Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

10 zasad w drodze do zdrowego ciała

10 zasad w drodze do zdrowego ciała
Nadeszła wiosna, a wraz z nią wiele osób postanawia przejść na dietę, by poczuć się lżej po zimowych miesiącach i poprawić swoją sylwetkę na lato. Szukając informacji o diecie i aktywności fizycznej, można się zgubić w gąszczu sprzecznych wiadomości. W dzisiejszym artykule znajdziesz podstawowe informacje, które pomogą Ci odżywiać się zdrowiej i poczuć się lepiej.

Szeroki dostęp do informacji w dzisiejszych czasach ma zarówno wiele zalet, jak i wad. Z jednej strony mamy ułatwiony dostęp do wiedzy, z drugiej strony jednak, często znaleźć możemy informacje zupełnie się wykluczające. Jedni krzyczą byś jadł regularnie, co trzy godziny, opierał dietę na produktach pełnoziarnistych, inni zaś namawiają do odstawienia pszenicy, ograniczenia węglowodanów i zwiększenia podaży tłuszczy zwierzęcych.

Przede wszystkim zdawać musimy sobie sprawę z tego, że nie ma jednej diety – stylu żywienia, który będzie idealny dla każdego z nas. Mamy różne cele, zróżnicowany stan zdrowia, jedni trenują, inni nie.

Problem w natłoku informacji polega często na tym, że skupiają się one na szczegółach, zapominając jednocześnie, że najważniejsze są ogólne zasady i to od nich powinniśmy zacząć zmieniać swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe.

Zasada numer jeden

Nie rzucaj się na cudowne diety oczyszczające, czy inne głodówki. Jeśli chcesz osiągnąć sukces i nie tkwić w błędnym kole diet i efektu jojo, zmień swoje nawyki żywieniowe.

To jedyny sposób na osiągnięcie trwałych efektów i wyzwolenie się z wiecznych diet.

Zasada numer dwa

Ogranicz, a najlepiej całkowicie zrezygnuj z cukru.

Mowa o sacharozie.

Nadmierne spożycie sacharozy to zmora naszych czasów. Nadmierne spożycie cukru negatywnie odbija się na naszym zdrowiu i sylwetce, prowadząc do rozwoju otyłości, jak i wielu innych groźnych chorób, takich jak miażdżyca, cukrzyca, dna moczanowa czy nowotwory.

Cukier obecny jest praktycznie wszędzie, bardzo często po niego sięgamy, czasem nie będąc tego świadomymi. Ciężko jest nam zrezygnować ze spożywania słodkich napojów i posiłków. Dzieje się tak dlatego, że cukier aktywuje ścieżki metaboliczne w mózgu w sposób podobny do tego, jakie wykazują znane środki uzależniające zaliczane do narkotyków.

Eliminacja z diety źródeł rafinowanego cukru nie tylko korzystnie odbija się na sylwetce i zdrowiu, ale także na samopoczuciu.

Początki odstawienia cukru mogą być trudne, warto jednak przez nie przebrnąć, wyzwolić się z cukrowego uzależnienia.

Zasada numer trzy

Zadbaj by Twoja dieta była zbilansowana i różnorodna, a także by odpowiadała Twoim preferencjom.

Dzięki temu będziesz w stanie bez większych wyrzeczeń wytrwać na diecie, ponadto z większym prawdopodobieństwem dostarczysz sobie wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, nie doprowadzając do niedoborów żywieniowych, niż wówczas gdy codziennie jadłbyś jedynie kurczaka, ryż i brokuły.

Wybieraj różne rodzaje mięsa, różne warzywa, najlepiej sezonowe, sięgaj po różne rodzaje ryżu i kasz, a także ziemniaki czy bataty. Urozmaicaj dietę rybami i podrobami.

Nie musisz codziennie rano jeść płatków owsianych. Wybór jest dużo większy – jajecznica, omlety z warzywami, omlety z owocami, chleb żytni z gotowanymi jajkami i warzywami, jaglanki, naleśniki czy też koktajle.

Zasada numer cztery

Sięgaj po produkty nieprzetworzone.

Podstawą diety powinny być produkty o jak najmniejszym stopniu przetworzenia. Co to oznacza? Oznacza to, że sięgać powinniśmy po produkty takie jak świeże mięso, ryby, jajka, warzywa, owoce, kasze, ryże, ziemniaki, orzechy, oleje.

Unikać/ograniczać powinniśmy natomiast produkty przetworzone takie jak – gotowe sosy do makaronów, słodkie jogurty, gotowe desery, ciastka, lody, cukierki, słodkie płatki śniadaniowe.

Zasada numer pięć

Jedz więcej warzyw!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów żywieniowych jest niewystarczające spożycie warzyw, tymczasem stanowią one doskonałe źródło witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego w naszej diecie. Żaden suplement nie jest w stanie zastąpić nam warzyw w diecie.

W codziennej diecie spożywać powinniśmy minimum 500g warzyw. Zalecenia mówią nawet o 800g warzyw na dzień. Plasterek pomidora na kanapce to zdecydowanie zbyt mało!

Wybierając warzywa i owoce do codziennego menu, pamiętać należy o ich odpowiedniej ilości, ale i o urozmaiceniu. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na produkty sezonowe.

Gotowe surówki – nie będą dobrym rozwiązaniem. Ich skład pozostawia wiele do życzenia. Znajdziemy w nich znaczne ilości cukru, soli i słabej jakości tłuszcze.

Zasada numer sześć

Ogranicz alkohol!

Napoje alkoholowe zawierają spore ilości kalorii, często wpływają również na pobudzenie apetytu na niezdrowe przekąski. Przy piwie chętniej sięgamy po paluszki, frytki, chipsy.

Zasada numer siedem

Zamiast słodkich napojów, czy soków – wybieraj wodę. Najlepiej zmineralizowaną. Pij jej więcej. Często pijemy za mało, a uczucie pragnienia mylimy z głodem!

Zasada numer osiem

Częściej gotuj samodzielnie. Ogranicz spożywanie produktów na mieście. Gotową kanapkę zamień na przygotowaną samodzielnie w domu kanapkę z chleba żytniego z wartościowym wkładem.

Zasada numer dziewięć

Jedz regularnie.

Regularne spożywanie posiłków zmniejsza ryzyko sięgania po niezdrowe przekąski oraz wieczornego, niekontrolowanego obżarstwa. Nie musisz spożywać pięciu posiłków, jeśli to opcja dla Ciebie niewygodna. Z powodzeniem sprawdzą się cztery lub trzy posiłki. Ważne jednak, by pokrywały one nasze zapotrzebowanie na składniki energetyczne i odżywcze.

Zasada numer dziesięć

Zadbaj o aktywność fizyczną!

Rusz się. Wiosna to dobry moment, by zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Spacery, bieganie, rower – to pomysły na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Dla lepszych rezultatów redukcji warto również udać się na siłownię, by wzmocnić swoje ciało i podkręcić metabolizm.

Podsumowując, często szukając informacji związanych z odżywianiem, dietą, redukcją, natrafiamy na wiele sprzecznych informacji. Poruszają one zazwyczaj kwestie szczegółowe. Tymczasem zacząć powinniśmy od ogólnych zmian w naszym sposobie życia i odżywiania się.