóry. Ponadto takie diety są ubogie w składniki odżywcze, co jest kolejnym krokiem w stronę szybszego starzenia całego naszego organizmu.

Skoncentruj się na zbilansowanej diecie, która obejmuje produkty bogate w przeciwutleniacze, takie jak owoce i warzywa, oraz produkty bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, np. orzechy, ryby, awokado, oliwa z oliwek. Pij także dużo wody, aby nawilżyć skórę i nadać jej młodzieńczy wygląd.

Spożywanie dużej ilości cukru

Nadmierne spożycie cukru przyczynia się do przedwczesnego starzenia się skóry. Kiedy cząsteczki cukru wiążą się z białkami, tworzą zaawansowane produkty końcowe glikacji (AGE), które mogą uszkadzać kolagen i elastynę, prowadząc do powstawania zmarszczek i wiotczenia skóry.

Dodatkowo nadmiar cukru i związany z nim przyrost masy ciała zwiększają wydzielanie insuliny, co może prowadzić do nasilenia stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego. Aby zachować młodzieńczą skórę, ogranicz ilość spożywanego cukru i skup się na zrównoważonej, bogatej w składniki odżywcze diecie.

Używanie nieodpowiednich produktów do pielęgnacji skóry

Kolagen i elastyna to dwa białka, które nadają skórze strukturę i dają wsparcie. Oba rozkładają się pod wpływem ultrafioletowego światła (UV), palenia i stresu.
Dobrą wiadomością jest to, że wiele produktów dostępnych na rynku może złagodzić nieco proces starzeniasię skóry.

Szukaj produktów ze składnikami takimi jak retinol (witamina A), peptydy, kwas hialuronowy (HA), niacynamid (witamina B3) i przeciwutleniacze. Ich działanie opiera się na zwalczaniu wolnych rodników tworzonych pod wpływem czynników środowiskowych, takich jak zanieczyszczenie, ekspozycja na słońce i palenie.

Zbyt duża ekspozycja na słońce

Kiedy myślisz o słońcu, prawdopodobnie wyobrażasz sobie je jako źródło witaminy D i promieni poprawiających samopoczucie. Jednak zbyt duża ekspozycja może powodować zmarszczki i wiotkość skóry. Ważne jest, by używać kremów z filtrem, które odbijają promienie UV (choć nie chronią skóry w 100%).

Nadmierny stres

Stres jest główną przyczyną starzenia się skóry. Kiedy jesteś zestresowany, organizm wytwarza hormon stresu — kortyzol. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale rozkłada również elastynę — jedno z białek, które zapewniają młody i jędrny wygląd skóry.

Oprócz wpływu na kolagen przewlekły stres może przyczynić się do powstania trądziku, egzemy lub łuszczycy.

Podsumowanie

Jak widzisz, istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do szybszego starzenia się skóry. Jeśli patrząc w lustro, obawiasz się o zmiany na twarzy, zweryfikuj swoje nawyki na podstawie powyższych przykładów. Być może odkryjesz, że sam przyczyniasz się do przyspieszania tego procesu. Nie martw się jednak, ponieważ zawsze jest czas na zmiany.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.