Patrzysz w lustro i widzisz zmęczoną twarz, znajomi lub koledzy z pracy też czasem sugerują, że wyglądasz na niewypoczętą – a wszystkiemu winne są „worki” pod oczami, czyli ciemniejsze, lekko nabrzmiałe fałdki. Problem dotyczy zazwyczaj osób po dwudziestym roku życia – zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a wraz z wiekiem systematycznie ulega pogłębieniu. Dzieje się tak dlatego, że jest to jeden z najbardziej typowych objawów upływu czasu, czyli mówiąc wprost - starzenia i prędzej czy później każdy go doświadczy.
Choć to mało optymistyczna perspektywa, istnieje kilka prostych wskazówek, które zastosowane w odpowiednio młodym wieku mogą zadziałać profilaktycznie i opóźnić proces powstawania „worków” pod oczami, a tym samym zmniejszyć objawy związane z upływem czasu i niewłaściwym trybem życia.
Dieta
Spożywanie produktów sprzyjających retencji wody, a więc zasobnych w sól, przyspiesza powstawaniu zmian pod oczami. Zrezygnuj zatem z dosalania potraw i spożywania przesolonych przekąsek, a także dużych ilości alkoholu. Dodatkowo na skórze - nie tylko pod oczami, uwydatniają się wszelkie niedobory witamin i składników mineralnych. Zdrowe odżywianie wiąże się nie tylko z utrzymaniem szczupłej sylwetki – organizm do zachowania dobrej kondycji potrzebuje odpowiednio zbilansowanego jadłospisu.
Również nadmiar kalorii w diecie – zwłaszcza przy niskiej podaży składników o charakterze nieenergetycznym (tj. witaminy, składniki mineralne, związki fenolowe) powoduje przedwczesne starzenie organizmu. Szczególnie złą sławą „cieszą się” tutaj słodycze i wszelkie wysokoglikemiczne produkty spożywcze – wysoki ich udział w diecie szybko odbija swoje piętno na naszym wyglądzie – również na twarzy. Na nic zatem zdadzą się drogie kosmetyki, jeśli odżywiasz się w sposób nieprzemyślany, tzn. głodzisz się lub spożywasz zbyt wiele niskowartościowych, zasobnych w sól i cukier pokarmów.
Tryb życia
Nadmierny stres, brak aktywności fizycznej, liczne całonocne imprezy zakrapiane alkoholem – to kolejne czynniki, które przyspieszają powstawanie worków pod oczami. Nawet jeśli spędzasz całe dnie w pracy czy szkole, musisz znaleźć sposób na odstresowanie się – sport okazuje się najlepszym rozwiązaniem. Nie musi być to od razu fitness czy siłownia – może być pływanie, jazda na rowerze lub nordic walking.
Co do częstego zarywania nocy – pamiętaj, że sen potrzebny jest do zregenerowania się organizmu, a jeżeli nie poświęcisz wystarczającej ilości czasu na odpoczynek nocny – z całą pewnością odbije się to na Twojej twarzy, zwłaszcza w późniejszym wieku. Specjaliści zalecają także w profilaktyce powstawania worków spanie na plecach z dodatkową poduszką pod głową, co zapobiega gromadzeniu się płynów. Kolejną kwestią, do której nie przywiązuje się zbyt dużej wagi w aspekcie urody jest palenie papierosów. Palenie tytoniu powoduje nie tylko straszne spustoszenie w Twoim zdrowiu, sprawia także, że Twoja skóra nieodwracalnie się starzeje.
Tak więc, jeśli naprawdę chcesz pozbyć się worków pod oczami – zacznij od rzucenia palenia. Im prędzej to zrobisz – tym istnieje większa szansa, że Twój organizm nie zestarzeje się zbyt szybko.
Domowe sposoby
Największą popularnością cieszą się okłady z torebek zielonej herbaty, a także znane już prababciom okłady z plasterków ogórka. Natomiast bardziej hardcorowym i jednocześnie kontrowersyjnym sposobem, praktykowanym rzekomo przez liczne modelki, jest stosowanie pod oczy kremu na hemoroidy, który powoduje obkurczanie się naczyń krwionośnych. Oprócz magicznych trików istnieją także zasady związane z higieną, które również wpływają na powstawanie worków pod oczami. Przede wszystkim nie należy kłaść się spać bez wykonanego starannie demakijażu. Nie używaj także kosmetyków, nadmiernie wysuszających delikatną skórę wokół oczu.
Podsumowanie
Chociaż przyczyn powstawania worków pod oczami można doszukiwać się w niektórych schorzeniach – np. alergiach, niektórych chorobach, nerek, to zazwyczaj posiadamy je, bo również nasi rodzice je posiadają. Co prawda trudno jest ingerować w uwarunkowania genetyczne, to jednak istnieje kilka sposobów, które mogą wpływać na powstawanie worków pod oczami. Pamiętać należy o zdrowym odżywianiu – unikaniu węglowodanów prostych, soli i nadmiaru alkoholu; a także o odpowiednim trybie życia. Na nic zdadzą się drogie kosmetyki, jeśli nie zadbamy o nasze ciało kompleksowo.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.