Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Antystresowa moc uśmiechu

Stres jest nieodzownym elementem życia, wbrew obiegowym opiniom nie zawsze niesie za sobą niepożądane skutki. Stres może motywować do rozwoju, prowokować zmiany – również te korzystne, pod warunkiem jednak, iż nasilenie bodźca stresującego nie będzie większe od możliwości adaptacyjnych organizmu. Jak pokazują badania, istnieje prosty sposób na to, aby zwiększyć swoje szanse na to by wygrać walkę ze zbyt dużym stresem i jednocześnie poczuć się lepiej, wystarczy się uśmiechnąć…

Uśmiech – nie tylko objaw zadowolenia

Jak pokazują obserwacje naukowców z dziedziny psychologii, uśmiech oprócz tego, iż stanowi oczywistą manifestację aktualnego szczęścia i zadowolenia może pełnić istotną funkcję w zarządzaniu stresem. Otóż uśmiechając się w sytuacji, która charakteryzuje się być dość mocno stresująca, możemy w prosty sposób skutecznie wprawić się w lepszy nastrój i zwiększyć swoje szanse na powrót do równowagi wewnętrznej. Uśmiech to nie tylko objaw zadowolenia, ale również „narzędzie” do tego, aby poczuć się lepiej i zredukować niepotrzebne napięcie.

Ciekawy eksperyment naukowy!

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili w warunkach laboratoryjnych bardzo ciekawy eksperyment naukowy. A mianowicie, zmierzyli oni reakcję i poziom stresu poddawanych rozmaitym i niekomfortowym próbom studentów. Okazało się, iż uczestnicy badania, na których twarzach podczas wykonywania zadania pojawił się uśmiech byli znacznie mniej zestresowani, w porównaniu do osób zachowujących w miarę neutralną mimikę. Co najciekawsze, badano również wpływ tzw. wymuszonego uśmiechu (w sposób dość niecodzienny, przy użyciu specjalnych patyczków wkładanych w usta „wywoływano” sztuczny uśmiech na twarzach wybranych ochotników). I cóż się okazało? Otóż również wymuszony śmiech może w sposób dość istotny złagodzić poziom stresu i wpłynąć pozytywnie na możliwości adaptacyjne organizmu. Naukowcy podsumowują przeprowadzone badanie w taki sposób, iż uśmiechanie się w trakcie pełnych napięcia sytuacji (ale ograniczonych czasowo, takich jak choćby stanie w korku czy w kolejce w sklepie) może zmniejszyć natężenie stresu. Warto zatem się uśmiechać również w sytuacjach, w których wcale nie jest nam specjalnie do śmiechu… Uśmiech chociażby by był tylko wymuszoną reakcją ust może okazać się nieocenionym sprzymierzeńcem w walce z negatywnymi skutkami stresu. Warto również podkreślić, iż istnieją również badania wskazujące, że uśmiech jest dobry dla kondycji serca oraz układu krążenia.

Podsumowanie

Badania naukowe wskazują, iż uśmiech skutecznie pomaga radzić sobie ze stresującymi sytuacjami. Zamiast więc niepotrzebnie się denerwować i nakręcać negatywne emocje, warto wziąć głęboki oddech i się po prostu uśmiechnąć.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.