Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Branża spożywcza – dajesz się nabrać na jej chwyty marketingowe?

Branża spożywcza – dajesz się nabrać na jej chwyty marketingowe?
Przemysł spożywczy wykorzystuje trendy i tendencje, które obecnie bez problemu można zaobserwować w społeczeństwie. Ludzie dążą do tego, by odżywiać się zdrowo, robiąc zakupy wybierają produkty „fit”- odtłuszczone, dowitaminizowane, z ekologicznych upraw/zbiorów, certyfikowane przez instytucje o dumnie brzmiących nazwach, do ich spożywania dorabiania jest cała ideologia (oczyszczanie, wysmuklanie, nowe życie), a do tego promowane w masmediach przez wyjątkowo atrakcyjnych „pięknych, młodych i bogatych” celebrytów.

Niewiele osób bierze pod uwagę, że są to celowe zabiegi firm z branży spożywczej, które nie mają one na celu stworzenia produktów zdrowych, tylko takie, które będą w oka mgnieniu znikały ze sklepowych półek. Wykorzystując różnorodne mity żywieniowe i filozofie wymyślone na użytek własny, bez oparcia o jakiekolwiek badania naukowe świadomie wprowadzają konsumentów w błąd.

Sprawdź, na które z zabiegów marketingowych stosowanych w branży spożywczej, dajesz się nabierać.

Pseudozdrowe, proste w przyrządzaniu produkty „fit”

Życie w biegu, chroniczny brak czasu sprawia, że bardzo chętnie sięgamy po produkty gotowe. Wystarczy je tylko zalać gorąca wodą, odmrozić czy też podgrzać i – wg producenta – otrzymujemy pełnowartościowy, bogaty w makro i mikroelementy, posiłek. Naiwnie ufając obietnicom, które wielkimi literami napisane na opakowaniu zostały, nie sprawdzamy nawet, co rzeczywiście wchodzi w skład naszego np. obiadu… Wystarczyły tylko jeden rzut oka na etykietę i zapoznanie się z treściami napisanymi „maczkiem”, by okazało się, że wbrew pozorom nie konsumujemy takiego „cudu”, o jakim pisze producent. Sztuczne napakowane środkami konserwującymi mięso, olbrzymie ilości dodanego cukru (w różnych postaciach), ulepszacze smaku, aromaty… samo zdrowie.

Warto czytać etykiety. Margaryna z dodatkiem masła - brzmi świetnie, prawda? Przykro robi się w chwili, gdy okazuje się, że zawartość masła wynosi 0,5% . Na opakowaniu widzimy: super hiper zdrowy produkt śniadaniowy - z płatkami owsianymi, witaminami, owocami. A co mówi etykieta? Cukier, substancje słodzące, glukoza, syrop glukozowo-fruktozowy, płatki owsiane, substancje smakowe identyczne z naturalnymi, barwniki, susz owocowy 1-2%. Smutne, ale prawdziwe. Wybieraj świadomie, kupuj wartościową żywność.

Produkty naturalne, ekologiczne i bio

Nie jest żadną tajemnicą, że odpowiednio zaprojektowane opakowanie wraz z (niekoniecznie prawdziwymi) informacjami umieszczonym na nim w znaczący sposób przyczynia się do tego, jak chętnie sięgamy po określony produkt. Jeżeli widzimy wzmiankę o dobrym traktowaniu zwierząt hodowlanych, o najwyższej jakości mięsie, o tym, iż produkt jest ekologiczny, z naturalnej uprawy, przyjazny dla środowiska, wolny od jakiejkolwiek chemii – czyż nie wzbudzi on naszego zaufania, nie zachęci do zakupu, nie sięgniemy po niego chętniej?

Z pewnością część producentów rzeczywiście przywiązuje wagę do jakości swoich wytworów, należy jednak zachować szczególną ostrożność i nie wierzyć naiwnie, że wszystko, co znajdziemy w dziale „zdrowa żywność” do takiej rzeczywiście można zaliczyć.

Bogactwo witamin

Wszyscy chcą być zdrowi, od wielu lat dość mocno podkreśla się istotne znaczenie witamin w diecie, duża waga przykładana jest do tego, by nie doszło do jakichkolwiek niedoborów. Dość ciekawy jest fakt, że ludzie – mając świadomość tego, iż te cenne substancje znajdują się przede wszystkim w ogólnodostępnych , zdrowych produktach spożywczych – wolą sięgnąć po pożywienie „śmieciowe”, małowartościowe i uzupełnić ewentualne niedobory musującym witaminowym napojem…

Suplementy diety mają za zadanie uzupełnienie niedoborów, jednak najczęściej – co warto po dwakroć podkreślić – nie potrzebujemy dodatkowych dawek witamin. Ich spożywanie w nadmiarze jest absurdalne, całkowicie niewskazane i najzwyczajniej zbędne.


 

W artykule mówimy o: Zdrowie